Vďaka solárnej energii môžeme morskú vodu premeniť na pitnú
- Vedci našli unikátny spôsob, ako získať pitnú vodu zo slanej pomocou slnečnej energie. Môže to byť veľký prelom v odsoľovacích technikách.
- Vedci našli unikátny spôsob, ako získať pitnú vodu zo slanej pomocou slnečnej energie. Môže to byť veľký prelom v odsoľovacích technikách.
V súčasnosti je soľ odstraňovaná z vody pomocou drahých a energeticky náročných zariadení na odsoľovanie. V súčasnosti ich je až 18 000 v 150 krajinách. Fungujú na princípe varenia slanej vody, pričom para sa zachytí a skondenzuje, z čoho vznikne pitná voda. Na varenie je potrebné obrovské množstvo tepla a toto je jeden z hlavných dôvodov, prečo hľadať inovatívnejší spôsob.
Tento nový výskum, publikovaný v denníku Národnej akadémie vied, by mohol byť tým správnym hracím motorom. Bol skúmaný na Rice University v Texase, a to v centre, kde používajú nanotechnológiu na úpravu vody.
„Priame solárne odsoľovanie by mohlo byť prospešné pre odhadovanú viac ako 1 miliardu ľudí, ktorí nemajú prístup k čistej pitnej vode, „ povedal vo vyhlásení zodpovedajúci autor štúdie z univerzity a odborník na úpravu vody, Qilin Li,.
Foto: pnas.org
„Táto technológia je schopná poskytnúť dostatočne čistú vodu pre celé rodiny v kompaktnom prostredí a môže sa rozšíriť tak, aby poskytovala vodu aj pre väčšie spoločenstvá.“
Ich technika obsahuje membránovú destiláciu. Teplá slaná voda tečie pozdĺž jednej strany poréznej membrány a studená sladká voda tečie pozdĺž druhej strany. Výsledkom je, že sa vodná para odvádza z horúcej strany na studenú stranu. Keďže týmto spôsobom získavania pitnej vody sú náklady na teplo a energie menšie, je tento pokrok naozaj významný.
foto: pexels.com
Technológia z univerzity je však naozaj efektívnejšia. Používa upravené nanočastice, ktoré dokážu premeniť slnečné svetlo na teplo. Pridanie týchto látok k membráne znamená, že ohrieva samú seba. Takže na to, aby sa voda ohriala, nie je potrebné veľké množstvo energie. Táto technológia sa nazýva „nanophotonics-enabled solar membrane distillation „ (preklad – „nanofotonická solárna membránová destilácia) alebo NESMD.
Foto: pexels.com
V doklade o koncepčnom experimente používal tím s technológiou NESMD komoru vo veľkosti troch poštových známok a hrúbkou niekoľkých milimetrov. Podarilo sa im dosiahnuť rýchlosť výroby vody, ktorá keď sa prepočíta na metre štvorcové dosahuje rýchlosť tvorby pitnej vody približne 6 litrov za hodinu.
Hlavná myšlienka je, že ľudia si budú môcť na základe ich potreby vody objednať potrebný počet panelov, ktorý by im premieňal slanú vodu na pitnú. Ak niekto potrebuje 20 litrov za hodinu, kúpi si niečo viac ako 3 štvorcové metre.
Zdroj článku: iflscience.com
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko