VEDCI: Muži, ktorí zvládnu urobiť 40 klikov za minútu, majú drasticky nižšie riziko vzniku týchto chorôb

  • Muži, ktorí dokážu spraviť 40 klikov za minútu, vykazujú nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb až o 96 percent v porovnaní s mužmi, ktorí za minútu nespravia ani 10 klikov
  • Potvrdzuje to štúdia z Harvardu, ktorá sa zamerala na viac ako 1 100 hasičov
pexels-andrea-piacquadio-3837474
Unsplash/Andrea Piacquadio
  • Muži, ktorí dokážu spraviť 40 klikov za minútu, vykazujú nižšie riziko vzniku kardiovaskulárnych chorôb až o 96 percent v porovnaní s mužmi, ktorí za minútu nespravia ani 10 klikov
  • Potvrdzuje to štúdia z Harvardu, ktorá sa zamerala na viac ako 1 100 hasičov

Ukázalo sa, že pokiaľ ide o zdravie kardiovaskulárneho systému, kliky sú ešte vhodnejšie ako testy na bežiacom páse. Muži, ktorí dokážu spraviť 40 klikov za minútu, vykazujú o 96 percent nižšie riziko vzniku srdcovo-cievnych ochorení, ako tí, ktorí ich spravia menej ako 10.

Potvrdzuje to harvardská štúdia, ktorá sa zamerala na viac ako 1 100 hasičov vo veku okolo 39 rokov. Vedci však upozorňujú, že presné výsledky sa nemusia týkať mužov a žien iných vekových skupín.

Nech už sa venuješ akémukoľvek cvičeniu, či je to pilates, silové tréningy alebo kondičné, skús do svojej pohybovej rutiny pridať 40 klikov. To je počet, ktorý sa vznáša okolo novej štúdie z Harvard T.H. Chan School of Public Health.

Kardiovaskulárny systém sa dá podporiť rôznymi aktivitami

Jeden z autorov štúdie, Justin Yang, to zhŕňa celkom jasne. „Naše zistenia poskytujú dôkazy o tom, že maximálna kapacita klikov môže byť ľahkou a bezplatnou metódou, ktorá posúdi riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení v takmer akomkoľvek prostredí,“ hovorí.

Kardiorespiračná zdatnosť je hlavným ukazovateľom priemernej dĺžky života. Ak sa zadýchaš už po vyjdení jedného poschodia, nie je to dobrou predikciou dlhovekosti. 

Avšak aj s tým sa dá niečo robiť. Kardiovaskulárny systém sa dá trénovať v každej fáze života, či už máš 18 alebo 50 rokov. Na to existuje množstvo aktivít, ktoré zlepšia tvoj výkon.

 
 
 
 
 
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Príspevok, ktorý zdieľa Rafal Matuszewski (@cuttheshitgetfitpodcast)

Zoznam aktivít, ktorým sa môžeš venovať, aby si čo i len trochu zabránil kardiovaskulárnym ochoreniam, je naozaj dlhý. Či už si vyberieš klasický beh, chôdzu, cyklistiku, alebo tiež aj jógu či tabatu, princíp zostáva podobný a robíš pre svoje telo veľkú službu.

Ako Bigthink.com uvádza, kliky tiež spadajú do kardiovaskulárnej domény, aj keď sa zdá, že sú skôr o budovaní sily. To ale nič nemení na fakte, že obe zložky môžu spolupracovať.

Zdá sa, že počet spravených klikov naznačuje ochorenie jasnejšie ako pás

V tejto štúdii sa vedci zamerali na údaje od 1 104 aktívnych hasičov mužského pohlavia za obdobie 10 rokov. Priemerný vek bol približne 39 rokov a hasiči mali priemerné BMI 28,7.

Ako štúdia uvádza, počas týchto rokov bolo zaznamenaných celkovo 37 prípadov súvisiacich s kardiovaskulárnymi chorobami. Aj napriek tomu, že na zistenie kardiovaskulárnych overení často slúži test na bežiacom páse, počet spravených klikov naznačoval ešte jasnejšie, kto má tendenciu stať sa obeťou problémov so srdcom. 

Zvládneš spraviť 40 klikov za minútu?

Zo štúdie je však potrebné rozbaliť niekoľko faktov. Po prvé, je zrejmé, že hasiči musia mať istú fyzickú zdatnosť. A to sa týka tiež kardiovaskulárneho zdravia.

Tým pádom je pravdepodobné, že títo muži sú v porovnaní s priemernou populáciu v lepšej kondícií, a teda menej aktívni jedinci môžu mať inú referenčnú hodnotu.

Po druhé, toto sa môže, ale nemusí vzťahovať na ženy. Ťažisko žien je všeobecne nižšie ako u mužov, takže ukazovateľ zdravia srdca môže vyžadovať testovanie iného cvičenia. Rozmanitosť ľudí a oboch pohlaví však mení štatistiky. Veľa žien dokáže v klikoch prekonať mužov, a platí to aj pri iných, tradične mužských tréningoch, uvádza Bigthink.com.

Kliky ako základný cvik

Doktor Stefanos N. Kales, ktorý je spoluautorom spomínanej štúdie, poznamenáva, že je potrebné chápať všeobecné parametre, nie nevyhnutne ich špecifiká.

„Skutočnosť, že človek zvládne len 10 klikov, ešte nemusí znamenať, že má vysoké riziko vzniku srdcových chorôb. Pôsobia tu aj ďalšie faktory,“ hovorí.

To znamená, že kliky sú jedným zo základných cvičení. Môžeš to vnímať ako príklad jedného zo štyroch základných pohybov: tlačenie, ťahanie, skákanie a drep. Schopnosť odtlačiť telo od zeme je teda dôležitým ukazovateľom.

Čo sa týka samotných klikov, existuje tiež neuveriteľná škála ich prevedenia. Napríklad v joge sú to kliky orientované na triceps či kliky jednou rukou. Možností je neúrekom.

Ako poznamenávajú vedci, 40 klikov za minútu je solídny cieľ. Aj keď to nemusí byť ukazovateľ pre ženy, naučiť sa ovládať svoje telo nie je nikdy na škodu. Avšak tak, ako pri každom cvičení, je dôležité postupovať síce pomaly, no postupovať.

Fitká sú zatvorené, no cvičiť môžeš aj doma. Toto je 10 najlepších Youtube kanálov na home workout

Čítajte viac z kategórie: Šport

Zdroje: Bigthink.com, Jamanetwork.com

Najnovšie videá

Trendové videá