Vedci dokázali takmer „nemožné“. Môžeš jesť ako obvykle a vôbec nepribrať
- Vedci vynašli špeciálny liek proti obezite
- Testovali ho na obéznych myšiach
- Výsledky ich prekvapili, myši nemuseli ani zmeniť svoje stravovacie návyky
- Vedci vynašli špeciálny liek proti obezite
- Testovali ho na obéznych myšiach
- Výsledky ich prekvapili, myši nemuseli ani zmeniť svoje stravovacie návyky
V prvej fáze pokusov na ľuďoch sa nový liek, ktorý dokáže účinne znižovať váhu a tukovú hmotnosť, ukázal ako sľubný prostriedok v boji proti obezite. Testovali ho najskôr na obéznych myšiach kŕmených vysokotukovou stravou. Liek pritom neovplyvnil ich chuť do jedla.
Ak by sa skúšobné užívanie lieku ľuďmi osvedčilo, tento liek by mohol zásadne zmeniť liečbu obezity, umožňujúc schudnúť bez toho, aby museli ľudia trpiaci týmto ochorením obmedzovať chuť do jedla alebo sa vyhýbať mastným potravinám, píše Science Alert.
Liek proti obezite
Liek sa sústredí na enzýmy zvané astrocyty, ktoré sa nachádzajú v mozgových bunkách. Tieto bunky majú schopnosť regulovať hmotnosť tela tým, že ovplyvňujú špecifickú skupinu neurónov. Túto novú štúdiu uverejnenú v Nature viedli vedci z Inštitútu pre základnú vedu v Kórei.
Podľa neurovedca Moonsuna Saa, ktorý bol prvým autorom tejto štúdie, sa predchádzajúce liečby obezity zameriavali predovšetkým na neuróny v mozgovej časti zvanej hypotalamus, ktoré ovplyvňujú chuť do jedla.
Preto sa jeho skupina vedcov rozhodla zamerať konkrétne na astrocyty. Zistili, že reaktívne astrocyty sú pravou príčinou obezity.
Hypotalamus v našom mozgu kontroluje jemnú rovnováhu medzi jedením a spaľovaním kalórií. Neuróny v tejto oblasti sa prepoja s tukovým tkanivom a ovplyvňujú metabolizmus tukov, no konkrétne mechanizmy boli doteraz nejasné.
Pokusy na myšiach
Pri pokuse s myšou, ktorej obezitu spôsobila vysokotučná strava, vedci zistili výrazné zníženie aktivity skupiny neurónov nazývanej GABRA5 neuróny.
Skúsili teda znížiť aktivitu týchto neurónov v kontrolnej skupine myší pomocou chemikálií. To viedlo k priberaniu tým, že sa znížila produkcia tepla (termogenéza) v hnedej masti a zvýšilo sa ukladanie bielych tukov.
Na druhej strane, stimulácia neurónov GABRA5 v hypotalame viedla k výraznej strate hmotnosti u obéznych myší. To naznačuje, že tieto neuróny môžu fungovať ako prepínač na ovládanie hmotnosti.
Objavili jedinečnú skupinu neurónov, ktoré spájajú spaľovanie tuku
Výskumníci sa však prekvapivo dozvedeli, že astrocyty riadia aktivitu tejto skupiny neurónov GABRA5, a tým ovplyvňujú chudnutie. Astrocyty reagujú na choroby a zranenia uvoľňovaním chemikálií na ochranu neurónov.
Zistili, že reaktívne astrocyty sa vyskytujú častejšie v mozgoch myší s obezitou v porovnaní s tými, ktoré mali zdravú váhu.
Tieto reaktívne astrocyty produkujú viac enzýmu nazývaného MAOB, ktorý produkuje inhibičný neurotransmiter GABA. Zvýšená hladina GABA spôsobuje, že neuróny GABRA5 pracujú pomalšie a nesprávne, čo vedie k priberaniu na váhe.
Vedci sa preto domnievali, že ak by sa zvýšila aktivita neurónov GABRA5, mohla by sa zmierniť akumulácia tuku. Preto vyvinuli liek KDS2010. Blokuje enzým MAOB v reaktívnych astrocytoch, čím sa obmedzuje produkcia GABA a neurónom GABRA5 je umožnené normálne fungovať a podporovať chudnutie.
Liek KDS2010 sa ukázal ako účinný u obéznych myší. Ich metabolizmus tukového tkaniva sa zvýšil, ukladanie tuku sa zmenšilo a chudli, aj keď mali vysokotučnú stravu. Zaujímavosťou je, že tieto účinky sa dosiahli bez vplyvu na množstvo potravy, ktorú zjedli.
Zatiaľ nevedia, ako to funguje u obéznych samíc
Je však dôležité poznamenať, že štúdia sa zameriavala len na testovanie samcov. Preto je možné, že v ďalších výskumoch sa situácia zmení. Biotechnologická spoločnosť s názvom Neurobiogen, ktorá spolupracuje s výskumným tímom, momentálne uskutočňuje klinické skúšky fázy 1 s liekom KDS2010, a tak čoskoro možno očakávať nové informácie.
„Obezita bola Svetovou zdravotníckou organizáciou vyhlásená za ,infekčné ochorenie 21. storočia‘,“ povedal C. Justin Lee, neurovedec z IBS.
„KDS2010 vidíme ako potenciálnu liečbu obezity nasledujúcej generácie, ktorá môže efektívne bojovať proti obezite bez potlačovania apetítu,“ dodal.
Zdroje: Nature Metabolism, Science Alert, Institute for basic science