Večná batéria: Vedci prekonali zákony fyziky vďaka vzácnemu drahokamu

  • Britskí vedci vytvorili batériu, ktorá vydrží tisíce rokov
  • Využili na to diamant
  • Prelomový objav môže navždy zmeniť medicínu i vesmírny priemysel
diamant, batéria
Ilustračný obrázok Reprofoto: Canva
  • Britskí vedci vytvorili batériu, ktorá vydrží tisíce rokov
  • Využili na to diamant
  • Prelomový objav môže navždy zmeniť medicínu i vesmírny priemysel

Predstav si batériu, ktorá by vydržala dlhšie ako ľudská civilizácia. Znie to ako sci-fi? Britským vedcom sa podaril prelomový objav, ktorý môže navždy zmeniť spôsob, akým využívame energiu.

Postačil na to len diamant a niekoľko múdrych hláv. Na objav upozornil portál Interesting Engineering aj BBC

Diamant ako kľúč k večnej energii

Británia opäť raz dokazuje, že patrí medzi technologické veľmoci. Vedci z Britského úradu pre atómovú energiu (UKAEA) v spolupráci s Univerzitou v Bristole vyvinuli prvú diamantovú batériu na svete, ktorá využíva uhlík-14. A jej životnosť? Neuveriteľné tisíce rokov.

„Ide o bezpečný a udržateľný spôsob poskytovania nepretržitého napájania,“ vysvetľuje Sarah Clark, riaditeľka tríciového palivového cyklu v UKAEA. „Využívame vyrobený diamant na bezpečné uzavretie malých množstiev uhlíka-14.“

Ako funguje „večná“ batéria?

Predstav si miniatúrnu batériu veľkosti poštovej známky, teda len 10 x 10 milimetrov s hrúbkou 0,5 milimetra. Jej tajomstvo spočíva v rádioaktívnom izotope uhlíka-14, ktorý má polčas rozpadu 5 700 rokov. To znamená, že aj po tisícročiach si batéria zachová polovicu svojej pôvodnej energie.

Možno ťa znepokojuje slovo „rádioaktívny“, ale nemusíš sa báť. Uhlík-14 vyžaruje len žiarenie krátkeho dosahu, ktoré nedokáže prejsť cez pevné materiály. Navyše je bezpečne uzavretý v najtvrdšom známom materiáli – diamante.

Revolúcia v medicíne aj vo vesmíre

„Naša mikroenergetická technológia môže podporovať množstvo dôležitých aplikácií,“ vysvetlil profesor Tom Scott z Univerzity v Bristole. „Od vesmírnych technológií cez bezpečnostné zariadenia až po lekárske implantáty.“

Predstav si kardiostimulátor, ktorý nikdy nebude potrebovať výmenu batérie. Alebo satelit, ktorý bude fungovať desaťročia bez potreby údržby. To všetko by mohla nová technológia umožniť.

Najzaujímavejšie je, že táto revolučná batéria pomáha riešiť aj problém jadrového odpadu. Uhlík-14 sa získava z grafitových blokov jadrových elektrární. Len v Británii majú 95 000 ton takýchto blokov. Ich spracovaním na batérie sa znižuje rádioaktivita odpadu a zároveň vzniká užitočný zdroj energie.

Budúcnosť na dosah

Aj keď je technológia stále v prototype, jej potenciál je obrovský. Od napájania medicínskych zariadení cez vesmírne misie až po extrémne prostredia na Zemi – diamantová batéria by mohla zmeniť spôsob, akým využívame energiu.

A najlepšie na tom je, že ide o bezpečné a udržateľné riešenie. Žiadne škodlivé emisie, žiadne riziko úniku radiácie. Po skončení životnosti sa batéria jednoducho vráti výrobcovi na recykláciu.

To, či sme svedkami začiatku novej energetickej éry ukáže už len čas. Jedno je však isté. Britskí vedci práve posunuli hranice možného o poriadny kus ďalej.

Najlepšie slovenské projekty v rámci prvého ročníka Ceny Inžinierskej komory

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Interesting Engineering , BBC

Najnovšie videá

Trendové videá