Vďaka metóde imerzie sa ľudia učia jazyky ako nič. Stačí nasledovať niekoľko konkrétnych pravidiel
- Snažíš sa zdokonaliť v nejakom cudzom jazyku, alebo sa chceš naučiť nový?
- V tom prípade musíš vedieť o imerzii
- Snažíš sa zdokonaliť v nejakom cudzom jazyku, alebo sa chceš naučiť nový?
- V tom prípade musíš vedieť o imerzii
Svet jazykov je fascinujúci a plný rôznorodosti. Možno si už vyskúšal nejaký ten jazykový kurz alebo si sa pokúsil naučiť sa nejaký jazyk pomocou aplikácie na svojom smartfóne. Ale možno si sa cítil ako na kolotoči – točil si stále dokola, cítil si, že sa nikam neposúvaš.
Existuje však metóda, vďaka ktorej sa pre teba učenie cudzích jazykov stane hračkou. Metóda imerzie totiž mení pravidlá „jazykovej hry“ a dáva ti úplnú kontrolu nad tvojím jazykovým vzdelaním. Takýmto spôsobom sa môžeš zdokonaliť v akomkoľvek jazyku, ktorý je tvojmu srdcu najbližší – a to za prekvapujúco krátku dobu.
Čo je to imerzia?
Imerzia, tzn. ponorenie/pohltenie, je metóda, pri ktorej sa ponoríš do jazyka, ktorý sa snažíš naučiť. Znie to jednoducho, však? Ale čo to naozaj znamená?
Predstav si, že sa ocitáš v cudzej krajine, v ktorej domácim nerozumieš ani slovo. Postupne, krok za krokom, si osvojuješ jazyk, lebo to je jediný spôsob, ako sa dorozumieť. A presne to je imerzia.
Nie je to len o tom, že si vypočuješ pár lekcií alebo prečítaš pár kníh. Je to o tom, že sa ponoríš do prostredia, kde je tento jazyk bežne používaný.
Ako imerzia funguje?
Imerzia funguje na princípe úplného ponorenia sa do jazyka. To znamená, že keď sa učíš, doslova zabudneš na svoj materinský jazyk. Všetko robíš v jazyku, ktorý sa učíš – či už ide o čítanie, písanie, počúvanie alebo hovorenie.
Je to, akoby si sa ocitol v cudzej krajine bez možnosti komunikovať vo svojom materinskom jazyku. Táto metóda je náročná, ale efektívna, pretože ťa núti používať a stupňovať svoje jazykové schopnosti. Chce to síce obrovskú dávku odhodlania, no skutočne to bude stáť za to.
Tipy na aplikovanie do praxe
Možno si myslíš, že na to, aby si mohol používať metódu imerzie, sa musíš presťahovať do krajiny, kde sa hovorí jazykom, ktorý sa učíš. Ale v skutočnosti to nie je jediný možný spôsob.
1. Život v cudzojazyčnom prostredí: Ak je to však možné, samozrejme ti to pomôže najviac. Prospeje už čo i len týždňová dovolenka v takejto krajine – a navyše tým spojíš príjemné s užitočným.
2. Online konverzácie s native speakerom: Využi platformy ako Skype alebo Zoom na konverzáciu s niekým z danej krajiny. Môžeš si tak zlepšiť svoju výslovnosť i štylistiku.
3. Čítanie v cudzom jazyku: Začni čítať knihy, články alebo blogy v cieľovom jazyku, a to aj také, ktoré sú nad tvoju aktuálnu úroveň. Zlepšíš tak svoju slovnú zásobu.
4. Pozeranie filmov a seriálov: Sledovanie filmov alebo seriálov v danom jazyku ti pomôže zlepšiť tvoje porozumenie a výslovnosť. Streamovacie platformy, kde si vieš nastaviť jazyk seriálov či filmov, sú na to ako stvorené.
5. Online jazykové kurzy: Využi appky ako Duolingo alebo Rosetta Stone. Špeciálne Duolingo si mnohí nevedia vynachváliť – free verzia je prekvapujúco skvelá, a naučí ťa naozaj veľa.
6. Hudba a podcasty: Počúvaj hudbu alebo podcasty v cieľovom jazyku. Týmto spôsobom si môžeš osvojiť nové slová a frázy a zlepšiť svoju schopnosť porozumieť.
Takže, si pripravený ponoriť sa do sveta jazykov a urobiť zo seba „polyglota“? Alebo sa naučiť jazyk, ktorým si už roky túžil hovoriť? Skús metódu imerzie a uvidíš, ako sa tvoja cesta učenia zmení. Je čas vziať jazykové vzdelanie do vlastných rúk.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Memrise, EF