Vedci konečne odhalili, ako dlho je Covid vo vzduchu hrozbou. Je to menej, ako sme čakali, výsledok prekvapil
- Ohrozenie koronavírusom vo vzduchu môže byť kratšie, ako sme si pôvodne mysleli
- Nový výskum ukazuje, že vírus SARS-CoV-2 do 5 minút stráca 90 % svojej schopnosti infikovať ľudí
- Všetko ale záleží na vlhkosti vzduchu, čím je vlhší, tým dlhšie sa v ňom vírus nachádza
- Závery ukazujú, že ochranné prostriedky ako rúška pomáhajú, no vetranie veľmi nie
- Ohrozenie koronavírusom vo vzduchu môže byť kratšie, ako sme si pôvodne mysleli
- Nový výskum ukazuje, že vírus SARS-CoV-2 do 5 minút stráca 90 % svojej schopnosti infikovať ľudí
- Všetko ale záleží na vlhkosti vzduchu, čím je vlhší, tým dlhšie sa v ňom vírus nachádza
- Závery ukazujú, že ochranné prostriedky ako rúška pomáhajú, no vetranie veľmi nie
Ohrozenie koronavírusom vo vzduchu môže byť kratšie, ako sme si pôvodne mysleli. Nový výskum ukazuje, že vírus SARS-CoV-2 do 5 minút stráca 90 % svojej schopnosti infikovať ľudí.
Vedci prišli k prekvapivým výsledkom pomocou simulácií, ktoré sa zamerali na prežívanie vírusu vo vydychovanom vzduchu, uvádza denník The Guardian.
Denník pripomína, že zistenia len zdôrazňujú potrebu ochranných opatrení, ako sú rúška či respirátory pri blízkom kontakte s človekom. Zároveň však zistenie ukazuje, že opatrenie, ktoré sa často zdôrazňuje – vetranie –, nemusí byť v tomto prípade účinné.
„Ľudia sa zamerali na zle vetrané priestory a mysleli na prenos vzduchom na metre alebo cez miestnosť. Nehovorím, že sa to nedeje, ale aj tak si myslím, že najväčšie riziko vystavenia je, keď ste niekomu blízko,“ povedal pre The Guardian profesor Jonathan Reid, riaditeľ Aerosol Research Center Univerzity v Bristole a hlavný autor štúdie.
„Keď sa vzdialite ďalej, aerosól sa nielen zriedi, ale je tu aj menej infekčných vírusov, pretože vírus stratil infekčnosť (v dôsledku času),“ dodal Reid.
Doteraz bol predpoklad úplne iný
Pôvodne sa predpokladalo, že vírus môže byť vo vzduchu infekčný až tri hodiny. Zistenia ale nepochádzali z reálneho prostredia a tiež nezohľadňovali, čo sa deje, keď človek kašle alebo kýcha.
Predošlé zistenia pochádzali zo štúdií, kde sa používalo rozprašovanie vírusu do uzavretých nádob nazývaných Goldbergove bubny. Tieto nádoby sa otáčajú.
Vedci z Bristolskej univerzity vyvinuli vlastné zariadenie. „(Prístroj ) im umožnil generovať ľubovoľný počet malých častíc obsahujúcich vírus a tie sa jemne vznášali medzi dvoma elektrickými prstencami po dobu od piatich sekúnd do 20 minút, pričom prísne kontrolovali teplotu, vlhkosť a UV žiarenie a intenzitu svetla svojho okolia,“ opisuje proces The Guardian.
Hlavný autor štúdie prezradil, že výskum je prvý, ktorému sa podarilo simulovať, čo sa stane s aerosólom počas výdychového procesu.
Dôležitá je vlhkosť a pH
Dôvodom, prečo vírusové kvapôčky strácajú na infekčnosti, je podľa štúdie vysychanie a strácanie vody, ako i zmenou pH. V pľúcach sa nachádzajú vlhké a na oxid uhličitý bohaté podmienky. Zmenou prostredia sa znižuje vlhkosť aj hladina oxidu uhličitého, čo zvyšuje pH.
Tieto faktory spôsobujú, že je narušená schopnosť koronavírusu infikovať človeka. Rýchlosť schnutia častí však závisí od relatívnej vlhkosti okolitého vzduchu.
Pri vlhkosti 50 %, čo je pomerne suchý vzduch ako v kanceláriách, vírus stratil polovicu svojej infekčnosti do 10 sekúnd. Následne bol jeho pokles menší a stabilnejší.
Naopak pri väčšej vlhkosti 90 %, aká nastáva napríklad pri sprchovaní, bol oveľa menší. Až 52 % častíc zostalo infekčných po piatich minútach a po 20 minútach to kleslo na približne 10 %.
Teplota, naopak, nejako neovplyvnila infekčnosť vírusu. Vedci testovali podmienky pri troch variantoch, omikron zatiaľ nebol testovaný. Vedci sa ho chystajú otestovať v najbližšej dobe.
„Znamená to, že ak sa dnes stretnem s priateľmi na obede v krčme, primárne (riziko) pravdepodobne budem ja, keď to prenesiem svojim priateľom alebo moji priatelia, ktorí to prenesú mne, a nie od niekoho na druhej strane miestnosti,“ povedal Reid.
Štúdia zatiaľ nebola recenzovaná, uverejnená je na portáli Medrxiv.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroje: The Guardian, Medrxiv