Vaša legislatíva stojí za h**vno, kričal drzo majiteľ podniku na hygienikov. Nariadili mu okamžité uzatvorenie prevádzky
- Reštaurácia v Trnave nariadenia porušuje dlhodobo
- Políciu, hygienikov aj vládu označujú za fašistov
- Reštaurácia v Trnave nariadenia porušuje dlhodobo
- Políciu, hygienikov aj vládu označujú za fašistov
Trnavský podnik Hollywood burger je dlhodobo známy tým, že odmieta rešpektovať pandemické nariadenia. Svoj odmietavý postoj reštika nechcela zmeniť ani po intenzívnych kontrolách.
Nariadenia dlhodobo ignorovali
Keďže v podobnom trende neustále pokračovali, Regionálny úrad verejného zdravotníctva nariadil reštauráciu s okamžitou platnosťou zatvoriť.
Podobnému nariadeniu, samozrejme, predchádzalo niekoľko upozornení či udelení mastných pokút. Tie majiteľ podniku zosmiešňoval a podľa jeho slov aj odmietal zaplatiť.
„Dostali sme až závratných 1 000 €. Pokutu, samozrejme, nezaplatíme a podstupujeme ďalšie právne kroky, ktoré zverejníme,“ uviedol majiteľ ešte v uplynulých týždňoch.
Inak tomu nebolo ani v prípade nariadenia zatvorenia podniku s okamžitou platnosťou. Reštaurácia ho odignorovala a ostali v prevádzke.
Reštaurácia tiež následnú kontrolu zo strany hygieny a polície zverejnila na sociálnej sieti, pričom nariadenia prirovnali k fašizmu. „Ľudia nevzdávajte sa a nenechajte si srať na hlavu. Fašizmus ide bomby, už sa dokonca aj vyhadzujú ľudia od stolov von na ulicu,“ uviedli.
Čo na to právnik?
K celej situácii sa pre Startitup vyjadril advokát Tomáš Čentéš z advokátskej kancelárie JANČO A PARTNERI, s. r. o., so sídlom v Bratislave. Ten uviedol, že po zhliadnutí videí majiteľa podniku s hrôzou zistil, že niektorí ľudia hodnotia počínanie pána na videu ako pozitívne a nasledovaniahodné.
Advokát má za to, že na základe zverejnených videí možno tvrdiť, že kontrolórky príslušného Úradu verejného zdravotníctva postupovali vecne správne aj napriek nevôli majiteľa podniku.
Objasnil, že to nemožno zazlievať kontrolórkam, ktoré sa v čase kolapsu nemocníc snažia konať svoju zákonnú a úradnú povinnosť, a to v záujme ochrany verejného zdravia.
„Kontrolórky nie sú zodpovedné za to, že tento štát podľa všetkého zrejme nedostatočným spôsobom kompenzuje straty a ohrozenie existencie tým prevádzkam, ktorým neumožňuje vykonávať svoju podnikateľskú činnosť tak, ako tomu bolo pred pandémiou,“ vysvetľuje ľudským jazykom Čentéš.
Kontrolu sú oprávnené vykonať
Advokát dal do pozornosti platnú právnu úpravu, v ktorej, ak sa pozrieme, faktom je, že s účinnosťou odo dňa 15.11.2021 sú súčasťou ustanovení zákona č. 355/2007 Z. z. o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov (ďalej ako „zákon“), aj ustanovenia § 52a, § 55a a § 55b.
Z nich vyplývajú povinnosti fyzických osôb, fyzických osôb – podnikateľov a právnických osôb, ktoré súvisia práve so vstupom do prevádzkových priestorov zariadení a vstupom na hromadné podujatia počas krízovej situácie z dôvodu ochorenia COVID-19.
Tie hovoria práve o kontrole zákazníkov na základe aktuálne platných nariadení vlády. Čentéš pre Startitup ďalej vysvetlil, že ak osoba vykonávajúca štátny zdravotný dozor pri výkone kontroly u fyzickej osoby – podnikateľa alebo u právnickej osoby – zistí porušenie opatrení nariadených podľa § 48 ods. 4 z dôvodu ochorenia COVID-19, môže na mieste nariadiť okamžité uzatvorenie prevádzky alebo jej časti, a to na 30 dní.
„Na záberoch vidieť pána, ktorý sa síce ponosuje nad tým, že mu Štátny zdravotný dozor prišiel vykonať kontrolu dodržiavania zákonných povinností na prevádzke, avšak takúto kontrolu, respektíve štátny zdravotný dozor je Úrad verejného zdravotníctva a jeho regionálne pobočky oprávnený vykonať v zmysle § 5 ods. 4 písm. w), pričom podľa písm. x) tohto ustanovenia úrad vykonáva aj prejednanie priestupkov a iných správnych deliktov, ukladá pokuty a povinnosti nahradiť náklady,“ objasňuje nám advokát.
Čentéš objasnil, že máme jasný zákonný podklad k tomu, aby kontrolórky z úradu vstúpili na prevádzku, vykonali štátny zdravotný dozor a na základe prípadných zistení ukladali na mieste kontrolovanému subjektu opatrenia na odstránenie zistených nedostatkov.
Na dodržiavanie dohliada polícia
Na dodržiavanie opatrení klasicky dohliada polícia, ktorá námatkovú kontrolu môže vykonávať aj v sprievode hygieny. Hovorkyňa Polície Slovenskej republiky Denisa Bárdyová uviedla, že polícia od pondelka kontroly pandemických opatrení zvýšila.
„Policajti sa pri kontrolách zameriavajú predovšetkým na miesta so zvýšenou koncentráciou osôb, najmä vstupy do nákupných stredísk, reštauračných zariadení, prevádzok a podobne. Úzko spolupracujú s regionálnymi úradmi verejného zdravotníctva SR a poskytujú potrebnú súčinnosť pri kontrolnej činnosti dodržiavania nariadených opatrení,“ uvádza.
Podľa Bárdyovej za uplynulý týždeň skontrolovalo viac ako 12-tisíc policajtov približne 30 100 osôb. Od začiatku roka do 21. 11. 2021 zaznamenali 67 409 priestupkov a deliktov, ktoré boli riešené v súvislosti s dodržiavaním protiepidemických opatrení.
Zdroj: Facebook/Hollywood Burger