Vedci a odborníci: Pandémia COVID-19 je jedna veľká vlna, prirovnávajú ju k lesnému požiaru
- Neexistuje žiadna druhá ani tretia vlnka koronavírusu
- Pandémia je ako lesný požiar, ktorý neustále horí
- Neexistuje žiadna druhá ani tretia vlnka koronavírusu
- Pandémia je ako lesný požiar, ktorý neustále horí
Vedci sa najnovšie zhodli na tom, že nemusíme očakávať žiadne sezónne prejavy koronavírusu. Kým ešte v apríli tvrdili, že druhá silná vlna príde na jeseň, dnes podľa nich pandémia COVID-19 nepríde ani v druhej, ani v tretej či v štvrtej.
Jeden z tých, ktorí stoja za najnovšími závermi, tvrdí, že pri koronavíruse nie sú žiadne vlny. Jeho šírenie prirovnáva k lesnému požiaru, ktorý spaľuje ľudí, píše Business Insider.
Koronavírus však nie je ako chrípka, neprichádza počas sezóny a zasa nemizne. Preto možno hovoriť o jednej veľkej vlne.
Vedci prišli s novým scenárom
Ešte na jar sa americkí experti snažili predpovedať, ako bude vyzerať naša budúcnosť vo svete, kde sa šíri pandémia. Mnohí z nich predpokladali, že koronavírus bude reagovať podobne ako sezónna chrípka.
V lete by mal podľa nich ustúpiť a na jeseň by nás mala prepadnúť opäť ďalšia, oveľa závažnejšia a ťažšie ovládnuteľnejšia vlna. Scenár z apríla bol založený z veľkej časti na trajektóriách španielskej chrípky z roku 1918 a pandémie H1N1 z roku 2009.
Druhý scenár hovoril o tom, že po prvej vlne pandémie môže nastať v lete cyklus mierne nižších stúpaní a klesaní. Teraz sa tejto myšlienke vyhýbajú a jasne popierajú, že sa niečo takéto môže stať. Počet prípadov môže podľa nich skôr rapídne stúpať ako klesať.
Epidemiológ Osterholm bol medzi skupinou vedcov, ktorí vydali aprílovú správu. Tá načrtla, ako by mohla vyzerať druhá vlna na jeseň. V tom čase to označil za najpravdepodobnejší z troch možných scenárov.
„Ale teraz vidíme, že neexistujú žiadne vlny. Neexistujú žiadne dôkazy o tom, že dôjde k zníženiu počtu prípadov. Bude len horieť, niečo ako lesný požiar hľadajúci ľudské drevo,“ povedal Osterholm.
Hovorkyňa Svetovej zdravotníckej organizácie Margaret Harris uviedla, že celá pandémia COVID-19 je jedna veľká vlna.
COVID-19 nie je sezónna záležitosť
Vedci sa zo začiatku snažili skúmať priebeh pandémie, v ktorom by videli skutočné vlny. Veľký nárast počtu nakazených a naopak silný a rýchly pokles. Druhá vlná mala byť podľa nich nad ľudské sily a nebolo by možné zabrániť jej opatreniami. Pridržiavali sa predovšetkým vedeckých zistení o pandémiách z minulosti.
Osterholm teraz hovorí o tom, že pandémia COVID-19 je jedným dlhodobým požiarom. Podľa jeho slov všetko horí v jednom čase, iba sa striedajú miesta a časy, kde je situácia najhoršia a kde je upokojená.
Kým respiračné vírusy ako chrípka sú sezónne, prípad koronavírusu je iný. Pri chrípke nižšie teploty pomáhajú k jej šíreniu, pretože práve nízka teplota ju ochraňuje a jeho púzdro pri vyšších teplotách doslova vysychá.
Aj COVID-19 sa šíri podobne ako chrípka, kvapkami, ktoré ľudia emitujú pri kašľaní, kýchaní alebo rozprávaní a oba sa môžu prenášať aj vtedy, keď nakazené osoby nevykazujú žiadne príznaky. Rozdiel je v tom, že v prípade koronavírusu nezáleží na teplote prostredia, v ktorom sa šíri.
Rachel Baker z Princetonského environmentálneho inštitútu tvrdí, že existuje jasný dôvod, prečo nie je koronavírus ovplyvnený sezónami. „Sme na začiatku novej pandémie. V populácii sa objavil nový vírus. Nedostatočná imunita obyvateľstva sa tak stáva kľúčovým hnacím motorom šírenia a na podnebí naozaj veľmi nezáleží,“ povedala hovorkyňa.
Jej výskum z mája ukázal, že teplé počasie môže zamedziť šíreniu vírusu ale až po tom, ako sa veľká časť populácie stane odolnou alebo po tom, ako bude vyvinutá vakcína.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: businessinsider.com, ampgoo.com