Vďaka nim vieme, ako vyzeral Notre Dame. Títo Slováci zachraňujú kultúrne dedičstvo

  • Capturing Reality je slovenská firma, ktorá sa spojila s Američanmi z CyArk
  • Spolu zachraňujú svetové nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO
  • Projekt má názov Heritage on the Edge
heritage_ond_edge_5_sites
Capture Reality
  • Capturing Reality je slovenská firma, ktorá sa spojila s Američanmi z CyArk
  • Spolu zachraňujú svetové nehmotné kultúrne dedičstvo UNESCO
  • Projekt má názov Heritage on the Edge

Dedičstvo na okraji. Taký názov nesie projekt slovenskej firmy Capturing Reality a americkej neziskovej spoločnosti CyArk. Spojili sa s gigantmi ako Google Arts and Culture či ICOMOS. Posledné spomenuté meno sa viaže s medzinárodnou radou pre pamiatky a sídla.

Keďže klimatická zmena nie je žiadny prelud a reálne sa deje, je ochrana kultúrneho dedičstva zapísaného do UNESCO potrebná a veľmi vítaná. V prípade, že môže pomôcť umelá inteligencia, zapojí sa oveľa viac ľudí. A to pokojne aj z pohodlia domova.

Ako to funguje?

Vďaka digitalizácii si už aj dnes postupne uchovávame historické a kultúrne pamiatky živé. Dôležitosť ich ochrany a konzervácie je nevyhnutná najmä pre ďalšie generácie.

Nový systém má slúžiť na vzdelávanie, no jednou z možností je vytvárať aj vlastné výstupy, analýza dopadu klimatických zmien na hmotné dedičstvo, no zároveň vytvárajú priestor pre tvorbu podkladov na prípadnú rekonštrukciu.

zdroj: Capture Reality

Dáta môžu mať rôzne podoby. Ide predovšetkým o fotografie a pokojne aj tie z telefónu. RealityCapture je fotogrametrický softvér. Fotogrametria je digitalizačná metóda, ktorá pracuje s fotografiou, z ktorej dokáže vytvoriť 3D model.

Ten si však dokáže vytvoriť takmer každý a aj z fotiek z mobilného telefónu. To, že CyArk 3 UNESCO pamiatky sprístupnil a my sme všetky tieto dáta zalicencovali, umožňuje ľuďom učiť sa pracovať v našom programe a zistiť, ako fotogrametria funguje,“ vysvetľuje pre Startitup Jana Hudošová z firmy Capturing Reality.

Fotogrametria sa využíva dnes v takmer každej oblasti a priemysle, od kultúrneho dedičstva, archeológiu, architektúru cez kartografiu, stavebný priemysel, až po herný priemysel a špeciálne efekty. Princíp vôbec nie je zložitý.

Povedzme si, že si na dovolenke a narazíš na zaujímavý objekt, napríklad sochu, ktorá ťa nadchne svojou originalitou. Chcel by si ju mať ako suvenír aspoň vo forme fotografie. Ak budeš pri jej fotografovaní postupovať systematicky, a teda obídeš ju dookola, pričom každú časť sochy nafotíš minimálne z dvoch, ideálne z troch rôznych uhlov, ale zároveň pri tom istom detaile, získať môžeš vďaka softvéru Reality Capture z týchto 2D fotiek v priebehu niekoľkých minút trojrozmerný model sochy. Ten si potom vieš vytlačiť na 3D tlačiarni.

Pomáha každý turista či dovolenkár

Pri digitalizácii kultúrneho dedičstva môže pomôcť naozaj každý, či už pri tomto projekte alebo inom. 3D model si nemusíš vytvoriť sám. Stačí, ak zozbieraš fotky od rôznych ľudí a 3D model sa vytvorí neskôr.

Výborným príkladom je Notre Dáme v Paríži, kde ešte počas požiaru už ľudia spravili iniciatívu, v ktorej zozbierali fotky dostupné na internete, alebo im ich ľudia poslali, prípadne použili zábery z videí a zrekonštruovali Notre Dame do svojej originálnej podoby. Podobne to tak bolo aj s hradom Shurijo v Japonsku, ktorý bol tiež zasiahnutý požiarom,“ prezrádza pre Hudošová s tým, že aj tomu projektu poskytli softvér, aby mohli zámok zrekonštruovať v digitálnej podobe, a tak poskytnúť aj podklady na budúcu obnovu.

zdroj: Ilustračný obrázok (unsplash.com)

Už aj tým, že na dovolenke odfotíš fotografiu sochy či stĺpu, prispievaš k zachovaniu kultúrneho dedičstva vo virtuálnej podobe.

Na to, aby to mohol skúsiť naozaj každý, sme vyvinuli licenčný spôsob PPI. Každý človek sa môže naučiť pracovať so softvérom a platí len vtedy, keď chce daný model vyexportovať,“ dopĺňa informácie Hudošová. To je ten konkrétny výstup, ktorý je umožnený všetkým nadšencom a pomocníkom, ktorí sa do projektu záchrany a ochrany svetového kultúrneho dedičstva chcú zapojiť.

Slovenská firma už teraz podporuje prácu neziskových organizácií na celom svete. Zamani Project komplexne digitalizuje kultúrne dedičstvo Afriky, Global Digital Heritage zas cestuje po celom svete, práve tam, kde ich ľudia zavolajú a podporujú malé komunity, ktoré na záchranu pamiatok často nemajú peniaze.

Napríklad aj na Slovensku sú už zdigitalizované UNESCO pamiatky. Stalo sa tak vďaka projektu, v ktorom viedlo digitalizáciu slovenské Studio 727.  A všetky tieto pamiatky boli a stále sú zrekonštruované do 3D podoby v našom softvéri,“ dopĺňa.

Do projektu sa zapojila nezisková organizácia a financie tak prichádzajú od sponzorov. Sú to predovšetkým ľudia, ktorí sa chcú podieľať na záchrane kultúrneho dedičstva. „Americká CyArk spolupracuje aj s takými firmami ako Google alebo Iron Mountain. A samozrejme sa spoliehaju aj na rôzne granty,“ uzatvára tému financií J. Hudošová.

Slovenský softvér dokáže dodať výsledky omnoho rýchlejšie než konkurencia. Organizácia CyArk preto sama kontaktovala Slovákov a nadviazali tak spoluprácu vo forme sponzorstva.

CyArk spolupracuje s rôznymi ďalšími firmami či lokálnymi komunitami, ktoré školia ako správne zachytiť potrebné dáta a učia ich pracovať v softvéri Capture Reality, aby si mohli robiť dokumentáciu sami.

Najnovšie videá

Trendové videá