Vallo ukázal, ako budú vyzerať mestské nájomné byty. Vyrastú v obľúbenej bratislavskej mestskej časti
- Súťaž na prvý bytový súbor s nájomnými bytmi v Bratislave má víťaza, ktorým je projekt ateliéru The Büro
- Víťazný návrh uspel vďaka svojmu urbanistickému riešeniu a citlivému začleneniu do územia
- Nachádzať sa bude na Terchovskej ulici v Ružinove
- Súťaž na prvý bytový súbor s nájomnými bytmi v Bratislave má víťaza, ktorým je projekt ateliéru The Büro
- Víťazný návrh uspel vďaka svojmu urbanistickému riešeniu a citlivému začleneniu do územia
- Nachádzať sa bude na Terchovskej ulici v Ružinove
Bratislava trpí nedostatkom nájomných mestských alebo komunálnych či obecných bytov, ktorých je v hlavnom meste menej ako 1 % zo všetkých bytov. Ľuďom sa tak môže naskytnúť legitímna otázka, ako sa vlastne naše hlavné mesto dostalo do takýchto problémov.
„Ak sa pozrieme na čísla, tak Bratislava od roku 2000 do roku 2017 postavila na 1 000 obyvateľov niečo vyše 1,29 bytu, čo je zúfalo málo. Za posledných desať rokov hlavné mesto postavilo 57 nájomných bytov, čo je naozaj tristné. Pre porovnanie uvediem, že v Novom meste nad Váhom sa v tom istom období na 1000 obyvateľov postavilo 26 bytov,” vyjadrila sa sa pre Startitup Lucia Štasselová z tímu Matúša Valla.
Veci sa však pomaly začínajú hýbať vpred. Tím primátora Matúša Valla pred pár hodinami odprezentoval víťazný návrh na súbor mestských nájomných bytov v Bratislave.
Súťaž na prvý bytový súbor s nájomnými bytmi má víťaza
Odborná porota vybrala v architektonickej súťaži na bytový dom na Terchovskej ulici v Ružinove projekt ateliéru The Büro. Víťazný projekt počíta s 82 novými nájomnými bytmi postavenými na doteraz nevyužívanom mestskom pozemku.
Do súťaže vyhlásenej hlavným mestom Bratislava, Generálnym investorom Bratislavy a Metropolitným inštitútom Bratislavy bolo prijatých 76 architektonických návrhov zo Slovenska, Rakúska a Česka.
Pre vedenie hlavného mesta je otázka nájomných bytov jednou z priorít
„V súčasnosti máme viac ako 500 špeciálnych čakateľov na náhradné nájomné bývanie a ani tých nemáme kde ubytovať. Ide o ľudí, ktorí o bývanie prišli v dôsledku reštitúcií, kedy sa majetok vracal pôvodným majiteľom. Pritom je v zákone zakotvené, že mesto im je povinné poskytnúť náhradné nájomné bývanie,” objasňuje Štasselová.
Potrebuje tiež riešiť nájomné byty, aby bolo bývanie dostupné aj pre ľudí s priemerným a nižším príjmom. Mesto sa tiež musí vedieť postarať o ľudí a rodiny, ktoré sa prechodne dostali do ťažkej životnej situácie a potrebujú podporu vo forme bývania. Možnosť nájomného bývania je aj významnou motiváciou pre získanie zamestnancov v profesiách, ktoré v Bratislave, kde priemerné platy nedostačujú na komerčné nájmy, no pritom ide o verejne prospešné pozície ako sú učitelia, zdravotné sestry či mestskí policajti.
Zadanie počítalo s minimálne 80 bytmi: jedno-, dvoj- a trojizbovými, z ktorých každé budú mať približne tretinové zastúpenie. V bytovom súbore budú tiež priestory pre občiansku vybavenosť a zdieľané služby, o ktorých využití môžu rozhodnúť v participatívnom procese aj obyvatelia okolia budúcej bytovky.
Pri výstavbe bytového domu sa v zadaní počíta s jedným parkovacím miestom pre každý nový byt. Zároveň pre ľudí, ktorí bývajú v okolí, vďaka výstavbe nového nájomného domu pribudne viac ako 30 parkovacích stojísk.
Čítaj viac: Lucia Štasselová z tímu Matúša Valla: Bratislavčania sa nájomného bývania naozaj dočkajú
„Bytový súbor, ako ho navrhol víťaz The Büro, s.r.o., porota vyhodnotila ako víťazný najmä vďaka jeho vynikajúcemu urbanistickému riešeniu a citlivému začleneniu do územia. Pavlačový dom na strane hlučnej Galvániho ulice odtieni hluk a logicky doplní hmotu štvorpodlažných bytových domov južnejšie. Na druhej strane objektami s menšou mierkou nadväzuje na priľahlú zástavbu rodinných domov,“ povedal Peter Lényi z Útvaru súťaží MIB.
Všetky súťažné projekty nájdeš na oficiálnej stránke mesta Bratislava.
Zdroj: bratislava.sk