Veci, ktoré majú matematika a život spoločné
- Napriek tomu, že matematiku používame v našich životoch denne, možno ste sa nikdy nezamysleli nad tým, čo majú tieto dve oblasti naozaj spoločné.
- Napriek tomu, že matematiku používame v našich životoch denne, možno ste sa nikdy nezamysleli nad tým, čo majú tieto dve oblasti naozaj spoločné.
Obe sú neisté
Zmätok, niekedy frustrácia. To sú pocity, ktoré môžeš prežívať ako pri riešení náročnej matematickej, tak aj životnej rovnice. Stojí pre tebou problém, ktorý je potrebné vyriešiť, no ty vôbec netušíš, ako začať. Prvé kroky ťa môžu priviesť bližšie k cieľu, no ak zvolíš nesprávny postup, aj ťa od neho oddialiť. To je však na tvojej ceste to najvzrušujúcejšie.
Podobne ako v situáciách, keď začínaš v novej práci, presťahuješ sa, alebo začínaš vychovávať dieťa – každá z týchto situácií obsahuje priveľké množstvo neznámych premenných. Kľúčom k tvojmu úspechu je usilovnosť.
Prijmi neistotu ako niečo pozitívne a ber ju ako dar, ktorý ti umožňuje rozvíjať svoju kreativitu. Čo teda robí matematiku a život tak zaujímavými je predovšetkým cesta, ktorú musíš zdolať na prekonanie určených prekážok. Preto si ju uži so všetkým, čo k nej patrí.
Zjednodušovanie matematiky aj života
„Skutočný génius pretvára zložité myšlienky na jednoduché, nie jednoduché na zložité.“ – Albert Einstein
Druhou podobnosťou medzi matematikou a životom je to, že niekedy sa dajú tie najväčšie problémy vyriešiť tým najjednoduchším vzorcom. Každý z nás má však tendenciu veci a udalosti niekedy až príliš analyzovať a hodnotiť. Hľadíme až príliš do budúcnosti a tá zaslepuje našu prítomnosť.
Ak chceš byť v „riešení“ úspešný, rada znie nasledovne: postupuj krok po kroku. Trénuješ na maratón? Zabehni najprv 2 kilometre, potom 3, potom 4… neustále viac. Učíš sa hrať na gitaru? Choď nato postupne, nechci začínať na Stairway to heaven. Píšeš knihu? Pri písaní prvých stránok vôbec nemusíš vedieť, ako sa skončí. Myšlienky si len zapisuj a spojíš ich potom. Vždy začni so základmi, od toho najjednoduchšieho. Ďalšie kroky ťa potom privedú k vytúženému cieľu.
Zdroj: pexels.com
Ani v matematike, ani v živote neuspeješ sám
Ak vôbec je možné naučiť sa matematiku úplne sám, bez akéhokoľvek učiteľa, či lektora, určite je to maximálne náročné. Rovnako, ako náročné je kráčať životom sám. Napriek tomu sa o to mnohokrát snažíme – „odháňame“ od seba ľudí, či už vo svojom osobnom, alebo v pracovnom živote.
Špeciálne v pracovnej oblasti ľudia ľahko prepadajú predstave, že najlepšie sa im bude dariť, keď zvládnu všetko sami. Úspešní ľudia však vedia, že to tak nie je. V prípade potreby radi delegujú pracovné úlohy na iných – či už pre nedostatok času, alebo preto, že iní ľudia dokážu danú úlohu spracovať lepšie.
Sčítané a podčiarknuté: nesnaž sa za každú cenu dokázať všetko sám, na vlastnú päsť.
Matematika aj život si vyžadujú obrovskú mieru vytrvalosti
Ako už určite vieš, matematika vie podrobiť tvoju vôľu a vytrvalosť riadne zaťažkávajúcej skúške. Spomínaš si na školské testy z matematiky? Toľko gumovania, škrtania, opisovania prepisovania… A k správnemu výsledku si mnohokrát aj tak nedospel.
Tak to je, žiaľ mnohokrát, aj v živote. Veľakrát zlyháš. Avšak to, ako sa v týchto dňoch zachováš určuje to, akým sa staneš človekom, a čo v živote dosiahneš. Kým sa priemerný človek nechá odradiť a vzdá sa, ty buď výnimočný a pokračuj. Ak si nenecháš podlomiť kolená neúspechom a danej situácii dáš ešte jednu šancu, nakoniec budeš víťazom.
Zdroj: unsplash.com
Aj matematika, aj život by mali byť nesebecké
„Je úžasné, čo môžete dosiahnuť, ak sa netrápite tým, kto okrem vás z toho ešte bude mať osoh.“ – Harry Truman
Vo svete, v ktorom žijeme, majú ľudia tendenciu niečo vytvoriť, privlastniť si to a následne to speňažiť. Ľudia a firmy sa neustále navzájom žalujú za vykrádanie deklarovaného vlastníctva danej myšlienky, či produktu.
Vzorec na šťastie je však iný. Matematiku si nemôže privlastniť nikto, rovnako ako si nikto nemôže patentovať rovnicu. Albert Einstein vytvoril legendárnu E=mc², a to pre všetkých. Svoj najväčší životný objav daroval každému a zadarmo.
Dovoľme, aby bol Einstein našou inšpiráciou. Daruj aj ty druhým niečo zadarmo. Úsmev, pomocnú ruku, kompliment… Bez toho, aby si očakával niečo späť. Pretože len nesebecký život je zárukou šťastného života.
Láska
Pre niektorých je to možno ťažko uveriteľné, no skutočne existujú ľudia, ktorí matematiku milujú. Úprimne. Tak, ako niektorí hudobníci milujú hudbu, aj keď vedia, že sa z nich nikdy nestanú druhí Beatles. Tak, ako niektorí autori milujú písanie, aj keď vedia, že z nich nebude druhý Hemingway. Tak, ako niektorí vývojári milujú tvorbu nových aplikácií, aj bez ambície vytvoriť nový Instagram.
foto: pexels.com
Čo by si robil ty, ak by si nebol obmedzovaný otázkou peňazí? Čo miluješ najviac a čo ťa najviac napĺňa? Nenechaj sa odradiť strachom a choď si za tým.
Matematika síce je neviditeľná, no je úplne všade. Rovnako ako niektoré veci v tvojom živote. Opora, odvaha, tvorivosť, podpora, kreativita, vytrvalosť, láska… Všetky tieto veci sú niekde okolo teba, len niekedy sú neviditeľné. Stačí ich len objaviť.
Zdroj: learning-mind.com, zdroj titulnej fotografie: timenewsfeed.com
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti