5 slovenských značiek alkoholu, ktoré prerazili vo svete. Vďaka tomuto alkoholu nás poznajú za hranicami
- Tento článok sa venuje len prémiovému alkoholu
- Väčšina z výberu je slávna aj za hranicami Slovenska
- Tento článok sa venuje len prémiovému alkoholu
- Väčšina z výberu je slávna aj za hranicami Slovenska
Double cross vodka
Vodka, ktorá dobyla USA, má jedinečnú receptúru a zaujímavý dizajn fľaše. Vznikla vďaka americkému investorovi a slovenskému výrobcovi. Double Cross vodka robí dobré meno Slovensku doma aj v zahraničí. Objavila sa aj vo viacerých svetových klipoch či filmoch.
Americký investor Malcolm Lloyd navštívil Slovensko ešte v roku 2004 s cieľom priniesť na svetový trh novú značku luxusnej vodky. Za projektom stojí aj Juraj Droba, ktorému investora predstavili jeho známi z New Yorku a spoločne začali hľadať potenciálneho výrobcu v regióne strednej a východnej Európy. Vyhrala spoločnosť Gas Familia zo Starej Ľubovne a značka Double Cross uzrela svetlo sveta v roku 2007. V septembri 2008 vstúpila aj na americký trh.
Názov má viac významov – okrem doslovného prekladu, dvojkríž znamená aj výrazy zradiť, prekabátiť. Je to taká hra so slovami. Mottom značky sa stala veta „Zraď to bežné“. Cena sa začína na 59 eurách za fľašu.
https://www.instagram.com/p/B09HheOladr/
Nestville, prvá slovenská whisky
Spoločnosť Nestville Distillery leží priamo pod vrcholkami Vysokých Tatier. Svojou remeselnou výrobou táto likérka nadväzuje na staré liehovarnícke tradície severného Spiša. Vyrába sa tu vôbec prvá slovenská whisky, ktorá sa stala najlepšou v Európe a zabodovala aj v Číne.
Na čele spoločnosti Nestville Distillery stojí jej zakladateľ Marián Gureg. Slovenská firma nadväzuje na staré liehovarnícke tradície zo Severného Spiša, ktoré sú historicky dokumentované a merané až tromi stáročiami. Z archívnych dokumentov totiž vyplýva, že práve na východnom Slovensku, konkrétne v Starej Ľubovni, stojí najstarší zachovaný liehovar v našej krajine, a to už od druhej polovice 18. storočia.
Aj napriek tomu, že whisky na našom území nemala tradíciu ako napríklad niektoré ovocné destiláty, drží si výnimočnú kvalitu. Tú dokonca ocenilo už množstvo členov porôt z celého sveta. Titul Európska whisky roka svedčí o tom, že ide o naozajstný slovenský klenot. Európske prvenstvo si vydobyla konkrétne Nestville Whisky Master Blender. Pollitrovku Nestville Whisky Blended kúpiš v ich eshope za necelých 8 eur.
https://www.instagram.com/p/Bx9bJjeI8vd/
Karpatské brandy Špeciál
Na webe Karpatského brandy sa uvádza, že príbeh slovenského unikátu sa začal už pred 50 rokmi. Pálenica v Pezinku sa stala v roku 1951 súčasťou Vinárskych závodov, ktoré združovali niekoľko najvýznamnejších výrobcov vína na Slovensku. Patril k nim aj závod v Seredi, ktorý vyrába šumivé víno Hubert. Na začiatku malo byť brandy súčasťou tirážneho likéru do šumivého vína ako náhrada drahého francúzskeho koňaku, ktorý musela spoločnosť nákladne dovážať.
Majstri vo Vinárskych závodoch v Bratislave preto prijali výzvu vytvoriť vlastné kvalitné brandy a svoje cenné skúsenosti získavali v samotnom srdci výroby koňaku – francúzskej oblasti Cognac. Majstri pezinskej pálenice vydestilovali prvý vínny destilát a uložili ho do dubových sudov. Po rokoch zrenia vzniklo unikátne brandy s výraznou vôňou dreva, orieškov a plnou chuťou sušeného ovocia a vanilky.
KBŠ patrí do portfólia spoločnosti Hubert, ktorá sídli v Seredi a za jeho vysokú kvalitu je zodpovedný master blender Peter Ďuriš. Fľašu brandy kúpiš od necelých 24 eur.
https://www.instagram.com/p/Bab2RHhnLAj/
Prvý slovenský Gin Gin
Produkt zo Slovenska prémiovej kvality a s fenomenálnym dizajnom. Gin Gin je vyvrcholením stáročnej tradície herbálnej medicíny, macerovania bylín a plodov s liečivými účinkami v podomácky vyrobených destilátoch. Majiteľom značky je Ľubomír Flašík.
Dizajn je kombináciou tradičnej slovenskej modrotlače a baníckej histórie ťažby zlata a striebra. Pripomína aj staré nádoby na likéry a liečivá. Starodávna medicína pritom nemá ďaleko ani od Gin Ginu. Obsahuje desiatky bylín, slovenské borievky a niečo zo slovenských tradícií.
Teraz je náš trh s poctivým alkoholom ešte bohatší, pretože sa konečne môžeme pochváliť vlastným kvalitným ginom. Doteraz sme sa museli uspokojiť so svetovými značkami a závideli sme Česku, že majú Žufánka a jeho OMG Gin. Táto deprivácia však končí a Slovensko tasí zbraň v podobe prémiovej značky ginu s príznačným názvom Gin Gin. Za jeho zrodom stojí destilérka Bird Valley Distillery (BVD). Tá existuje od roku 2010, na konte má niekoľko kvalitných produktov a napríklad aj prvú Borovičku destilát na trhu. Cena za fľašu sa pohybuje od 24,90 eura.
https://www.instagram.com/p/Bkh9pMXA-ac/
Tatratea
TATRATEA sa tak stal legendou tatranských horských chát, kde sa jeho tradícia udržala až do súčasnosti. Nová kapitola jeho príbehu sa začala písať v roku 2003, kedy spoločnosť KARLOFF začala vyrábať TATRATEA. A tak mohol čaj vyraziť z Tatier do sveta. Medzi prémiový slovenský alkohol sa zaradil hneď po svojom vzniku. Likér sa vyrába v krásnych zrekonštruovaných priestoroch historickej pradiarne v Kežmarku. Svoje produkty vyrába výlučne z prírodných surovín od vybraných domácich a zahraničných dodávateľov.
KARLOFF je rodinnou firmou a už od roku 2002 sa zaoberá predajom prémiových produktov v alkoholovom odvetví. Jej zakladateľ má pritom viac než dvadsaťročné skúsenosti. Ján Semaňák rozbehol výrobu tohto zaujímavého nápoja už pred štrnástimi rokmi a postupne sa dostal nielen do povedomia slovenských, ale aj zahraničných konzumentov. TATRATEA Original kúpiš za niečo vyše 12 eur.
https://www.instagram.com/p/ByyK7e6BauI/
Zdroje: Nestville, Tatratea, Double croos vodka, Karpatské brandy Špeciál, Slovenský GinGin
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti