Včelobal na trh priniesol ekologickú formu obalov. Sú vyrobené len z prírodných surovín
- Martina a Martin sú manželský pár, ktorí na trh priniesli originálne obaly na jedlo
- Potraviny si v nich zachovajú nielen dlhšiu čerstvosť, no sú šetrné k životnému prostrediu
- Včelobal sa skladá len z prírodných materiálov
- Martina a Martin sú manželský pár, ktorí na trh priniesli originálne obaly na jedlo
- Potraviny si v nich zachovajú nielen dlhšiu čerstvosť, no sú šetrné k životnému prostrediu
- Včelobal sa skladá len z prírodných materiálov
Názov Včelobal ti už sám o sebe napovie, že sa ich produkt skladá len z prírodných materiálov. Konkrétne to je bio bavlna, včelí vosk, prírodná borovicová živica a jojobový olej. Za touto značkou, v ktorej nájdeš originálne a ekologické včelobaly, stoja manželia Martina a Martin.
Projekt Včelobal sa začal formovať už v roku 2017. Ako nám však zakladatelia objasnili, zatiaľ to bolo len vo forme myšlienok. „V tom istom roku sme sa stali aj šťastnými rodičmi,“ dodávajú.
Ako hovoria, aj napriek tomu, že ich myšlienka vyrábať ekologické obaly na potraviny nadchýnala, zo začiatku to vnímali len ako projekt popri práci a plávaní v doposiaľ neznámych rodičovských vodách.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Úspech prišiel už v prvom roku
„Včelobaly mali úspech už v prvom roku na Sashe, aj v bezobalových obchodíkoch. Začali pribúdať aj ďalší výrobcovia, takže prišla otázka, či do toho ideme naplno,“ opisujú začiatky podnikania zakladatelia.
Ako pokračujú, až do začiatku pandémie sa snažili byť čo najviac medzi ľuďmi prostredníctvom trhov, jarmokov a festivalov. V tom čase sa ešte stále celá výroba realizovala v Martininej bývalej detskej izbe.
„Rodičom sme za to doteraz viac ako vďační. Mimochodom, našou najväčšou pomocou v tých začiatkoch boli práve rodičia,“ konštatujú.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pandémia im v istom smere pomohla
Martina a Martin už nejaký čas hľadali priestory na prenájom, aby si mohli zriadiť dielňu, kde by vznikali ich výrobky. Tvrdia, že pandémia im v tomto smere pomohla, pretože neďaleko miesta, kde bývajú, sa uvoľnil priestor, ktorý bol pre nich ako stvorený.
„Popri rodičostve dvoch malých indiánov nás čakala dlhá cesta k tomu, aby bol priestor schválený na výrobu aj hygienou,“ opisujú s tým, že aj vďaka novým priestorom sa tím, ktorý dodnes stojí za výrobou včelobalov, rozrástol.
S pandémiou to však nebolo úplne ružové. Ako zakladatelia značky hovoria, niečo im aj vzala: „Ešte pred Vianocami sme si neboli celkom istí, či to nebude posledný rok.“
S príchodom koronavírusu v marci 2020 sa na Slovensku predaj takmer zastavil a trvalo to pol roka. V tomto smere pomohli nielen Včelobalu, ale aj mnohým ďalším lokálnym značkám ľudia, ktorí podporili domáce výrobky.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pri výrobe spotrebujú 100 % vstupných surovín
„Rozdiel medzi prvými včelobalmi a tými dnešnými spočíva vo vlastnom dizajne a najmä v kvalite bavlny. Pestovanie a produkcia bavlny môže byť veľmi neekologická,“ vysvetľujú zakladatelia značky.
Ako pokračujú, zatiaľ najvyššiu kvalitu a zároveň najnižší dopad na životné prostredie so zachovaním etických princípov k ľuďom, ktorí pri jej výrobe pracujú, ponúka certifikát GOTS. To je aj dôvod, prečo sú výrobky Včelobalu práve z tejto bio bavlny.
