Vallo hlási veľký problém. Bratislava je zamorená britskou mutáciou koronavírusu, malo ju až 85 % pozitívnych
- Počas víkendového testovania v Bratislave, mesto zisťovalo aj podiel britskej mutácie vírusu na pozitívne testovaných
- Na všetkých odberových miestach, ktoré zabezpečoval magistrát, bolo takmer 50 pozitívnych
- Počas víkendového testovania v Bratislave, mesto zisťovalo aj podiel britskej mutácie vírusu na pozitívne testovaných
- Na všetkých odberových miestach, ktoré zabezpečoval magistrát, bolo takmer 50 pozitívnych
Matúš Vallo dnes na sociálnej sieti informoval o tom, že všetkým pozitívne testovaným antigénovými testami mesto ponúklo možnosť otestovať sa aj PCR testami. Na pretestovanie v utorok prišlo 28 ľudí. U jedného z nich PCR test nepotvrdil pozitivitu. Išlo tak o falošne pozitívneho.
Až u 23 ľudí zo zvyšných 27 bola zistená britská mutácia, čo predstavuje 85 %. Primátor konštatuje, že vzorka, ktorá bola kontrolovaná, síce nie je veľká, ale zodpovedá diverzite spoločnosti. Testovaní boli z viacerých odberových miest v rôznych mestských častiach a tiež aj rozdielneho veku.
„Nie som epidemiológ, aby som z prezentovaných čísel robil odborné závery. Vnímam však z predchádzajúcich diskusií, že vysoké percento infikovaných britskou mutáciou vírusu môže znamenať, že táto mutácia nám už svoju silu ukázala a pokiaľ nedôjde k prudkej zmene nášho správania a dodržiavania platných pravidiel, nemala by sa situácia výrazne zhoršovať,“ objasnil primátor.
Podľa Valla ide o dobrú časť správy. Znamená to však aj to, že pokiaľ z bezpečnosti a obozretnosti poľavíme, prítomnosť tejto mutácie môže vyvolať prudký nárast infikovaných, keďže sa šíri rýchlejšie ako podoba vírusu z minulého roku. Konštatuje, že ide o zlú časť správy.
Magistrát zároveň vyjadril vďaku Borisovi Klempovi, ktorý v Biomedicínskom centre SAV testy vykonal a Pavlovi Čekanovi z MultiplexDX, ktorý mestu poskytol špecifické testy na zisťovanie prítomnosti britskej mutácie. Prítomnosť mutácie tiež zisťovali prostredníctvom testov na kloktanie.
Čo ďalej?
„Ďakujeme odborníkom za rady a usmernenia v novej situácii, ktorú britská mutácia vírusu prináša. V tomto momente je dôležité, aby všetci, ktorí budú mať pozitívny výsledok, mimoriadne dôsledne dodržiavali následnú karanténu, nakoľko je vysoká pravdepodobnosť, že môžu byť infikovaní práve touto agresívnejšou mutáciou.“
Mesto túto informáciu ponúka vedeckej komunite, epidemiológom aj vláde, aby s ňou pracovali pri ďalších svojich úvahách o plošnom testovaní a o otváraní škôl.
V súvislosti s britským subtypom vírusu je tiež dôležité spomenúť, že po celom svete sa objavilo už približne 4 000 variantov nového koronavírusu, ktorý vyvoláva ochorenie COVID-19. Pre televíziu Sky News to uviedol Nadhim Zahawi, predstaviteľ britskej vlády poverený distribúciou vakcín.
Zahawi, ktorý pôsobí ako štátny tajomník na britskom ministerstve zdravotníctva, však považuje za veľmi nepravdepodobné, že by voči súčasným variantom koronavírusu nezaberali existujúce vakcíny, najmä čo sa týka zníženia pravdepodobnosti vážneho priebehu ochorenia alebo hospitalizácie.
Všetci výrobcovia vakcín proti covidu – vrátane konzorcia Pfizer/BioNTech alebo spoločností Moderna a AstraZeneca – podľa Zahawiho napriek tomu pracujú na spôsoboch, ako svoje očkovacie látky vylepšiť tak, aby boli účinné voči akémukoľvek variantu vírusu.
Najväčšie obavy v súčasnosti vyvoláva tzv. britský, juhoafrický a brazílsky variant vírusu, ktoré sa zrejme šíria rýchlejšie než iné mutácie. Podľa štúdie zverejnenej v odbornom lekárskom časopise British Medical Journal však pravdepodobne len veľmi malá časť známych variantov pozmenila koronavírus spôsobom, ktorý by bolo možné považovať za významný.
„Máme najväčšie kapacity v oblasti sekvenovania genómu na svete a disponujeme databázou všetkých variantov, aby sme boli pripravení reagovať na akúkoľvek výzvu, ktorú nám vírus pripraví a aby sme mohli pripraviť novú vakcínu,“ vyhlásil Zahawi.
Na koronavírus SARS-CoV-2 od začiatku pandémie zomrelo vo svete už takmer 2,27 milióna ľudí a vyše 104 miliónov sa nakazilo, vyplýva z údajov americkej Univerzity Johnsa Hopkinsa.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: Sky News, BMJ, Facebook/ Matúš Vallo