Varovanie USA: Putin chce uznať KĽDR ako jadrovú veľmoc, ponúka jej vesmírne technológie
- Rusko sa chystá k masívnemu kroku v jadrovej politike
- Varuje americký minister zahraničia
- Putin poskytne Severnej Kórei pokročilé vesmírne technológie
- Rusko sa chystá k masívnemu kroku v jadrovej politike
- Varuje americký minister zahraničia
- Putin poskytne Severnej Kórei pokročilé vesmírne technológie
Minister zahraničných vecí Spojených štátov amerických Antony Blinken sa v pondelok 6. januára vyjadril, že ruský prezident Vladimir Putin je blízko uznania Severnej Kórei ako jadrovej veľmoci. Rusko sa údajne tiež chystá KĽDR poskytnúť svoje vesmírne technológie, informuje tn.nova.cz a Politico.
Tieto informácie prichádzajú v čase, keď Rusko rozširuje svoju vojenskú alianciu so Severnou Kóreou. Severokórejskí vojaci už teraz bojujú po boku kremeľských vojakov na Ukrajine.
KĽDR ponúkne vesmírne technológie
Americký minister zahraničia o možných plánoch Ruska a Severnej Kórei hovoril počas návštevy juhokórejského hlavného mesta Soul. Ako jeden z najvyšších amerických diplomatov dodal, že Moskva „môže byť blízko k zvráteniu desaťročia trvajúcej politiky“.
„KĽDR už dostáva ruské vojenské vybavenie a výcvik. Teraz máme dôvod domnievať sa, že Moskva má v úmysle zdieľať s Pchjongjangom vyspelú kozmickú a satelitnú technológiu,“ vyjadril sa Blinken.
Ponuka služieb vypúšťania severokórejských vesmírnych lodí spolu s pomocou pri konštrukcii satelitov bola už skôr označená za významnú súčasť dohody. Vďaka nej má Moskva získať delostreleckú muníciu na použitie vo vojne na Ukrajine.
V máji minulého roka Kórejská ústredná spravodajská agentúra informovala, že vypustenie druhého špionážneho satelitu Pchjongjangu zlyhalo krátko po štarte z miesta na severe krajiny. Dôvodom bol pravdepodobne problém s motorom.
Problém v svetovej jadrovej politike
Uznanie Severnej Kórei ako jadrovej veľmoci by výrazne narušilo svetovú politiku, keďže by došlo k porušeniu dlhodobého záväzku k denuklearizovaniu Kórejského polostrova, uvádza tn.nova.cz s odvolaním na CNN.
V počiatkoch vývoja jadrových zbraní sa USA snažili si udržať monopol, avšak neskôr sa k nim s testami pridali Sovietsky zväz, Spojené kráľovstvo, Francúzsko a Čína. V 1970 do platnosti vstúpila Zmluva o nešírení jadrových zbraní (NPT) s cieľom zamedziť ďalšiemu šíreniu. Túto zmluvu podpísalo 191 štátov. NPT definuje týchto päť krajín ako jadrové mocnosti, ktoré smú zbrane mať.
Severná Kórea však od zmluvy odstúpila, pričom sa tak udialo už v roku 2003. Odvtedy úspešne testuje pokročilé jadrové zariadenia. Zmena prístupu na ruskej strane by tak predstavovala zásadnú zmenu v svetovej jadrovej politike.
Odporcovia kroku argumentujú, že by to mohlo na obstaranie jadrových zbraní motivovať Južnú Kóreu alebo Japonsko a stanoviť nebezpečný precedens, že stačí vydržať roky sankcií a stať sa jadrovou veľmocou, uvádza Carnegieho nadácia pre medzinárodný mier. Podľa iných by to zase umožnilo vyjednávanie s KĽDR.
Kim Jong-un congratulated Vladimir Putin on taking office as President of Russia. pic.twitter.com/W6Pbvfi9Bd
— Globe Eye News (@GlobeEyeNews) May 8, 2024
Rusko chce prekonať USA v oblasti umelej inteligencie
TASR na základe správy agentúry Reuters ešte 11. decembra informovala, že na konferencii o AI v Moskve ruský prezident Vladimir Putin povedal, že Rusko plánuje prekonať Spojené štáty v oblasti vývoja umelej inteligencie. Má sa tak stať v spojení s krajinami zo zoskupenia BRICS a ďalšími štátmi. Spojené štáty sú v súčasnosti v tomto odvetví dominantné.
Ruská banka Sberbank ešte v ten deň oznámila, že do Putinom zmienenej novej siete AI vstúpili združenia z krajín BRICS. Ide o Brazíliu, Čínu, Indiu a Južnú Afriku. Okrem nich sa tiež prihlásili aj združenia zo Srbska, Indonézie a viacerých ďalších štátov nepatriacich do BRICS.
„Rusko sa musí za rovnakých podmienok zúčastniť na globálnych pretekoch o vytvorenie silnej umelej inteligencie. Sú to práve pokročilé riešenia (AI), na ktorých v súčasnosti pracujú ruskí vedci,“ povedal Putin. „Pozývame vedcov z celého sveta, aby sa pridali,“ dodal.
Táto aliancia má podľa Sberbank uľahčiť krajinám ich spoločný výskum v oblasti technológií a regulácie AI. Zároveň však poskytne príležitosti na predaj produktov AI na ich trhoch.
Celosvetovú dominanciu si vo vývoji AI udržujú Spojené štáty a Čína. Putinov zámer spojiť v tejto oblasti svoje sily s Pekingom by však mohol zmeniť dynamiku pretekov v tejto oblasti. Rusko patrí spoločne s USA, Čínou, Britániou či Izraelom len k desiatke krajín sveta, ktoré momentálne vyvíjajú vlastné generatívne modely AI.
Tieto ambície však komplikujú západné sankcie. Ich cieľom je totiž obmedziť prístup Moskvy k technológiám, ktoré sú potrebné na jeho pokračovanie vo vojne na Ukrajine. V dôsledku sankcií totiž do Ruska zastavili vývoz najväčší svetoví výrobcovia mikročipov.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: tn.nova.cz, Politico, CNN, TASR