Vážna „zabudnutá“ choroba sa vrátila: Susedná krajina má prvú obeť po viac ako polstoročí

  • V Česku zomrel 82-ročný muž so záškrtom
  • Úmrtia na záškrt neevidujú lekári u našich susedov už dlhšie ako polstoročie
Proces známy ako obyčajné umieranie, nemocnica, lôžko
Ilustračné foto Unsplash/Stephen Andrews
  • V Česku zomrel 82-ročný muž so záškrtom
  • Úmrtia na záškrt neevidujú lekári u našich susedov už dlhšie ako polstoročie

V Česku zomrel muž vo veku 82 rokov na záškrt, čo je prvé úmrtie v tejto krajine od roku 1969. Po dlhých rokoch sa choroba znovu objavila v ČR v roku 2022. Do teraz lekári evidujú šesť prípadov nákazy v tomto roku. Informáciu poskytol český Štátny zdravotný ústav (SZÚ) v stredu.

Ústav tiež upozorňuje na nedostatočnú úroveň protilátok proti záškrtu medzi dospelou populáciou a odporúča ich preočkovanie, ako informovala spravodajkyňa TASR v Prahe.

Pacient zomrel v jihlavskej nemocnici a podľa lekárov mal s najväčšou pravdepodobnosťou krčnú formu infekcie spôsobenú baktériou Corynebacterium diphtheriae.

„Pacient netrpel žiadnym iným závažným ochorením, išlo o športovca a aktívne žijúceho seniora. Záškrt bol teda pravdepodobne priamou príčinou úmrtia,“ uviedla Kateřina Fabiánová z Oddelenia epidemiológie infekčných ochorení SZÚ.

Dôležitosť preočkovania

Diagnózu definitívne stanoví Národné referenčné laboratórium SZÚ na základe výsledkov vyšetrenia vzoriek od pacienta.

„S ohľadom na klinické príznaky choroby, ktoré boli u pacienta pre záškrt úplne typické a fatálne, však predpokladáme, že skutočne išlo o prípad diftérie (záškrtu),“ dodal ústav.

Pred rokom 2022 bol záškrt v ČR naposledy zaznamenaný v roku 1995.

„Vývoj znova ukazuje na dôležitosť preočkovania proti záškrtu v dospelosti. S ohľadom na rýchlo rastúce počty prípadov čierneho kašľa a zároveň stále aktuálnu možnosť nákazy záškrtom je ideálne nechať sa preočkovať v dospelosti trojkombináciou, a to proti tetanu, čiernemu kašľu a záškrtu,“ odporučila riaditeľka SZÚ Barbora Macková.

Na dôležitosť preočkovania upozornila aj Fabiánová. Výsledky medzinárodnej štúdie v 18 európskych krajinách podľa nej ukázali významný nedostatok protilátok proti záškrtu v dospelej populácii.

V ČR sa deti očkujú proti záškrtu povinne, poslednú dávku vakcíny dostávajú medzi 10. a 11. rokom života. SZÚ podotkol, že Svetová zdravotnícka organizácia a tiež Európske stredisko pre prevenciu a kontrolu ochorení odporúčajú preočkovanie v dospelosti každých desať rokov.

Ak je infekcia záškrtom včas diagnostikovaná, je liečiteľná bežne dostupnými antibiotikami. Ako uvádza portál tn.cz, najčastejšie sa prejavuje ako ťažká angína s napadnutými časťami sliznice hrdla, ktoré potom spôsobujú zúženie dýchacích ciest a dusenie pacienta.

Nová vakcína na scéne

Čo sa týka očkovania, rezort zdravotníctva spustil na Slovensku očkovanie novou vakcínou proti ochoreniu COVID-19. Osoby staršie ako 12 rokov sa od utorka (5. 3.) budú môcť zaregistrovať na očkovanie vakcínou Nuvaxovid XBB.1.5. TASR o tom informoval komunikačný odbor MZ SR.

„Očkovaciu látku Nuvaxovid XBB.1.5 je možné aplikovať intramuskulárne osobám vo veku 12 rokov a starším ako jednu 0,5 mililitra dávku najskôr tri mesiace od poslednej podanej vakcíny proti ochoreniu COVID-19, a to bez ohľadu na predchádzajúce očkovanie (poradie podanej dávky/typ vakcíny) proti ochoreniu COVID-19,“ ozrejmilo ministerstvo.

Záujemcovia o očkovanie touto vakcínou sa budú môcť registrovať prostredníctvom stránky Národného portálu zdravia. O pridelenom termíne očkovania budú informovaní po registrácii. Očkovanie vakcínou Nuvaxovid bude prebiehať v Univerzitnej nemocnici Bratislava, Fakultnej nemocnici s poliklinikou F. D. Roosevelta v Banskej Bystrici a v Univerzitnej nemocnici L. Pasteura v Košiciach, priblížil rezort.

„V prípade zvýšeného záujmu o očkovanie touto vakcínou zváži Ministerstvo zdravotníctva SR rozšírenie očkovacej siete aj o ďalšie vakcinačné centrá. Očkovanie proti COVID-19 je u všetkých vekových skupín dobrovoľné,“ uviedlo MZ.

Nebezpečné vírusové ochorenie

Vo svete vedy sa v uplynulom týždni objavilo viacero zaujímavých správ. Uplynulo 60 rokov od prvého hromadného očkovania proti detskej obrne v USA, po vypuknutí vojny na Ukrajine sa zhoršilo duševné zdravie Európanov, vedci popísali novú metódu účinnej recyklácie batérií elektromobilov a pravdepodobne sa podarilo rozlúštiť nápis na 2100-ročnom bronzovom amulete. TASR prináša súhrn najnovších poznatkov z vedy a techniky.

Prvé skúšobné hromadné očkovanie proti detskej obrne sa uskutočnilo 23. februára 1954 v americkom Pittsburghu a okolí. Epidémia detskej obrny (poliomyelitis) sa prehnala Spojenými štátmi v roku 1952.

Nebezpečným vírusovým ochorením, ktoré spôsobuje ochrnutie až smrť udusením v dôsledku paralýzy dýchacích svalov, sa vtedy nakazilo 57 628 detí. Smrteľných bolo 3 145 prípadov, s trvalými následkami ostalo 37 percent chorých. V rovnakom čase v Nemeckej spolkovej republike vrátane Berlína ochorelo 9 728 ľudí, z nich 777 zomrelo.

Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality

Zdroje: TASR, tn.cz

Najnovšie videá

Trendové videá