Posledným prírastkom v ponuke Včelobalu je ekologický zapaľovač Ecopal. Podľa slov zakladateľov to je zápalka, ktorá je omotaná povoskovanou bavlnou a funguje ako malá fakľa.
„Vzniká pri výrobe Včelobalov ako vedľajší produkt, vďaka čomu vieme spotrebovať 100 % vstupných surovín a netvoríme tak odpad,“ hovorí Martina s Martinom a dodávajú, že pozitívnym prínosom výroby Ecopalu je aj fakt, že sa na ňom podieľajú i telesne znevýhodnení.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Včelobal nevytvára odpad
Pre tých, ktorí Včelobal ako značku, prípadne ako produkt nepoznajú, prinášajú zakladatelia aj vysvetlenie: „Je to obal na potraviny, ktorý sa dá použiť v princípe rovnako ako potravinová fólia s tým rozdielom, že ho po použití nevyhodíme, ale umyjeme a použijeme znova.“
Ako pokračujú, obal takého druhu nie je vyrobený z plastu, ale z čisto prírodných materiálov, teda z bio bavlny, včelieho vosku, prírodnej borovicovej živice a jojobového oleja.
Ďalším pozitívom je fakt, že síce včelobal po čase doslúži, no nevytvoríš ním žiadny odpad. Ako zakladatelia vysvetľujú, môžeš ho nastrihať na drobné kúsky a pridať do kompostu, no poslúži ti aj pri zakladaní ohňa.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„Najlepšie však je, že sa dá opäť prevoskovať, čím sa mu prinavrátia ochranné vlastnosti, a tak obnoviť na ďalšie používanie. Oproti fólii má aj iné výhody: včelí vosk a živica má antibakteriálne a antimikotické účinky,“ vysvetľujú zakladatelia Včelobalu.
To teda znamená, že jedlo v ňom tak rýchlo nesplesnivie, čomu napomáha aj fakt, že bavlna umožňuje potravinám jemne dýchať a jedlo sa v obale nesparí. Ako zakladatelia ďalej vysvetľujú, vďaka voskovej vrstve sa včelobal teplom rúk dokonale prispôsobí tvaru potraviny alebo misky, ktorú ním prikryješ.
„Okrem balenia potravín sa pri troche fantázie dá využiť aj rôznymi inými spôsobmi, napríklad zabaliť mydlo, zubnú kefku alebo príbor na cesty či zakryť ním otvorené víno, ktoré stratilo zátku,“ dodávajú.
Vydrží ti viac ako 365 použití
Používanie včelobalu nie je náročné. „Po použití z neho stačí vytriasť omrvinky a odložiť na ďalšie použitie. V prípade väčšieho znečistenia voskový obal umyjeme vlažnou vodou a ekologickým prostriedkom na riad s použitím napríklad lufy, alebo jemnej hubky,“ objasňuje manželský pár.
Následne včelobal necháš usušiť, prípadne utrieš utierkou. Musíš však dávať pozor na teplotu jedla, pretože horúce jedlo by mohlo poškodiť voskovú vrstvu. V prípade chladničky však zakladatelia Včelobalu objasnili, že je v úplnom bezpečí.
Ak sa o tento produkt budeš správne starať, vydrží ti viac ako 365 použití. „Je však dobré voskovú vrstvu raz za čas obnoviť. Stačí nadrobiť trošku studeného včelieho vosku na obrúsok a položiť na papier na pečenie. Takto vložiť do vyhriatej rúry na 60 stupňov na 3 minúty,“ vysvetľujú s tým, že sa vosk do obalu vpije a funkčnosť sa okamžite obnoví.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Včelobal znižuje plytvanie jedla
Pri otázke ekológie je aj takáto alternatíva klasických obalov jeden z krokov, ktorým sa čoraz viac približovať k ochrane životného prostredia. „Boli by sme radi, keby ekologický, častokrát aj ekonomický spôsob života oslovil čo najviac ľudí,“ konštatujú zakladatelia Včelobalu.
