Vedci identifikovali nové nebezpečné asteroidy. Niekoľko z nich križuje dráhu Zeme (VÝSKUM)
- Vesmírny teleskop Jamesa Webba odhalil desiatky nových asteroidov
- Šesť z novoobjavených vesmírnych telies dokonca križuje dráhu Zeme
- Vesmírny teleskop Jamesa Webba odhalil desiatky nových asteroidov
- Šesť z novoobjavených vesmírnych telies dokonca križuje dráhu Zeme
Astronómovia získali prelomové informácie vďaka najmodernejšiemu vesmírnemu teleskopu Jamesa Webba. Prístroj zachytil desiatky menších asteroidov, ktoré doteraz unikali pozornosti vedcov. Tieto vesmírne telesá by mohli predstavovať potenciálne riziko pre našu planétu.
Medzinárodný výskumný tím pod vedením odborníkov z MIT publikoval svoje zistenia v prestížnom časopise Nature. Vedci sa zamerali na oblasť medzi Marsom a Jupiterom, kde objavili doteraz neznáme asteroidy s priemerom niekoľko desiatok metrov.
Hoci tieto asteroidy nedosahujú veľkosť telesa, ktoré kedysi vyhubilo dinosaury, predstavujú reálnejšie nebezpečenstvo. Pravdepodobnosť ich zrážky so Zemou je totiž vyššia. Aj menší asteroid dokáže pri dopade spôsobiť značné škody na zemskom povrchu.
V roku 2013 zažilo ruské mesto Čeľabinsk dramatické následky stretnutia s relatívne malým asteroidom. Vesmírne teleso malo v priemere len necelých 20 metrov, no jeho výbuch v atmosfére spôsobil zranenia stovkám ľudí. Portál Live Science uvádza, že energia uvoľnená pri tomto výbuchu sa vyrovnala sile tridsiatich hirošimských atómových bômb.
Obyvateľov Čeľabinska zachránila len skutočnosť, že k výbuchu došlo vysoko v atmosfére, niekoľko desiatok kilometrov nad zemským povrchom. Tento prípad jasne dokazuje, že aj menšie asteroidy môžu predstavovať vážne nebezpečenstvo pre ľudstvo. Preto je nevyhnutné sledovať a včas identifikovať podobné telesá vo vesmíre.
Stovky nových asteroidov
Medzinárodný tím vedcov analyzoval vesmírne snímky a našiel 138 doteraz neznámych asteroidov. Tieto vesmírne telesá majú veľkosť od rozmerov autobusu až po rozmery štadióna. Znepokojujúcim zistením zostáva fakt, že šesť z týchto asteroidov križuje dráhu Zeme.
Spoluautor štúdie Miroslav Brož z Univerzity Karlovej v Prahe vysvetľuje pôvod týchto telies. Podľa neho ide o úlomky, ktoré vznikli pri zrážkach väčších asteroidov. Tieto väčšie telesá dosahujú rozmery niekoľkých kilometrov a astronómovia ich už dobre poznajú. Menšie úlomky často kopírujú podobné obežné dráhy okolo Slnka ako ich „materské“ asteroidy.
Julien de Wit z MIT priznáva, že výsledky výskumu prekonali ich očakávania. Pôvodne predpokladali, že objavia len zopár nových objektov. Namiesto toho narazili na prekvapivo vysoký počet doteraz neznámych asteroidov.
Artem Burdanov, druhý hlavný autor štúdie, zdôrazňuje význam tohto objavu pre bezpečnosť našej planéty. Nová metóda im umožňuje zachytiť aj menšie asteroidy a presne sledovať ich pohyb vo vesmíre. Tieto informácie zohrávajú kľúčovú úlohu pri ochrane Zeme pred možnými kolíziami.
Nové spôsoby obrany pred asteroidmi
Ako sme ťa informovali, NASA už tento rok úspešne otestovala vychýlenie asteroidu z jeho dráhy. Nejde pritom o sci-fi scenár z hollywoodskych filmov. Space.com informuje o reálnych možnostiach ochrany Zeme pred vesmírnymi telesami. Vedci však varujú pred priamym odstrelom asteroidov jadrovými zbraňami.
Nový výskum navrhuje inovatívne riešenie. Jadrová hlavica by mala vybuchnúť približne 1,5 kilometra nad asteroidom. Röntgenové žiarenie z výbuchu by mohlo odvrátiť nebezpečenstvo bez roztrieštenia asteroidu na menšie kusy. Fyzik Nathan Moore pre Space.com zdôrazňuje: „Asteroidy nie sú len históriou – aj dnes majú vplyv na Zem.“
NASA v spolupráci so SpaceX nedávno uskutočnila experiment s odklonom asteroidu. Problém však predstavujú milióny vzniknutých úlomkov, ktoré by mohli doraziť k Zemi približne o sedem rokov. Preto vedci hľadajú spôsoby, ako zabrániť roztriešteniu asteroidov na menšie časti.
Moore a jeho tím využili na výskum špeciálne zariadenie Z Machine. „V súčasnosti existuje len jeden spôsob, ako vygenerovať dostatočne intenzívny röntgenový záblesk na uskutočnenie takéhoto experimentu, a to pomocou Z Machine,“ vysvetľuje Moore.
Toto zariadenie dokáže vytvoriť potrebné elektrické impulzy, magnetické polia a röntgenové lúče pre simuláciu účinkov jadrového výbuchu na asteroid.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Live Science, Nature, Space.com, Startitup