VAROVANIE: Na Slovensku dnes udrú veľmi vysoké teploty. Priprav sa na vlnu ďalšieho extra javu

  • Prichádza ďalšia vlna extrémne horúceho počasia
  • Dnes má byť najteplejší deň týždňa
extrémne horúčavy
Ilustračná foto SITA
  • Prichádza ďalšia vlna extrémne horúceho počasia
  • Dnes má byť najteplejší deň týždňa

Utorok (16.7.) má byť najteplejší deň týždňa. Mimoriadne vysoké teploty budú podľa portálu iMeteo lámať aj historické rekordy. Našu oblasť totiž ovplyvní mimoriadne teplý vzduch, ktorý je zároveň aj vlhký. To sa odzrkadlí na dusnom počasí.

Teploty majú byť počas dnešného dňa nad hranicou 30 °C, pričom v južných okresoch nášho územia sa budú dokonca dosahovať nad +35 °C. Slovenský hydrometeorologický ústav vydal výstrahu druhého stupňa pre desať okresov.

Vlna búrok

Prehánky alebo búrky sa majú podľa SHMÚ vyskytnúť hlavne v horských oblastiach. Môžu byť dokonca intenzívne. Najvyššia denná teplota bude 31 až 36 stupňov Celzia, v Žilinskom kraji, na Spiši a Horehroní väčšinou okolo 29 stupňov Celzia. Teplota na horách vo výške 1 500 metrov nad morom sa bude pohybovať okolo 20 stupňov Celzia.

Spadne približne 10 milimetrov zrážok, pri búrkach 30 milimetrov a viac. Podľa iMeteo sa však máme pripraviť na ďalšiu vlnu búrok, ktorá so sebou môže priniesť aj nebezpečné javy. Počasie nad naším územím má totiž ovplyvniť studený front, ktorý so sebou prinesie vlnu búrok.

Búrky by sa mali vyskytnúť v skorých popoludňajších hodinách. Najskôr by sa však mali pripraviť obyvatelia na strednom Slovensku. Z hôr sa postupne majú rozšíriť smerom k východu. Sprevádzať ich majú krúpy, no najnebezpečnejším javom budú zrážky v oblastiach, kde budú búrky statické.

Horúčavy v Európe

Na východe Maďarska majú s najväčšou pravdepodobnosťou teploty vystúpiť až nad 40 stupňov. Už počas uplynulého týždňa tam namerali 40,6 stupňov a predpokladá sa, že dnes bude teplota opäť prekonaná.

Extrémne teplo však má byť aj v chorvátskom vnútrozemí. Neďaleko známeho bosnianskeho mesta Mostar, ktoré je zároveň typicky najteplejšou oblasťou, môžu teploty tiež atakovať hranicu 40 stupňov.

Na extrémne horúčavy sa pripravuje aj Grécko a cez 40 stupňov má byť aj v Španielsku, Portugalsku či na Sicílii.

Extrémne búrky

Ako sme ťa už informovali, v noci z piatka na sobotu museli organizátori Pohody festival predčasne ukončiť. Dôvodom boli extrémne búrky, pre ktoré spadol na ľudí obrovský stan. 

Hlavný lekár festivalu Pohoda Jaroslav Vidan informoval na tlačovej konferencii o tom, že v tesnej nadväznosti na pád stanu ošetrili 29 pacientov „Dvadsaťosem zranení bolo ľahkého rázu, väčšinou tržné rany, jedno zranenie bolo stredne ťažké, išlo o zlomeninu bedrového kĺbu,“ priblížil Vidan s tým, že tieto čísla sú jediné oficiálne. Štyroch pacientov previezli do nemocnice v Považskej Bystrici, 25 do Trenčína.

Primátor Trenčína Richard Rybníček upozornil, že išlo o výnimočnú smršť. „Bola to najsilnejšia smršť, ktorá bola v Trenčíne. Mali sme hlásenia aj z mesta, že boli polámané stromy,“ uviedol Rybníček. 

Šéf festivalu Michal Kaščák uviedol, že ľudí evakuovali pod veľký stan, pretože sila vetra nemala presiahnuť jeho kapacity. „Keď sme videli, čo sa stalo, popri tom sme boli priamo v letiskovej veži pri meteorológoch. Vypadli systémy, a tak sa riešili veci vizuálne. Ak by sme vyhlásili, že ľudia majú opúšťať stany, následky mohli byť ešte horšie,“ povedal Kaščák. 

Zdroje: iMeteo, SHMÚ, SITA, Archív Startitup, iMeteo

Najnovšie videá

Trendové videá