Vedci identifikovali nový druh koronavírusu, opäť u netopiera: Vírus je schopný infikovať aj ľudské bunky
- Čínsky tím vedcov identifikoval koronavírus
- Môže sa prenášať aj na človeka

- Čínsky tím vedcov identifikoval koronavírus
- Môže sa prenášať aj na človeka
Čínsky tím vedcov identifikoval nový netopierí koronavírus. Tento vírus sa môže preniesť zo zvieraťa na človeka. Používa rovnaký ľudský receptor ako vírus, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19, informuje o tom aj portál scmp.com. Výskum viedla uznávaná virologička Shi Zhengli, ktorá je prezývaná aj „netopieria žena“.
Nový vírus
Virologička viedla nový výskum v laboratóriu v Guangzhou spoločne s výskumníkmi z Guangzhou Academy of Sciences, Wuhan University a Wuhan Institute of Virology.
Tím vedcov objavil vírus s názvom HKU5-CoV-2. Tento vírus patrí k novej línii koronavírusu HKU5, ktorý bol pôvodne objavený u netopierov v Hongkongu, informuje o tom aj český portál cnn.iprima.cz.
Vykonané laboratórne testy ukázali, že vírus je schopný infikovať ľudské bunky, ako aj umelo vypestované pľúcne a črevné tkanivá. Dokáže sa pripojiť na receptory ACE2 nielen u ľudí, ale aj u netopierov a iných zvierat. Zvyšuje to riziko jeho šírenia medzi rôznymi druhmi.
Enzým ACE2 sa nachádza na povrchu buniek v pľúcach, tepnách, srdci, obličkách a aj črevách. Ešte v roku 2020 sa zistilo, že práve tento enzým je receptorom pre niektoré koronavírusy, vrátane dobre známeho SARS-CoV-2, ktorý spôsoboval ochorenie COVID-19.
Vedci vyzývajú k obozretnosti a nutnosti vírus naďalej sledovať. Avšak HKU5-CoV-2 podľa odborníkov nepredstavuje veľké riziko. Predpokladá sa, že schopnosť vírusu viazať sa na človeka je výrazne menšia oproti SARS-CoV-2.
„Riziko výskytu HKU5-CoV-2 v ľudskej populácii by sa nemalo preháňať,“ informujú výskumníci.
Šírenie vírusu na ľudí
Ako informuje zahraničný portál ndtv.com, v súčasnosti nie sú potvrdené prípady nákazy u ľudí. Príznaky taktiež nie sú zatiaľ známe, avšak predpokladá sa, že sú podobné ako pri COVID-19.
Príznaky COVID-19
- Horúčka
- Kašeľ
- Dýchavičnosť
- Bolesť hrdla
- Únava
- Bolesti tela
Existujú dve možnosti, ako sa môže vírus šíriť na človeka. Jednou je priamy kontakt s infikovaným netopierom alebo jeho telesnými tekutinami, ako sú napríklad moč, sliny a výkaly. Druhým spôsobom je infekcia prostredníctvom medzihostiteľa. Vírus sa môže najskôr preniesť na iné zviera, napríklad cicavca, a až potom na človeka, podobne ako pri niektorých skorších koronavírusoch.
Čo znamená skratka SARS
Oficiálny portál Svetovej zdravotníckej organizácie informuje, že skratka SARS znamená Severe Acute Respiratory Syndrome. V preklade ide o ťažký akútny respiračný syndróm, ktorý je považovaný za epidémiu 21. storočia.
Po prvýkrát bol identifikovaný vo februári 2003 v Ázii. V tom čase sa rozšíril do viacerých krajín v Severnej Amerike, Južnej Amerike, Európe a Ázii. Prvá epidémia sa skončila v júli 2003, pričom zomrelo 916 ľudí. V regióne východného Stredomoria bol hlásený iba jeden prípad, konkrétne v Bahrajne.
Vírus, ako je známe, sa šíri blízkym medziľudským kontaktom. Najjednoduchší spôsob prenosu je prostredníctvom kvapôčok z dýchacích ciest. Medzi hlavné príznaky ochorenia patria vysoká horúčka, bolesť hlavy, celkový pocit nepohodlia a bolesti tela, niekedy hnačka, suchý kašeľ a v horších prípadoch aj zápal pľúc. Závažné prípady si vyžadujú intenzívnu starostlivosť.
COVID-19 pravdepodobne unikol z laboratória
Ako sme ťa informovali v našom článku z januára 2025, je pravdepodobné, že COVID-19 unikol z laboratória. Nová správa od Central Intelligence Agency (CIA) poukazuje na to, že „výskumný pôvod pandémie COVID-19 je pravdepodobnejší ako prirodzený pôvod“. Dodáva však, že obe teórie o vypuknutí pandémie ostávajú možné.
„Naša analýza vychádza zo širokého hodnotenia dôkazov o šírení vírusu, jeho vedeckých vlastností a podmienok v čínskych laboratóriách,“ uviedla CIA vo oficiálnom svojom stanovisku.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta
Zdroje: scmp.com, cnn.iprima.cz, ndtv.com, emro.who.int, Startitup