Varovanie expertov: V obyčajnej mikrovlnke našli baktérie, ktoré tam nečakali. Odhalili, čo všetko môžu spôsobiť

  • Mikrovlnné rúry sa stali nevyhnutnou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete
  • Nesprávne čistenie a údržba spotrebiča môžu prispievať k vzniku týchto baktérií
mikrovlnka
Ilustračný obrázok Freepik
  • Mikrovlnné rúry sa stali nevyhnutnou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete
  • Nesprávne čistenie a údržba spotrebiča môžu prispievať k vzniku týchto baktérií

Mikrovlnné rúry sa stali nevyhnutnou súčasťou mnohých kuchýň po celom svete, vďaka ktorým si vieme rýchlo a pohodlne uľahčiť prípravu jedál.

Málokto tuší, že práve tento kuchynský spotrebič v sebe ukrýva nebezpečenstvo, ktoré nie je viditeľné voľným okom. Nesprávne čistenie a údržba spotrebiča môžu prispievať k vzniku týchto baktérií.

Baktérie v mikrovlnke 

Ani spotrebič ako mikrovlnná rúra nie je imúnny voči baktériám. Môže sa zdať, že ožarujúce prostredie zabíja tieto neviditeľné mikróby, no opak je pravdou. Podľa novej štúdie uverejnenej v Frontiers, poukladané tampóny na rôznych miestach v mikrovlnke identifikovali viac ako 100 bakteriálnych kmeňov. 

Portál ScienceNews uvádza, že podľa vedcov ide o jedno z prvých zdokumentovaní mikrobiálnej komunity žijúcej v tomto spotrebiči. Mikrobiológ Manuel Porcar a jeho kolegovia v štúdii píšu, že výskum pozostával z 30 mikrovlniek, ktoré boli na začiatku poriadne vydezinfikované a následne boli umiestnené do rozličných prostredí. Desať sa používalo v domácnostiach, desať v kaviarňach a posledných desať bolo umiestnených do laboratória. 

Zozbierané vzorky z tampónov boli dôkladne preštudované a odobraté na kultiváciu mikrobiálnych kmeňov. Analýza zistila 101 druhov bakteriálnych zoskupení. Najčastejšie dominovali baktérie ako: Proteobaktérie, Firmicutes, Aktinobaktérie a Bacteroidetes. Bežne sa tieto druhy baktérií nachádzajú aj na ľudskej pokožke alebo povrchoch, ktorých sa často dotýkame. 

V mikrovlnke sa okrem iných mikróbov nachádzali aj Klebsiella a Brevundimonas. Radíme ich medzi baktérie, ktoré sú prenášané potravinami. Vedcom nie je jasné, ako mohli tieto druhy bakteriálnych kmeňov prežiť v spotrebiči. Preto tvrdia, že je potrebný ďalší výskum, aby pochopili, ako sa tieto baktérie prispôsobili teplu, ktoré vyžaruje mikrovlnná rúra, píše ScienceNews. 

Vedec Manuel Porcar zo španielskej univerzity poznamenáva, že mikroorganizmy, ktoré sa našli v spotrebiči, sú rovnaké ako tie, ktoré sa nachádzajú v kuchynských linkách či pomôckach využívaných pri práci s potravinami. Preto je potrebné dôkladne dezinfikovať aj mikrovlnnú rúru. Zdôrazňuje aj to, že užívatelia tohto spotrebiča nemajú mať dôvod na obavy, ak pravidelne čistia spotrebiče.

Kultúry z kuchynských mikrovlnných rúr obsahovali baktérie, ktoré môžu spôsobiť ochorenie prenášané potravinami, vrátane baktérií Klebsiella a Brevundimonas.

Kedy prvýkrát vznikla mikrovlnná rúra? 

Ako uvádza portál HNonline.sk, mikrovlnná rúra rozdeľuje ľudí na dve časti. Tých, čo ju neustále používajú, a tých, ktorí sú zásadne proti. Vznik tohto spotrebiča bol však úplne náhodný. Po skončení druhej svetovej vojny v roku 1945 zamestnanec americkej spoločnosti Raytheon Company, Percy Spencer, testoval trubice. V nich sa vytvára mikrovlnné žiarenie. 

Pri kontrolovaní tejto súčiastky nemal najmenšieho tušenia, že vytvorí nejaký spotrebič. Po čase však zistil, že sa mu vo vrecku od tepla rozpustila arašidová tyčinka. Dostal nápad, že by sa táto trubica mohla používať na prípravu jedla.

Pracovník americkej firmy svoju myšlienku preto otestoval na kôpke kukuričných guličiek. Následne sa z kukurice stal, dnes už známy popcorn, ktorý poskakoval po laboratóriu. 

Prvý komerčne použitý model mikrovlnnej rúry mal výšku približne 2 metre, čo je približne výška dnešných chladničiek, píše HNonline.sk. 

Zdroje: ScienceNews, HNonline.sk, Frontiers

Najnovšie videá

Trendové videá