Vallo zmenil Horský park na Korzo. Autá v ňom už nenájdete
- Peknou spoluprácou občanov, mestskej časti, hlavného mesta, poslancov a občianskych združení vzniklo Korzo Horský park
- Plánuje sa ešte prepojenie parku s blízkou záhradou
- Peknou spoluprácou občanov, mestskej časti, hlavného mesta, poslancov a občianskych združení vzniklo Korzo Horský park
- Plánuje sa ešte prepojenie parku s blízkou záhradou
Horský park je vyhľadávanou lokalitou a dobrým miestom pre život. Horský park má genius loci. Dlhšiu dobu bol zanedbávaný a chaotický, dnes tu vzniklo Korzo, po ktorom budú môcť nerušene kráčať bratislavskí seniori, rodičia s deťmi ale aj turisti, informovala agentúra TASR.
V blízkosti novej obytnej zóny v bratislavskom Starom Meste vzniklo Korzo Horský park. Cieľom projektu je rozvinúť prirodzený potenciál lokality, ale zároveň zvýšiť bezpečnosť obyvateľov a tých, ktorí do Horského parku chodia relaxovať či športovať. Je tiež odpoveďou na iniciatívu miestnych obyvateľov, ktorí upozorňovali na časté kolízie áut a ľudí.
S nápadom prišiel jeden z obyvateľov
S ideou vytvoriť na troch uliciach, Lesná, Nekrasovova, Novosvetská, ktoré bezprostredne susedia s Horským parkom prišiel pred rokom a pol jeden z obyvateľov tejto štvrte, Milan Schnorrer.
„Zvykol tam kočíkovať svoje dieťa a intenzívne si všímal, ako často sa – najmä v špičke – až nebezpečne stretávajú na uliciach v okolí parku autá a chodci,“ vysvetľuje nám Matej Števove z kancelárie starostky mestskej časti Staré mesto.
Táto časť je špecifická tým, že tu nie sú chodníky, preto môže byť pohyb chodcov po vozovke naozaj pomerne riskantný.
Števove ďalej dodáva, že za posledné roky sa počet áut, ktoré zónou prechádzajú, niekoľkonásobne zvýšil a narástol aj počet parkujúcich áut v okolí Horárne – z dvadsať, na sedemdesiat až sto – v špičke. Stali sa už aj prípady, že autá zrazili domácich miláčikov počas prechádzky.
„Čiže áno, dôvodom bolo v prvom rade zvýšiť bezpečnosť chodcov v lokalite, ale zároveň dať peším návštevníkom viac priestoru – keďže dopravná značka Obytná zóna určuje okrem maximálnej rýchlosti 20 km/h aj zákaz státia a teda parkovania,“ doplnil.
Zákaz parkovania v modrej zóne
Korzo Horský park, ktoré vzniklo prirodzeným spojením novej obytnej zóny s Hlbokou cestou a promenádou v Horskom parku, vytvorilo jednu z najrozsiahlejších promenádnych trás v Starom Meste s prírodnými a historickými zaujímavosťami, vrátane Horárne. Nová obytná zóna je zároveň označená modrou farbou, platí v nej zákaz státia, čiže tam nie je možné zaparkovať a rýchlosť je obmedzená na 20 kilometrov za hodinu.
„Horský park je vzácne a jedinečné územie Bratislavy. Som rád, že sa nám novým korzom podarí vytvoriť bezpečnejší a kvalitný verejný priestor tým, že v ňom rozšírime prirodzený priestor pre pohyb peších,“ skonštatoval primátor hlavného mesta Matúš Vallo.
Staromestská starostka Zuzana Aufrichtová označuje lokalitu za zelené srdce Bratislavy a Starého Mesta.
„Oceňujem, keď sa obyvatelia zaujímajú o vylepšenie verejného priestoru. Impulz od občanov je vždy cenný a autentický,“ poznamenala.
Samosprávy ubezpečujú, že dostupnosť lokality sa týmto krokom výrazne neznížila. Do Horského parku sa návštevníci dostanú mestskou hromadnou dopravou zo zastávok Horský park, Vozovňa Hroboňova či Búdková. K dispozícii je aj linka 147, ktorej výhodou je, že v tejto zóne môže na svojej trase na požiadanie zastaviť na ktoromkoľvek mieste. Do budúcnosti je snahou, aby tento spoj premával aj častejšie, aktuálne jazdí raz za hodinu.
Obytná zóna bola spustená včera. Do prevádzky sa dala osadením značiek a retardérov. V tejto chvíli si už obyvatelia Bratislavy môžu užívať všetky výhody nového Korza.
V prípade potreby sa odporúča využiť parkovacie miesta na Lovinského ulici pri vozovni Dopravného podniku Bratislava. Podrobnosti projektu sa návštevníci dozvedia aj na informačných tabuliach, ktoré hlavné mefacesto umiestnilo pri vstupoch do Horského parku.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: TASR