Vedci majú skvelé správy pre milovníkov kávy s mliekom. Objavili jej doposiaľ skrytý a veľký benefit
- Nová štúdia odhaľuje pozitívne účinky kávy s mliekom
- Môže pôsobiť protizápalovo
- Fungujú aj iné kombinácie potravín
- Nová štúdia odhaľuje pozitívne účinky kávy s mliekom
- Môže pôsobiť protizápalovo
- Fungujú aj iné kombinácie potravín
Patríš medzi tých, ktorí si do svojej kávy radi pridajú mlieko? Nová štúdia Kodanskej univerzity uverejnená v Magazíne poľnohospodárskej a potravinárskej chémie dokazuje, že nerobíš nič zlé. Ba čo viac, svojmu telu zrejme aj prospievaš. Kombinácia, na ktorú mnohí zanevierajú, by mohla mať protizápalové účinky.
Prospešná látka
Ako vysvetľuje portál ScienceDaily, to, čo bežne nazývame zápalom, je v skutočnosti imunitná reakcia nášho tela na prítomnosť cudzieho objektu (ako napríklad baktérie či vírusu). Imunitný systém odpovedá vyslaním zápalových buniek a cytokínov v snahe telo pred hrozbou ochrániť.
Zápal má v niektorých prípadoch význam a nie vždy ho chceme odstrániť. Ak však áno, výrazne pomáha skupina antioxidantov s názvom polyfenoly. Kvôli ich konzervačným účinkom sa bežne nachádzajú v potravinárskych produktoch. Najviac koncentrované sú napríklad v ovocí, zelenine, v pive a v neposlednom rade, v káve.
Okrem toho pozitívne vplývajú na črevá a znižujú riziku chronických srdcových ochorení. Avšak, aj napriek tomu, že sa polyfenoly nachádzajú v potravinách, ktoré bežne konzumujme, ľudské telo nie je príliš dobré v ich absorpcii, dodáva Healthnews.
Predošlé štúdie však dokázali, že polyfenoly sa spájajú s proteínmi, lepšie povedané, s ich základnými stavebnými jednotkami, aminokyselinami. Doposiaľ však nebolo jasné, či má táto väzba vplyv na ich vstrebávanie.
Nachádza sa v bežnom nápoji
Perfektným kandidátom na otestovanie hypotézy sa stala káva, keďže sú jej zrnká nabité polyfenolmi, pričom sa bežne podáva s mliekom, ktoré je zase plné proteínov. V experimente vedci umelo vyvolali zápal u troch skupín imunitných buniek, pričom jednej z nich podávali polyfenoly samostatne a druhej v kombinácii s proteínmi. Tretia skupina nedostala nič.
Výsledky sú zatiaľ skutočne sľubné – v skupine, ktorej bola podávaná spomínaná kombinácia látok, zápal mizol dvakrát rýchlejšie ako v skupine, ktorej bol podávaný len čistý polyfenol.
Spájanie polyfenolov a proteínov bolo pozorované najmä pri káve, no výskumníci dodávajú, že reakcia by mohla nastať prakticky pri hocijakom nápoji či pokrme, ktorý obsahuje obidve skupiny látok.
„Viem si predstaviť, že niečo podobné sa stane napríklad v mäsovom pokrme so zeleninou alebo v smoothie, ak pridáte nejaký proteín ako mlieko alebo jogurt,“ hovorí vedúca štúdie profesorka Marianne Nissen Lundová. Fungovať by tak teoreticky mohol napríklad šalát s jogurtovou zálievkou.
Výsledky štúdie zatiaľ nič úplne nepotvrdzujú, keďže boli vykonané len na odizolovanej skupinke imunitných buniek. Výskumníci však dúfajú, že sa im podarí benefity polyfenolov čoskoro skúmať aj na zvieratách a neskôr na ľuďoch.
„Ľudia nevedia absorbovať toľko polyfenolov, preto mnohí výskumníci študujú, ako zakombinovať polyfenoly do proteínových štruktúr, ktoré zlepšujú ich absorpciu v tele,“ vysvetľuje na záver Lundová. „Táto stratégia má ďalšiu výhodu v tom, že zvyšuje protizápalové účinky polyfenolov,“ zakončila.
Zdroje: ScienceDaily, Healthnews, University of Copenhagen