Varovanie investorov: Bitcoin môže v roku 2018 vystreliť, ale aj padnúť na úplné dno
- Kryptomeny, ako Bitcoin či Ethereum, čoraz viac hýbu svetom peňazí.
- Vývoj ich ceny je však veľmi vrtký a ťažko predvídateľný.
- Cena bitcoinu môže v budúcom roku môže rásť prudším tempom, ale môže sa aj prepadnúť k nulovej hodnote.
- Kryptomeny, ako Bitcoin či Ethereum, čoraz viac hýbu svetom peňazí.
- Vývoj ich ceny je však veľmi vrtký a ťažko predvídateľný.
- Cena bitcoinu môže v budúcom roku môže rásť prudším tempom, ale môže sa aj prepadnúť k nulovej hodnote.
Generálny riaditeľ spoločnosti Across Private Investments, ktorá je špecialistom na súkromné investície, preto investovanie do bitcoinu neodporúča každému. ,,Investovanie do bitcoinu a iných kryptomien by som skutočne odporučil skúseným investorom. Vývoj na kryptomenovom trhu totiž veľmi ťažko odhadnúť. Bitcoin môže v budúcom roku pokojne stáť 60-tisíc eur, no aj tisíc eur,“ povedal Maroš Ďurik.
Jeho hodnotu podľa jeho slov ovplyvní nedávne spustenie možnosti obchodovania prostredníctvom tzv. termínových kontraktov na amerických opčných burzách, čo umožní vstup do kryptomien aj inštitucionálnym investorom, najmä hedžovým fondom. ,,Treba poznamenať, že prostredníctvom tohto nástroja možno okrem rastu vsadiť aj na pokles bitcoinu. Ak sa teda teraz zdá kolísanie jeho ceny až príliš veľké, v budúcnosti môže byť vzhľadom na prílev väčšieho množstva kapitálu ešte väčšie,“ dodal Ďurik.
Obchodovanie s futures kontraktmi je však zatiaľ iba v plienkach, čomu zodpovedajú aj nízke zobchodované objemy. Cena digitálnej meny kontinuálne rastie a takmer každý deň prekonáva historické maximá. Aktuálne stále platí, že obrovský záujem o kryptomeny vzhľadom na masívnu popularizáciu tejto témy prevyšuje ponuku a otváranie krátkych pozícii na pokles sa zatiaľ nekoná. Dôležitý bude aj fakt, ako k virtuálnym menám v budúcom roku pristúpia národné vlády a centrálne banky. Už teraz možno z niektorých krajín počuť prvé nástrely snáh o ich reguláciu
Zatiaľ čo debata o kryptomenách sa vo väčšine prípadov zužuje len na bitcoin, trh virtuálnych mien je oveľa bohatší a ponúka prakticky neobmedzené možnosti. Napríklad Ethereum, druhá najpopulárnejšia a najväčšia kryptomena medzičasom prekročila hranicu 800 dolárov a od začiatku roka dokázalo posilniť viac než o 9 000 percent, čím niekoľkonásobne prekonalo samotný bitcoin.
,,Ethereum je oveľa viac než kryptomena, pretože jeho funkcia ako virtuálnej meny je len jednou z jeho možných využití. Aj preto sa odhaduje, že výhody Etherea jedného dňa prekonajú otca všetkých kryptomien Bitcoin a zosadia ho z trónu najhodnotnejšej virtuálnej meny,“ skomentoval analytik Across Private Investments Jakub Rosa.
Uchopiteľnosť Etherea v reálnom biznise potvrdzuje aj nedávny záujem banky UBS, ktorá spolu s ďalšími finančnými domami ako napr. Barclays, Credit Suisse, KBC a švajčiarskou burzou v spolupráci s agentúrou Thompson Reuters plánuje vytvoriť obchodnú platformu postavenú na blockchainovej technológii Etherea. Okrem Bitcoinu a Ethera je tu napríklad aj Bitcoin cash, ktorý vznikol len v lete štiepením Bitcoinu. Päťku najväčších virtuálnych mien uzatvára Ripple a Litecoin.
V súčasnosti existuje viac než 1 300 virtuálnych mien. Ich trhová kapitalizácia dosahuje viac než 600 miliárd amerických dolárov. ,,Ak by všetky tieto kryptomeny predstavovali spoločnosť, ktorej akcie by sa obchodovali na burze, s prehľadom by sa zaradila do rebríčka 10 najväčších spoločností zahrnutých v kľúčovom americkom indexe S&P 500, hneď po boku eteblovaných gigantov ako Apple, Microsoft či Google. Predpovedať, ktorá kryptomena si nájde širšie využitie a prežije do budúcnosti je však dnes prakticky nemožné,“ dodal Rosa.
zdroj: TS Across Private Investments
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy