Včelárstvo je remeslo, ktoré je skôr záľubou ako biznisom. MaryBee je rodinná firma, kde si môžeš adoptovať úľ
- Tomáš spolu s rodinou vlastnia firmu, ktorá sa zaoberá včelárstvom
- Vyrábajú množstvo produktov, ktoré sú dobré pre náš organizmus
- Prečítaj si príbeh včelárskej farmy MaryBee
- Tomáš spolu s rodinou vlastnia firmu, ktorá sa zaoberá včelárstvom
- Vyrábajú množstvo produktov, ktoré sú dobré pre náš organizmus
- Prečítaj si príbeh včelárskej farmy MaryBee
Rodinnú firmu MaryBee založil otec Tomáša Bátovského okolo roku 1980. Od raného veku Tomáš svojho otca zanietene pozoroval a nevedomky sa učil k láske včelám. Vznikla tak včelia farma, ktorá je známa práve rodinnou tradíciou. Vo firme totiž pracuje takmer celá rodina.
Obhospodarujú vyše 100 včelstiev
Tomáš už od útleho veku chodil otca sledovať a pomáhať mu popri tom, ako on pracoval so včelami. Priznáva, že najväčšiu radosť mal z dymenia do včiel (jedna zo základných ochranných pomôcok včelára je aj “dymák”, ktorý má na včely upokojujúci účinok).
V posledných rokoch sa o včelárenie začal zaujímať aj aktívne. „Včelárske remeslo priniesol do našej rodiny môj otec Marián Bátovský, okolo roku 1980. Odvtedy sme v našej rodine nezažili leto bez stáčania medu,“ hovorí. Neskôr to začal brať ako povinnosť. Priznáva, že dnes si bez toho nevie predstaviť život.
Včelia farma sa nachádza na samotnom okraji Štiavnických vrchov vo vinohradníckej oblasti. Tomáš tvrdí, že tam sú dobré podmienky na tzv. lesnú znášku, avšak majú dostatok polí s rôznymi medonosnými rastlinami.
Momentálne obhospodarujú už viac ako 100 včelstiev. Od marca začína aktívna práca so včelstvami až do konca augusta. Mimo týchto mesiacov sa včelstvá ešte liečia proti vírusom a parazitom. Tomáš priznáva, že včelár ani cez zimu neoddychuje. Pred Vianocami sa zaoberajú odbytom včelích produktov a po Vianociach sa aktívne pripravujú na novú včelársku sezónu. V tomto období prichádzajú na rad „stolárske práce“ ako výroba úľov a podobne. Mnoho vecí si vraj včelári robia svojpomocne.
„Pri väčšom počte včelstiev, ktoré obhospodarujeme je to tak, že s každým včelstvom je potrebné urobiť daný úkon, prehliadku. Býva to tak, že keď skončíme prehliadku posledného včelstva, už môžeme začať od začiatku. U včiel je to tak, že čo neurobíte dnes, zajtra už nemusíte,“ dodáva Tomáš.
Úľ si je možné adoptovať
Tomáš tvrdí, že od roku 2015 prevádzkujú projekt adopcie včelstiev. Znamená to, že každé včelstvo, ktoré vlastnia, podporil konkrétny záujemca o adopciu, teda podporovateľ. Každé včelstvo sa nachádza v danom úli, ktorý je ručne ilustrovaný. Každá jedna ilustrácia vraj za sebou skrýva príbeh konkrétneho podporovateľa.
Akýkoľvek úľ je ilustrovaný originálnou maľbou, ktorú vybral podporovateľ. Dokonca majú možnosť prísť v lete na včelnicu a naživo sa zoznámiť s ich podporeným včelstvom. Úľ spoznajú práve vďaka ilustrácii, ktorú sami navrhli. Taktiež každoročne podporovateľom doručujú aj včelie produkty. „Momentálne máme kapacitu včelnice plne obsadenú a zatiaľ sa nechystáme zvyšovať kapacitu včelnice, bolo by to už nad naše sily.“
Tomáš priznáva, že remeslo nie je „full time job,“ ale prioritne záľuba. Čo sa týka príjmov priamo zo včelárstva, je vraj veľmi náročné vypracovať podnikateľský plán a riadiť sa podľa neho. „Včely sú závislé od počasia, poľnohospodárstva a samozrejme aj od včelára. Je tu jednoducho mnoho faktorov, ktoré nedovoľujú to robiť na „full time.“
V roku 2007 vyhoreli včelstvá
Všetky produkty, ktoré ponúkajú, si získavajú a vytvárajú sami. Pri získavaní medu a výrobe medoviny sa s otcom snažia dodržať tradičné postupy. Tomášova mama má na starosti estetickú stránku produktov. Tomášovi dvaja bratia sa postarali o webovú stránku a jej propagáciu. Tomášov bratranec s priateľkou sú hlavnými ilustrátormi umeleckých malieb na úľoch. K tomu všetkému prispeli aj mnohí ďalší členovia rodiny, každý v tom, v čom je najlepší.
V roku 2007 na Silvestra im všetky včelstvá vyhoreli. Tomáš tvrdí, že boli úmyselne zapálené, pretože sa im to prihodilo na dvoch stanovištiach, ktoré boli od seba vzdialené dva kilometre. Avšak začali odznova.
„Prvotné a zároveň najdôležitejšie rozhodnutie spravil otec. Jednoducho si povedal, že začneme odznova, ale už bez ďalších investícií do rozvoja včelstiev. Začali sme si ich rozmnožovať sami, postupne z roka na rok. Na jar 2008 otec získal jedno včelstvo a nakoľko nám neostali úle, otec zadovážil staré, prevažne vyradené od kamarátov – včelárov, za čo im patrí vďaka,“ dodáva Tomáš.
Peľ je vhodný pre organizmus
Na včelej farme sa snažia prichádza na trh s novými produktami. V ich ponuke nájdeš med, peľ v mede a tinktúru. Zväčša tradičné produkty, avšak tie medzi tie menej tradičné patria napr. obrúsky na pečivo z včelieho vosku.
Peľ má totiž blahodarné účinky pre organizmus. „Peľ je sám o sebe super potravinou, pre ktorú vedci dodnes nenašli 100-percentnú náhradu. Obsahuje množstvo vitamínov a minerálov a taktiež bielkovín, ktorých obsah je približne 5x vyšší ako napríklad v hovädzom mäse. My sme sa rozhodli peľ vmiešavať do medu, vďaka čomu nastáva chemická reakcia, ktorá štiepi peľ v priebehu 20-25 dní. Stáva sa tak pre ľudský organizmus ľahšie stráviteľným a s vyšším účinkom,“ tvrdí Tomáš.
Ku včelám sa treba správať citlivo
Koronakríza ich vraj veľmi nezasiahla. „Myslím, že nás nezasiahla vďaka diverzifikácií nášho portfólia produktov. Okrem včelích produktov ponúkame na predaj aj medonosné dreviny – stromy Paulownia. Ich pestovanie a predaj nás asi najviac podržal v ťažších časoch.“
Tomáš spomína, že korene stromu Paulownia pochádzajú z Číny, kde je vysoko cenený. Na Slovensku má taktiež veľmi vhodné podmienky na pestovanie. Hlavným dôvodom, prečo ich vysádzajú včelári na Slovensku je, že dokáže vraj poskytovať štedrú pastvu pre včely, teda nektár. Taktiež tvrdí, že najväčšie využitie tohto stromu sa nachádza v drevospracujúcom priemysle. Stromy totiž rastú mimoriadne rýchlo.
Taktiež spomína, že je náročné byť závislým od životného prostredia. „Všetci predsa vidíme, kam naše okolie (príroda) smeruje. Včelárstvo je priamo viazané na poľnohospodárstvo a pokým sa bude používať chémia, bude to stále ťažšie. Mohli by sme sa sťažovať týmto smerom „donekonečna.“ My sme sa však chopili riešenia opačne. Začali sme pre naše včelstvá vysádzať medonosné rastliny a dreviny. Snažíme sa tak do určitej miery zabezpečiť včeliu pastvu pre včely bez chémie,“ dodáva.
Pri obhospodarovaní úľov musia byť trpezlivý a citlivý pri manipulácií so včelami, pretože podľa Tomášových slov sú to citlivé stvorenia. Nie je potrebné ich dráždiť, pretože bez dráždenia sú pokojné ony.
Včeliu farmu môžeš navštíviť
Tomáš priznáva, že sa snažili byť otvorení aj pre verejnosť, čo sa im vraj aj darilo, avšak situácia bola v lete miernejšia ako teraz. Preto zatiaľ nevedia, ako to bude prebiehať s návštevami v lete.
Avšak včelia farma má na tento rok pripravené vízie. „Určite by sme chceli ísť smerom samostatnosti, teda byť nezávislí od poľnohospodárstva. Znamená to zväčšovať plochu, na ktorej budeme vysievať medonosné rastliny a vysádzať medonosné dreviny. Veríme, že sa nám v tom bude dariť,“ dodáva na záver Tomáš.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska