Vedci hlásia významný pokrok pri liečbe HIV. Vírus eliminovali z buniek
- Za prelomom stoja vedci z Amsterdam University Medical Centre
- Potrebný je však ďalší výskum
- Za prelomom stoja vedci z Amsterdam University Medical Centre
- Potrebný je však ďalší výskum
Za posledné desaťročia sa veda posúva vopred obrovskými krokmi a medicína je jedným z exemplárnych prípadov, keďže v súčasnosti sú choroby, na ktoré ľudia pred viac ako pol storočím bežne umierali, bez väčších problémov liečiteľné.
Portál Sky News informuje o tom, že liečba HIV by mohla byť na obzore po tom, ako vedci v laboratóriu odstránili vírus z buniek.
Použili génovú úpravu Crispr-Cas
Pomocou nástroja na úpravu génov známeho ako Crispr-Cas boli vedci schopní zamerať sa na DNA HIV a odstrániť všetky stopy vírusu z infikovaných buniek. Technológia ocenená Nobelovou cenou, ktorá funguje v podstate ako nožnice, môže v určitých bodoch strihať DNA, čo umožňuje vymazanie nežiaducich génov alebo zavedenie nového genetického materiálu do buniek.
Britský The Independent píše, že autori štúdie uviedli, že ich cieľom je vyvinúť robustný a bezpečný režim Crispr-Cas, „usilujúci sa o inkluzívny liek HIV pre všetkých“, ktorý môže inaktivovať rôzne kmene HIV v rôznych bunkových kontextoch.
Vedci pod vedením doktorky Eleny Herrera-Carrillovej a časti jej tímu, menovite Yuanling Bao, Zhenghao Yu a Pascal Kroon z holandskej Amsterdam University Medical Centre uviedli, že vyvinuli účinný útok na vírus v rôznych bunkách a všade tam, kde sa môže skrývať. „Tieto zistenia predstavujú kľúčový pokrok pri navrhovaní stratégie liečby,“ vyhlásil vedecký tím.
Je potrebný ďalší výskum
HIV môže infikovať rôzne typy buniek a tkanív v tele, a preto vedci hľadajú spôsob, ako vírus zacieliť, nech už sa objaví kdekoľvek. V novej štúdii predstavenej na Európskom kongrese klinickej mikrobiológie a infekčných chorôb sa vedci zamerali na časti vírusu, ktoré zostávajú rovnaké vo všetkých známych kmeňoch HIV.
Tvrdia, že cieľom tohto prístupu je poskytnúť širokospektrálnu terapiu schopnú účinne bojovať proti viacerým variantom HIV. Podľa vedcov ich práca predstavuje dôkaz koncepcie, ale zároveň dodávajú, že zajtra sa nestane liekom na HIV. Zdôrazňujú, že ďalšie kroky zahŕňajú optimalizáciu trasy doručenia tak, aby sa zamerala na väčšinu buniek rezervoárov HIV.
Nádejou je navrhnúť stratégiu, ako urobiť tento systém čo najbezpečnejším pre budúce klinické aplikácie a dosiahnuť správnu rovnováhu medzi účinnosťou a bezpečnosťou. „Až potom môžeme uvažovať o klinickom skúšaní ,liečby‘ na ľuďoch, aby sme vypli zásobník HIV. Aj keď sú tieto predbežné zistenia veľmi povzbudivé, je predčasné vyhlásiť, že na obzore je funkčný liek na HIV,“ deklarovali vedci.
Napriek značnému progresu výskumníci z holandskej univerzity akcentujú potrebu ďalšieho výskumu: „Bude potrebnej oveľa viac práce na preukázanie výsledkov týchto bunkových testov prebiehajúcich v celom tele pre budúcu terapiu. Predtým, ako to bude mať vplyv na ľudí s HIV, bude potrebný oveľa väčší vývoj,“ cituje doktora Jamesa Dixona, docenta pre technológie kmeňových buniek a génovej terapie na University of Nottingham portál News18.
Väčšina jedincov s diagnózou HIV potrebuje na zvládnutie vírusu celoživotnú antiretrovírusovú liečbu. Vysadenie týchto liekov môže viesť k reaktivácii spiaceho vírusu a obnoveniu zdravotných problémov spojených s chorobou.
Aj keď sa vyskytli zriedkavé prípady, keď boli jednotlivci zdanlivo „vyliečení“ po tom, čo podstúpili intenzívnu liečbu rakoviny, ktorá sa neúmyselne zamerala na niektoré bunky infikované vírusom HIV, takýto prístup by sa nikdy neodporúčal len pri liečbe HIV.
Zdroje: The Independent, News18, Sky News