Vedci chcú, aby asteroid narazil do Mesiaca. Znie to šialene, ale má to svoj dôvod
- Vesmírne výskumy naberajú na obrátkach
- V najnovšom sa vedci usilujú, aby asteroid trafil náš Mesiac
- Objavy by mohli prepísať naše učebnice

- Vesmírne výskumy naberajú na obrátkach
- V najnovšom sa vedci usilujú, aby asteroid trafil náš Mesiac
- Objavy by mohli prepísať naše učebnice
Mesiac už milióny rokov ticho obieha okolo Zeme. Na jeho povrchu vidíme desiatky kráterov – pozostatkov dávnych nárazov asteroidov z čias, keď bol vesmír divokejším miestom.
Dnes už dokážeme podobným nárazom predchádzať. Dokonca máme technológie, ktoré by dokázali asteroid odkloniť. No niektorí vedci hovoria niečo celkom iné: čo keby sme jeden taký náraz umožnili? A dokonca ho sami zorganizovali? Znie to zvláštne, ale myšlienka dať Mesiacu nový kráter – vedome a cielene – má svoj dôvod. A ten je čisto vedecký.
Vedecký jackpot
Astronómovia teraz pozorne sledujú asteroid Apophis, ktorý preletí blízko Zeme v roku 2029. Ako informuje portál The New York Sun, tento objekt má priemer asi 370 metrov, čo predstavuje približne veľkosť mrakodrapu. Asteroid Apophis dostal meno po egyptskom bohu chaosu. V minulosti sa vedci obávali, že by mohol zasiahnuť Zem. Najnovšie výpočty však ukazujú, že v roku 2029 nás minie vo vzdialenosti iba 32 000 kilometrov. To je bližšie ako mnohé satelity.
Tento blízky prelet je zriedkavá príležitosť. NASA, ESA a ďalšie agentúry sa pripravujú, ako ho využiť. Niektorí vedci dúfajú, že v budúcnosti by sa podobný asteroid mohol zámerne nasmerovať na Mesiac. Ak by sa tento asteroid zrazil s Mesiacom, išlo by o vedecký jackpot. Nie z dôvodu zničenia, ale preto, že by to mohlo pomôcť lepšie pochopiť vesmír.
Prečo chcú vedci náraz asteroidu?
Vedci tvrdia, že takýto náraz by vytvoril kráter, ktorý by sa dal dlho pozorovať. Sondy na obežnej dráhe a prístroje na povrchu Mesiaca by mohli zaznamenávať údaje v reálnom čase. Cieľom je lepšie pochopiť, ako sa správa povrch Mesiaca, čo sa deje pri náraze a ako sa šíri energia. Takéto poznatky by mohli pomôcť aj pri ochrane Zeme pred budúcimi hrozbami z vesmíru.
Podľa najnovších analýz sa pravdepodobnosť, že asteroid narazí do Mesiaca, mierne zvýšila. Podľa BBC, simulácie ukazujú, že aj malé odchýlky v dráhe Apophisu po prelete okolo Zeme môžu viesť k jeho neskoršiemu zásahu Mesiaca – nie v roku 2029, ale v ďalších desaťročiach.
Vedci však zatiaľ nehovoria o reálnej hrozbe. Skôr o zaujímavej možnosti, ktorú budú v najbližších rokoch detailne sledovať. Mesiac by v tomto prípade fungoval ako kozmický terč, nie ako obeť. Náraz veľkého asteroidu do Mesiaca by prirodzene neohrozil Zem – Mesiac nemá atmosféru ani biosféru. Navyše sa nachádza dostatočne ďaleko.
Asteroid nepríde náhodne
Vedci navrhujú, že by sa budúci asteroid nechal naraziť do Mesiaca zámerne. Znamenalo by to ovplyvniť jeho dráhu pomocou špeciálnej technológie.
Niečo podobné už NASA vyskúšala, keď v roku 2022 úspešne odklonila asteroid v misii DART. Otestovala tak technológiu, ktorá raz môže ochrániť Zem. V prípade Mesiaca by išlo o experiment v bezpečnom prostredí. Mesiac je prirodzený testovací priestor, ktorý je ľahko sledovateľný.
Z plánovaného nárazu by vedci získali množstvo cenných údajov. Dozvedeli by sa viac o zložení Mesiaca pod jeho povrchom, o tom, ako presne vznikajú krátery, a tiež o spôsobe, akým sa pri náraze šíria otrasy. Pozorovania by odhalili aj správanie lunárneho prachu a materiálu v podmienkach nízkej gravitácie.
Tieto poznatky by mohli výrazne pomôcť pri budúcich lunárnych misiách a pri plánovaní dlhodobej ľudskej prítomnosti na Mesiaci. Zároveň by prispeli k lepšiemu pochopeniu toho, ako ochrániť Zem pred potenciálnym nárazom iného vesmírneho objektu. Možno vďaka takýmto pokrokovým pokusom dokážeme zvrátiť potenciálne hrozby, ktoré v budúcnosti ohrozia našu planétu.
Čítajte viac z kategórie: Veda a vesmír
Zdroje: The New York Sun, BBC