Väzňov ohavne rezali zaživa. Čína má brutálne praktiky Squid Game v praxi
- Seriál Squid Game upozornil na problematiku obchodovania s orgánmi
- Podobné scenáre, ako v seriáli, sa odohrávali aj za múrmi čínskych väzníc
- Seriál Squid Game upozornil na problematiku obchodovania s orgánmi
- Podobné scenáre, ako v seriáli, sa odohrávali aj za múrmi čínskych väzníc
Najpopulárnejší seriál na streamovacej platforme Netflix zaujal aj niečím iným, ako len sledovaním smrtiacich detských hier. Okrem vyobrazenia výrazných sociálnych rozdielov medzi spoločenskými vrstvami sa seriál Squid Games zaoberal ešte jednou problematikou. A to obchodovaním s orgánmi polomŕtvych súťažiacich.
Je možné, že seriál sa inšpiroval udalosťami jednej z ázijských krajín. Ľudskoprávni aktivisti totiž už dlhodobo upozorňujú na podobné praktiky v Číne. Podľa správy zo zasadnutia Čínskeho tribunálu sú orgány väzňov, politických väzňov a väzňov svedomia v Číne odoberané aj vtedy, keď niektorí pacienti ešte žijú.
„Sú zaživa rozrezaní, aby im vybrali obličky, pečeň, srdce, pľúca, rohovku a kožu a zmenili ich na komodity na predaj,“ uvádza sa v správe Čínskeho tribunálu z roku 2019. Zvyšky častí tiel, ktoré sa nedajú transplantovať, majú byť potom použité na lekárske účely.
Zasadnutie tribunálu viedol Geoffrey Nice, britský právnik, ktorý bol hlavným prokurátorom v procese so Slobodanom Miloševičom, bývalým juhoslovanským prezidentom a vojnovým zločincom.
Miliardový biznis
Podľa tribunálu bolo v Číne zabitých viac ako 1,5 milióna väzňov v zajateckých táboroch kvôli obchodovaniu s orgánmi. Tento biznis by pritom mal mať hodnotu približne jednu miliardu dolárov.
Okrem toho v správe dodávajú, že mnohí zo zavraždených väzňov boli členovia náboženskej skupiny Falun Gong, ktorú štát v 90. rokov zakázal s tým, že ide o kult.
Skupina praktizuje meditačné cvičenia a riadi sa budhistickými hodnotami. Metóda učí ľudí nasledovať princípy pravdivosti, súcitu a znášanlivosti. Jej členovia žijú zdravým životným štýlom, čo vedie k tomu, že ich orgány sú vhodné na transplantáciu.
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Spoveď doktora, ktorý odoberal ešte živému pacientovi orgány
- Ktorá etnická skupina slúži ako chodiaca banka orgánov
- Ktoré orgány sú najžiadanejšie?
- O cene orgánov na čiernom trhu. Ktoré sú najdrahšie?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom