Varovanie hygienikov: Týmto 6 rizikovým kúpaliskám a vodným plochám na Slovensku sa vyhni (ZOZNAM)

  • Na zozname sú aj známe vodné plochy
  • Povolenie na prevádzku má 178 umelých kúpalísk a 546 bazénov
Ľudia na Duchonke
Ilustračné foto TASR/Daniel Veselský
  • Na zozname sú aj známe vodné plochy
  • Povolenie na prevádzku má 178 umelých kúpalísk a 546 bazénov

Slovensko v posledných týždňoch zažíva horúčavy a teploty na mnohých miestach našej krajiny prekračujú povestné tridsiatky.

Mnoho ľudí sa tak v týchto dňoch vyberie schladiť niekam k vode, avšak vždy sa oplatí oboznámiť sa dopredu s kvalitou danej vodnej plochy. Nie všetky totiž spĺňajú hygienické kritériá. 

Na týchto miestach sa radšej nekúp, hroziť môžu zdravotné riziká

Na konci 30. týždňa malo povolenie na prevádzku 178 umelých kúpalísk a 546 bazénov. Prevádzkuje sa aj 13 prírodných kúpalísk s neorganizovanou rekreáciou, pričom 67 vodných plôch má vyhovujúcu kvalitu vody. O stave prírodných a umelých kúpalísk informoval odbor komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR v aktualizačnej správe, píše TASR.

ÚVZ neodporúča kúpanie na lokalitách Štrkovisko Gbely Adamov, Nitrianske Rudno, Ružín – prítoky, vodná nádrž Duchonka a Laborec Humenné, z dôvodu prekročenia medznej hodnoty mikrobiologických ukazovateľov.

Vodná nádrž Duchonka
zdroj: Reprofoto: Facebook/Nitriansky samosprávny kraj

Na vodnej nádrži Ružín, Ružín – prítoky a v rekreačnej oblasti Gazárka Šaštín-Stráže zistil úrad prekročenie limitnej hodnoty ukazovateľa chlorofylu A, čo môže pre kúpajúcich predstavovať zdravotné riziko.

„Na plážovom kúpalisku Jazero v Košiciach sa neodporúča kúpanie pre citlivé populačné skupiny, ako sú deti, alergici a osoby s oslabeným imunitným systémom z dôvodu zvýšených hodnôt ukazovateľov cyanobaktérie a chlorofylu A. U dospelých zdravých osôb sa táto kvalita vody na kúpanie považuje za prípustnú,“ vysvetľujú hygienici.

ÚVZ zároveň upozorňuje na zníženú priehľadnosť vody na vodnej nádrži Lipovina – Bátovce, jazere Krpáčovo, Horná Lehota a Zelená voda – Kurinec. Na týchto lokalitách je podľa ÚVZ rekreačné kúpanie možné, no odporúča sa zvýšená opatrnosť.

Slovensko má množstvo cenovo prístupných kúpalísk

Pred časom sme ťa informovali o tom, že ak si chceš užiť pohodový letný deň pri vode a zároveň máš hlboko do vrecka, na Slovensku máme množstvo lacných kúpalísk. Medzi kúpaliská s ľudovými cenami môžeme určiť zaradiť napríklad kúpalisko Tehelné Pole. Obľúbené bratislavské kúpalisko patrí medzi najkrajšie a najznámejšie v hlavnom meste. Nachádza sa v mestskej časti Nové Mesto a jeho história siaha až do obdobia druhej svetovej vojny.

Tehelné pole ponúka tri bazény – plavecký bazén, stredný bazén s toboganom a detský bazén. Na občerstvenie je k dispozícii miestny bufet. Cena vstupného na celý deň je 5 eur pre dospelých, po sedemnástej hodine 3,50 eura. Pre deti (od 3 do 18 rokov) je vstupné 4,50 eura, seniori a osoby so zdravotným postihnutím (ZŤP) zaplatia 2,50 eura. Online vstupné pre dospelých stojí 4 eurá.

Za spomenutie určite stojí aj kúpalisko Castiliogne v Trnave. Kúpalisko disponuje veľkým plaveckým bazénom, detskými bazénmi, volejbalovým ihriskom a prevádzkou občerstvenia, ako uvádza web Región Trnava.

Verejnosti ponúka možnosť využitia bazénov na plavecké aktivity a športovanie počas letnej sezóny, ktorá zvyčajne trvá od júna do augusta. Voda v malých bazénoch je ohrievaná na 30 °C, zatiaľ čo v plaveckom bazéne má teplota vody 27 °C. 

Celodenná vstupenka stojí nasledovne: pre dospelých 9 eur, pre deti a mládež od 7 do 18 rokov 4,50 eura, a pre deti do 6 rokov 1 euro. Ak máš trvalý pobyt v Trnave, zaplatíš menej: dospelí 5 eur, deti a mládež od 7 do 18 rokov 2,50 eura, a deti do 6 rokov 1 euro. Vstupenka po 15.00 h je cenovo rozdelená takto: dospelí 7 eur, deti a mládež od 7 do 18 rokov 3,50 eura, a deti do 6 rokov 0,50 eura. Viac tipov na najlepšie lacné kúpaliská nájdeš tu.

Zdroje: TASR, Archív Startitup, Región Trnava

Najnovšie videá

Trendové videá