Vďaka pivu bratov Steinovcov Slovensko poznali vo svete. Komunisti však zničili značku a zanevreli na kvalitu
- Prvé pivo bratia Steinovci uvarili krátko pred Vianocami v roku 1872
- O pár týždňov neskôr otvorili brány bratislavského pivovaru
- Po niekoľkých rokoch ho však zrovnali so zemou a spolu s ním aj predošlú slávu
- Stein ti našťastie načapujú dodnes
- Prvé pivo bratia Steinovci uvarili krátko pred Vianocami v roku 1872
- O pár týždňov neskôr otvorili brány bratislavského pivovaru
- Po niekoľkých rokoch ho však zrovnali so zemou a spolu s ním aj predošlú slávu
- Stein ti našťastie načapujú dodnes
Rodina Steinovcov nepatrila práve k tým, ktorá by svoj úspech chcela budovať malými krokmi, postupne. Bratia sa jedného dňa rozhodli, že chcú variť pivo. A v podstate hneď na druhý deň svoj sen začali realizovať.
Hlavná budova pivovaru stála na Blumentálskej ulici, sladovňu postavili na Cintorínsku. Pivovar otvorili začiatkom roka 1873 a bolo to naozaj veľkolepé.
Steinovský pivovar sa okamžite zaradil medzi najväčšie v Hornom Uhorsku, Bratislava sa konečne mohla rovnať Viedni a Budapešti. Zázrační bratia vo svojom pivovare vyprodukovali 60 000 až 80 000 hektolitrov piva.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Z malého sna sa stal svetový nápad, a to doslova. Pivo Stein malo svojich odberateľov v Bratislave, ale aj za jej hranicami. Pivo vyvážali do Nemecka alebo aj Švajčiarska.
Stotridsaťpäť rokov výroby
Obchodná spoločnosť sa v roku 1918 premenovala na akciovú spoločnosť s názvom Bratislavský pivovar a sladovňa, bratia Stein. Vtedy tu figurovalo sedem účastinárov, z toho štyria bratia Steinovci vlastnili 85%.
Na prelome dvadsiatych a tridsiatych rokov 20. storočia prišiel prvý väčší úder. Z Ameriky prišla hospodárska kríza a na Slovensku ju pocítil každý podnikateľ, vrátane Steinovcov.
Ľudia zrazu prestali kupovať pivo. Produkcia padla na polovicu. Našťastie, nie nadlho. Z najhoršieho sa vďaka svojej šikovnosti bratia dostali pomerne rýchlo, popularita kedysi obľúbeného piva opäť rástla a objemy výroby dosahovali rekordné čísla.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Už v roku 1930 dosiahli rekordne najvyššiu produkciu, keď vyrobili 109 000 hektolitrov piva. Kvalita piva, ktorá sa neustále zlepšovala, sa odrážala aj na medzinárodných oceneniach, ktoré pivo získavalo. Viaceré boli z Viedne, ale aj z Paríža či Székesfehérváru.
Steinovci začali premýšľať nad rozšírením pivovaru. Toho sa ale už nedočkali. S druhou svetovou vojnou bol pivovar zničený.
V roku 1948 došlo k zoštátneniu podniku. A to možno otvorene nazvať katastrofou pre Stein, pivovar aj jeho zamestnancov.
Robotnícke pivo
Zo svetového piva sa mihnutím oka stalo niečo, čo ani náhodou nepripomínalo nápoj bratov Steinovcov. Stalo sa z neho robotnícke pivo, najdôležitejšia bola cena, nie chuť ani proces výroby.
Okrem toho sa často menil názov pivovaru. Najskôr spadal pod Hlavnú správu pivovarov a sladovní, neskôr pod Západoslovenské pivovary a posledný názov, ktorý niesol pod socialistickou železnou vládou, bol Bratislavské pivovary a sódovkárne.
Niekoľkokrát sa menil aj názov piva. Zo Steinu sa stal Bratislavský ležiak, Jubilejné. Starosladovnícke alebo Danubius Stein.
Keďže cena rapídne klesla, pivo sa predávalo vo veľkom. So Steinom už nemalo nič spoločné. Napriek tomu sa robotníckej triede páčilo a socialistom zasa vyhovovalo dosahovať rekordné čísla vo výrobe. V roku 1982 dokázali uvariť 733 000 hektolitrov piva.
Vytúžený pád režimu, neočakávaný pád piva
Pádom železnej opony sa v pivovare opäť začalo vyrábať pivo pod názvom Stein. Aj keď bola snaha veľká, k svojej predošlej sláve a k výrobným číslam sa už pivovar nepriblížil. Skúšal to viacerými cestami, vtedy však Slovákov nezaujal.
Stein ako prvý uviedol na trh ovocné pivá s príchuťou citrónu alebo broskyne. To, čo dnes nazývame radlerom, pred niekoľkými rokmi vôbec nezaujalo.
Pivovar sprevádzali dlhé a neľahké roky úpadku. Nikto dlho nevedel vymyslieť s čím zaujať, zmeniť robotnícke pivo opäť na známy Stein, obľúbený nie len u nás, ale aj v zahraničí. Pivovar upadal.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
V roku 2007 ho odkúpila developerská skupina Orco z Luxemburska za približne pol miliardy eur. Nezaujímal ich však pivovar a už vôbec nie výroba alebo predaj piva. Steinovský pivovar stál na lukratívnych pozemkoch, ktoré sa Orco rozhodli premeniť na lepší biznis.
Výroba piva v hlavnom meste skončila. Presunula sa do Vyhní, kde sa pivo Stein varí v pivovare Steiger. Časť produkcie by sa mala variť aj na Morave.
Zašlá sláva najväčšieho slovenského pivovaru
Tretí najväčší pivovar v Československu a najväčší na Slovensku začal svoju históriu písať rýchlo, vyletel do závratných výšin a dopadol veľmi tvrdo. Časy najväčšej slávy, úspechu a obľúbenosti sú dávno preč.
Ostali iba opustené priestory, ktoré navštevujú dobrodruhovia alebo zlodeji. Tí sa do toho, čo po Steine ostalo, ľahko dostanú cez rozbité okná a barbarsky olúpali zvyšky zelenej kupoly kvasiarne, ktorá bola zachovaná ako jediná pamiatkovo chránená budova z bývalého Steinu.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Developerom z Luxemburska sa nakoniec ich plány nepodarili zrealizovať a nápad postaviť v objekte bývalého pivovaru multifunkčný komplex stroskotal kvôli nedostatku financií. Preto vyhlásili dražbu a Stein sa dostal do exekúcie.
Pivovar vydražili až v roku 2013. V konkurzovej dražbe ho získala spoločnosť DreamField Property. Vznikla len v mesiac dražby, vlastní ju firma MiddleCap Investments. Partnerom projektu sa stal fínsko-slovenský developer YIT Reding.
Dražba trvala hodinu, vyvolávacia cena bola 12,3 milióna, no kvôli nezáujmu nakoniec klesla o 3,8 milióna, a teda na 8,5 milióna eur bez DPH. Smutným faktom je, že ešte v roku 2007 bola hodnota odhadovaná na 17 miliónov eur. V priestoroch pivovaru dnes stojí novostavba Stein2. A po legendárnych priestoroch bývalého skvostu Slovenska ostala len nostalgia.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: opive.sk, ciernediery.sk, abs.sk, sme.sk