Veda má na dosah výnimočný objav: Liek na rakovinu môže byť účinný v boji proti HIV
- Medicínski vedci majú na dosah vzrušujúci a zázračný objav
- Známy liek rakoviny krvi môže byť prelomovým
- Vzniká z neho liek na HIV – vírus, ktorý dlhodobo nevieme liečiť
- Medicínski vedci majú na dosah vzrušujúci a zázračný objav
- Známy liek rakoviny krvi môže byť prelomovým
- Vzniká z neho liek na HIV – vírus, ktorý dlhodobo nevieme liečiť
Počet prípadov rakoviny vo svete neustále narastá. Môže za to množstvo faktorov, na ktoré medicína opakovane upozorňuje. Zároveň však technologický pokrok spôsobuje, že po celom svete dnes evidujeme čoraz nižší počet obetí tohto zákerného ochorenia. A teraz z liekov na rakovinu môže vzísť aj liek na HIV.
Veda objavuje rôzne metódy, ale aj medikamenty, ktoré dokážu s rakovinou bojovať a spomaľovať rast nádorov. Dokonca sa zdá, že sme čoraz bližšie k objavu skutočného zabijaka rakovinových buniek.
Vo svete vedy a pokroku sa však teraz prišlo na niečo ešte viac obdivuhodné. Ďalším ochorením, ktoré ľudstvo dlhodobo trápi a nevieme sa proti nemu liečiť, je AIDS.
Ako píše Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR, v roku 2016 sme na svete evidovali 36,7 milióna ľudí s infekciou HIV, ktorá vedie k ochoreniu AIDS. V súčasnosti sa odhaduje, že tento počet stúpol na 39 miliónov.
HIV znamená v preklade vírus ľudskej imunodeficiencie. Ten napáda bunky imunitného systému, pritom ničí a poškodzuje ich funkcie. Imunitný systém – jednoducho povedané – postupne likviduje. AIDS je pokročilým štádiom tejto infekcie a dochádza pri ňom už k rozvoju klinických príznakov.
Z lieku na rakovinu liek na AIDS
Pozoruhodný objav v súvislosti s týmto vírusom hlásia vedci z inštitútov Walter and Eliza Hall a Doherty. Podarilo sa im zistiť, že už existujúci liek na rakovinu krvi dokáže zabíjať „tiché“ bunky HIV. Tým odďaľuje opätovnú infekciu.
Podľa portálu Science Daily ide o významný predklinický objav, ktorý by mohol viesť k budúcim metódam na úplné vyliečenie tejto choroby.
Portál BioWorld odhaľuje, že ide o liek zvaný venetoklax. Vedci v Austrálii ho testovali na humanizovaných myšacích modeloch. Podarilo sa im zistiť, že má schopnosť zabíjať bunky, ktoré už infikoval vírus HIV, no to nie je všetko. Ešte dôležitejším objavom je, že u pacienta zabraňuje opätovnej infekcii.
V súčasnosti totiž existujú liečebné metódy, ktoré dokážu vírus potláčať, no na hibernujúce infikované bunky sa nezameriavajú. Napríklad taká antiretrovírusová terapia (ART) je štandardná liečba poskytovaná ľuďom žijúcim s HIV a je vysoko účinná. Ale vírus iba potláča, nelieči ho.
Ak infikovaná osoba túto liečbu počasie odmietne, hibernujúce bunky infikované HIV sa vo veľmi krátkom časovom rámci znova aktivujú, čo vedie k oživeniu vírusu. A práve v tom by mohol byť venetoklax nápomocný a koniec-koncov aj prelomový.
Čo je to venetoklax?
Science Daily vysvetľuje, že venetoklax, predávaný ako Venclexta či Venclyxto, je založený na prelomovom objave profesora Davida Vaux z roku 1988. Slúži na liečbu rakoviny krvi, no no koncom roka sa v Dánsku spustí skúšobná fáza zameranú na liečbu HIV s označením I/IIb. Do Austrálie by sa mala rozšíriť budúci rok.
Výskum povedú profesorka Sharon Lewinová (riaditeľka inštitútu Doherty), profesor Marc Pellegrini (výkonný riaditeľ inštitútu Centenary) a doktor Thomas Rasmussen (klinický vedec na dánskej univerzite Aarhus). Štúdia má mať k dispozícii najmodernejšie zariadenia a technológie.
„Skúška posúdi bezpečnosť a znášanlivosť venetoklaxu u ľudí žijúcich s HIV, ktorým je poskytovaná supresívna antiretrovírusová terapia,“ hovorí profesor Pellegrini.
Profesorka Lewinová dopĺňa, že „je vzrušujúce vidieť, že venetoklax, ktorý už pomohol tisíckam pacientov s rakovinou krvi, sa teraz mení na liečbu, ktorá by tiež mohla pomôcť zmeniť životy ľudí žijúcich s HIV“.
Podľa doterajších zistení venetoklax zabíja infikované bunky, ktorých prežitie závisí od kľúčových proteínov.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: ÚVZ SR, Science Daily, BioWorld