Ako nám prezradili, ich cieľom je prostredníctvom týchto produktov osloviť aj ľudí s apatickým postojom voči dianiu mimo pohodlia domova.
„Moment, kedy si uvedomíme, že aj zdanlivé maličkosti vo svojom živote majú presah. Možno pri ďalšom nákupe si kúpiť o jeden nápoj plastovej fľaše menej. Často dostávame spätnú väzbu ako včelobaly udržia potraviny dlhšie čerstvé, teda znižujú plytvanie jedla, aj to považujeme za splnený cieľ,“ hovoria.
Na otázku, či sa ľudia zaujímajú o ekológiu dostatočne, Martin odpovedal, že to ešte zďaleka nie je dostatočné: „Hovoria za to štatistiky o náraste odpadu, spotreby vody, vyhadzovania jedla na jedinca.“
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kritizovanie našu planétu nezachraní
Na druhej strane však vníma skutočne silnú vlnu inovácií, a rovnako aj informovanosti ľudí v tejto téme. „Všimol som si, že bezobalové obchody majú u nás väčší úspech ako v západných krajinách. V reťazcoch už nie je vzácnosť vidieť niekoho s vlastnou nákupnou taškou,“ hovorí.
Ako dopĺňa, Včelobal už tiež nie je pre mnohých novinka. „Kritizovanie situácie planétu nezachráni. Keď sa ale zameriame na seba a začneme rozmýšľať nad svojím správaním, možno zistíme, že dokážeme žiť aj skromnejšie,“ konštatuje a dodáva, že to je skôr cesta k životu v súlade s prírodou.
Občas sa aj stane, že ľudia majú voči včelobalom predsudky. Ako zakladatelia značky hovoria, z času na čas má niekto obavy z toho, že mu napríklad chlieb v obale vyschne, splesnivie, alebo že mu z jedla obal napáchne.
„Je to úplne prirodzené, že človek má voči niečomu novému spočiatku nedôveru. O to viac nás potom teší, keď sa k nám po vyskúšaní ľudia znovu vrátia spokojní,“ konštatujú.
Keď manželský pár s výrobou začínal, reakcie okolia boli veľmi pozitívne a povzbudzujúce. Ako hovoria, málokto z ich rodiny si však vedel predstaviť, že to raz bude ich jedinou pracovnou náplňou.
„Pamätám si, ako mi niekto povedal, že je to pekné, ale že pochybuje, že si to ľudia budú kupovať. Našťastie, väčšina kamarátov a rodiny boli nadšení. Taktiež nám pri začiatkoch výdatne pomáhali. Sme im za to dodnes vďační,“ konštatuje Martin.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pri výrobe sa inšpirujú svojím okolím
Pri tvorbe včelobalových edícií si manželský pár najprv vyberá prínos, ktorý by chceli dosiahnuť. Podľa toho sa ďalej rozvíja aj téma. „Inšpirujeme sa naším okolím, či už je to príroda, mesto, ich tvary a farby,“ opisujú.
Ako pokračujú, nové vzory vždy konzultujú spolu s maminami a blízkymi priateľmi. Celé je to akýmsi procesom. „Snažíme sa, aby si každý zákazník prišiel na svoje, deti aj dospelí. Vymýšľanie nových vzorov je jedna z našich najobľúbenejších a nekonečne zábavných činností,“ konštatujú manželia.
Výrobky Včelobalu dnes nájdeš nielen na ich webovej stránke, ale taktiež aj v bezobalových obchodoch na Slovensku a v Česku.
Manželský pár si stojí za tým, že je stále čo zlepšovať – od eshopu, až po rozšírenie predajných miest. Na záver však dodávajú: „Veľké plány, tak veľké ako naše malé včelstvo dokáže zvládnuť, sa u nás rodia spontánne.“
Zdroj: Instagram