Po hrozivých obrázkoch na cigaretách prichádza Kanada s ešte drsnejším varovaním
- Kanada zavádza varovné nápisy na cigaretách
- Nové opatrenie nadobudne platnosť o pár týždňov
- Podobné kroky zvažuje aj ďalšia krajina
- Kanada zavádza varovné nápisy na cigaretách
- Nové opatrenie nadobudne platnosť o pár týždňov
- Podobné kroky zvažuje aj ďalšia krajina
Reklama, propagácia a sponzorstvo tabakových výrobkov je v Kanade zakázané a varovania na škatuľkách cigariet u nich podľa CBS News existujú už od roku 1972. Krajina javorového listu v roku 2000 dokonca ako prvá zaviedla varovania na balíčkoch cigariet zobrazujúce skutočné zdravotné komplikácie spôsobené fajčením.
V sprísňovaní však pokračujú, pričom pritvrdzujú v opatreniach, ktorými chcú ešte väčšmi upozorniť na škodlivosť fajčenia. Varovné nápisy sa už nebudú tlačiť iba na škatuľky, ale po novom aj na jednotlivé cigarety.
Podľa kanadskej vlády ide o prvé takéto zavedené opatrenie na svete. O novinke informuje TASR na základe správy agentúry AFP.
Opatrenie zvažuje aj ďalšia krajina
Nové nápisy sa na cigaretách začnú postupne objavovať od 1. augusta tohto roku. Na jednotlivých cigaretách a cigarách budú vytlačené varovania ako „Jed v každom vdychu“, „Tabakový dym škodí deťom“ a „Cigarety spôsobujú rakovinu“.
Ako v stredu uviedla Carolyn Bennettová, štátna tajomníčka kanadského ministerstva zdravotníctva zodpovedná za problematiku závislostí, v dôsledku užívania tabaku v Kanade každoročne zomrie 48-tisíc ľudí.
Zdôraznila skutočnosť, že povinnosť uvádzať varovné nápisy na jednotlivých cigaretách v Kanade začne platiť ako v prvej krajine na svete, hoci takéto opatrenie zvažuje aj Británia. O novinke na Twitteri informuje aj BFM News.
1. Canada will be printing warning labels against smoking, directly on cigarettes soon.
Health Canada says, the regulation will come into effect on 1 August.
The new packaging will include warnings like „Poison in every puff“ and „Cigarettes cause cancer“. pic.twitter.com/YxeiX7S0tu
— BFM News (@NewsBFM) June 1, 2023
„Vďaka tomuto odvážnemu kroku sa zdravotné výstrahy stanú prakticky neprehliadnuteľnými,“ uviedla Bennettová s tým, že sa zároveň zvýši aj účinnosť varovaní na balíčkoch cigariet vybavených realistickými zobrazeniami následkov fajčenia.
Upozornila pritom na skutočnosť, že časť mladých ľudí sa k fajčeniu dostáva tak, že im niekto ponúkne jednotlivú cigaretu, nie celý balíček.
Počet fajčiarov v Kanade sa počas posledných dvoch desaťročí postupne znižuje. V súčasnosti fajčí približne 13 percent Kanaďanov a vláda chce do roku 2035 toto číslo znížiť na päť percent.
Desiatky krajín po svete chcú vychovať generácie nefajčiarov
V máji sme ťa v tomto článku informovali o cieľoch Európskej únie, Nového Zélandu a mnohých iných krajín vychovať generácie nefajčiarov. Okrem toho, že sú cigarety a iné tabakové výrobky škodlivé pre ľudské zdravie, sú jedným z najväčším producentom odpadkov v Európe.
Jednotlivé európske krajiny preto uvažujú o zákaze ich dôležitého komponentu – filtrov. Podľa odborníkov je to dobrý nápad, ktorý môže pomôcť odradiť ľudí od fajčenia a zároveň znížiť odpad po cigaretách.
Práve cigaretové ohorky patria podľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) k druhému najčastejšiemu odpadu, ktorý sa nachádza na európskych plážach. WHO uvádza, že sa na celom svete vyhodí každoročne 4,5 bilióna ohorkov.
Zvyšky cigariet obsahujú mikroplasty a 7 000 rôznych chemikálií.
„Ohorky môžu byť obzvlášť škodlivé na plážach a vo vodných tokoch: okrem znečistenia plastmi môžu byť chemikálie unikajúce z ohorkov cigariet smrteľné pre morské a sladkovodné druhy rýb,“ uvádza WHO.
Dodáva, že okrem nebezpečenstva, ktoré predstavujú ohorky, majú tabakové výrobky viaceré negatívne dôsledky pre životné prostredie od spotrebiteľského odpadu, odlesňovania, dezertifikáciu až po emisie skleníkových plynov a znečistenia plastami.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: CBS News, WHO, archív Startitup, Twitter/BFM News, TASR