Vedci identifikovali 17 rizikových faktorov demencie. Jednoduchý test ti ukáže, ako si na tom teraz
- Demencia ohrozuje 55 miliónov ľudí
- Mŕtvica sa do 2050 zdvojnásobí
- Depresia trápi každého piateho seniora

- Demencia ohrozuje 55 miliónov ľudí
- Mŕtvica sa do 2050 zdvojnásobí
- Depresia trápi každého piateho seniora
Viac ako 55 miliónov ľudí po celom svete trpí demenciou, počet úmrtí na mŕtvicu sa môže do roku 2050 zdvojnásobiť a 10 – 20 % dospelých zažíva depresiu v neskoršom veku. Rastúci počet dôkazov však ukazuje, že mnohým z týchto prípadov nemusíme byť geneticky predurčení – môžeme ich oddialiť alebo im úplne predísť riešením zdravotných faktorov pod našou kontrolou.
Informujú o tom weby cnn aj mayoclinic.
Spoločné rizikové faktory
V minulosti sa štúdie, nástroje alebo modely predikcie rizika zvyčajne zameriavali na tieto stavy jednotlivo. „Z ľudského hľadiska to nedáva veľký zmysel,“ hovorí Singh.
Ideálne by ľudia nechceli rozvinúť žiadny z týchto stavov, takže výskumný tím chcel nájsť spoločné rizikové faktory, aby ľudia mohli v podstate dosiahnuť viacero cieľov pomocou rovnakých nástrojov.
Autori preskúmali 59 meta-analýz – syntéz údajov z viacerých podobných štúdií – ktoré boli publikované medzi rokmi 2000 a 2023 a skúmali účinky modifikovateľných rizikových faktorov na mŕtvicu, demenciu a depresiu v neskoršom veku u dospelých, ktorým tieto stavy predtým nediagnostikovali.
Krvný tlak ako kľúčový faktor
Všetkých 17 faktorov zdieľali aspoň dva z týchto stavov. Neboli však žiadne meta-analýzy o vzťahoch medzi depresiou v neskoršom veku a 11 zdravotnými ukazovateľmi: príjem alkoholu, BMI, krvný cukor, kognitívna aktivita, strava, strata sluchu, funkcia obličiek, bolesť, fyzická aktivita, sociálne zapojenie a stres.
Zo všetkých meraní mal najväčší vplyv krvný tlak. Normálna hladina krvného tlaku je pod 120/80 milimetrov ortuti alebo mm Hg. Ľudia s úrovňou 140/90 mm Hg alebo vyššou mali viac ako dvojnásobne vyššiu pravdepodobnosť vzniku mŕtvice. Mali tiež o 20 % vyššiu pravdepodobnosť rozvoja demencie a o 16 % vyššiu pravdepodobnosť výskytu depresie.
Ďalšie významné rizikové faktory
Medzi ďalšie najvplyvnejšie faktory patrilo fajčenie, spánok, fyzická aktivita a krvný cukor. „Zoskupenie všetkých týchto faktorov je dôležité, pretože si myslím, že rôzni ľudia odvodzujú rôzne úrovne motivácie na zmenu správania, založené na ich osobných obavách, ako je rodinná anamnéza demencie, mŕtvice alebo depresie,“ povedal Dr. Richard Isaacson, preventívny neurológ a riaditeľ výskumu v Inštitúte pre neurodegeneratívne choroby na Floride. Isaacson sa na štúdii nepodieľal (pozn. red.).
„Štúdie údajov ako táto môžu pomôcť posilniť ľudí, aby vykonali zmysluplné zmeny vo svojom každodennom živote,“ dodal Isaacson. Vedci veria, že pochopenie spoločných rizikových faktorov umožní ľuďom lepšie pristupovať k prevencii viacerých zdravotných problémov naraz.
Ako znížiť riziko chorôb mozgu súvisiacich s vekom
Ak sa ti 17 položiek zdá príliš veľa, pozri sa na to ako na menu, z ktorého si môžeš vybrať niekoľko položiek. Časom sa môžeš prepracovať celým zoznamom, radí Singh. Uvedom si však, že tieto faktory sa prekrývajú. Ak zlepšuješ svoju stravu a cvičenie, pravdepodobne zlepšuješ niekoľko vecí z tohto zoznamu vrátane krvného tlaku, krvného cukru, spánku a cholesterolu.
Nie si si istý, čo si vybrať? Vysoký krvný tlak znamená menší prietok krvi do mozgu, čo má priamy vzťah s mŕtvicou a demenciou. Súvisí aj s depresiou tým, že znižuje množstvo neurotransmiterov v mozgu, povedal Isaacson. Môžeš si nechať skontrolovať hladinu pomocou prístroja v lekárni, u lekára alebo domáceho zariadenia.
Zníženie príjmu soli a dostatočný príjem draslíka znižujú krvný tlak. Rovnako dôležité je cvičenie, zníženie nadváhy a zvládanie stresu.
Praktické kroky pre zdravší mozog
Navštív spánkového špecialistu, ak máš spánkové apnoe. Lekár môže určiť, či potrebuješ aj lieky. Ak fajčíš, existuje päť krokov, ktoré môžeš podniknúť hneď, aby si prestal: identifikuj spúšťače, pouč sa z recidív, využívaj linky pomoci a aplikácie.
Hovor s lekármi, ktorí pomáhajú vypracovať liečebný plán. Pokiaľ ide o fyzickú aktivitu, akékoľvek množstvo je lepšie ako žiadne. Svetová zdravotnícka organizácia má odporúčania pre typ, frekvenciu a trvanie cvičenia podľa veku. Starší dospelí potrebujú najmenej sedem hodín spánku každú noc.
Udržuj svoju izbu chladnú, tichú a tmavú. Nepi alkohol ani kofeín niekoľko hodín pred spaním. Obmedz čas pred obrazovkou v noci. Vytvor si rutinu pred spaním. Cvičenie, kontrola hmotnosti a zdravá strava obmedzujú rafinované sacharidy a pridané cukry, čo udržiava zdravé hladiny cukru v krvi.
Hodnotenie starostlivosti o mozog
Zistenia z najnovšej štúdie informujú o existujúcom skóre starostlivosti o mozog (Brain Care Score). Toto skóre vzniklo v roku 2023 v McCance Center for Brain Health v Massachusetts General Hospital. Pomáha ľuďom posúdiť a zvládnuť ich riziko demencie alebo mŕtvice bez lekárskych zákrokov.
Toto 21-bodové skóre sa vzťahuje na to, ako si osoba vedie v 12 faktoroch súvisiacich so zdravím. Zahŕňa fyzické, životné a sociálno-emocionálne zložky zdravia. K tomuto zoznamu nová štúdia pridáva bolesť, depresívne symptómy, stratu sluchu, kognitívnu aktivitu a ochorenie obličiek.
Výskumníci očakávajú, že aktualizovanú verziu publikujú neskôr v tomto roku. Zatiaľ si môžeš urobiť aktuálnu verziu online.
Ak sa snažíš zlepšiť svoje zdravie mozgu, začni malými, postupnými zmenami. Znížiť spotrebu soli, pridať viac pohybu do svojho dňa, zlepšiť spánkové návyky alebo prestať fajčiť ti prinesie výhody. Prospejú nielen tvojmu mozgu, ale celkovému zdraviu.
Pamätaj, že nemusíš vykonať všetky zmeny naraz. Vyber si jeden alebo dva faktory, na ktorých budeš pracovať. Postupne pridávaj ďalšie, keď sa prvé zmeny stanú súčasťou tvojho života. Tvoj mozog ti za to poďakuje v budúcnosti.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Jnnp, Cnn, Redcap, Mayoclinic