Vedci našli kľúč k zrodu vesmíru: Objavili galaxiu, ktorá nemala existovať
- Vedci objavili galaxiu starú 13,2 miliardy rokov
- V jej vnútri našli desať žiarivých zhlukov hviezd
- Vedci objavili galaxiu starú 13,2 miliardy rokov
- V jej vnútri našli desať žiarivých zhlukov hviezd
Vedci objavili úžasnú galaxiu z raného vesmíru. Nachádza sa v ohromnej vzdialenosti a jej svetlo k nám putovalo 13,2 miliardy rokov. Vznikla len 600 miliónov rokov po Veľkom tresku. Astronómovia veria, že táto galaxia nám ukáže, ako vyzerala naša Mliečna dráha vo svojej mladosti.
Táto vzdialená galaxia dostala meno Firefly Sparkle pre jej žiarivý vzhľad. Vedci ju mohli pozorovať len vďaka dvom šťastným okolnostiam. Prvou je moderný vesmírny teleskop s nevídaným výkonom. Druhou je prírodný jav – ohyb svetla cez vesmírnu šošovku, ktorú vytvorila gravitácia.
Galaxia Firefly Sparkle prekvapila vedcov svojou zložitosťou. Našli v nej desať samostatných zhlukov hviezd. Dokázali tiež zmerať jej hmotnosť. Toto všetko sa im podarilo napriek tomu, že galaxia existovala v období známom ako Kozmický úsvit.
„Nemyslel som si, že by bolo možné rozložiť galaxiu, ktorá existovala tak skoro vo vesmíre, na toľko odlišných komponentov, nehovoriac o tom, že jej hmotnosť je podobná našej galaxii, keď bola v procese formovania,“ vysvetľuje astrofyzik Lamiya Mowla z Wellesley College v USA. „Vnútri tejto malej galaxie sa toho deje toľko, vrátane toľkých rôznych fáz tvorby hviezd.“
Vznik galaxie starej 13 miliárd rokov
Začiatky vesmíru fascinujú všetkých vedcov. Prvá miliarda rokov po Veľkom tresku nesie názov Kozmický úsvit. V tomto období sa z prvotného oblaku častíc začali tvoriť prvé hviezdy a galaxie. Tento proces dal základ všetkému, čo dnes vo vesmíre pozorujeme.
Pozorovanie takto vzdialených objektov predstavuje pre vedcov veľkú výzvu. Bežné teleskopy zachytia z týchto vzdialeností len slabé svetelné body. Našťastie existuje prírodný jav, ktorý vedcom pomáha. Volá sa gravitačná šošovka.
Gravitačná šošovka funguje ako prírodné zväčšovacie sklo. Vzniká pri masívnych vesmírnych objektoch, ktoré ohýbajú svetlo okolo seba. Svetlo potom putuje po zakrivenej dráhe. Tento jav síce obraz skresľuje, ale zároveň ho aj zväčšuje. Vedci vedia tieto skreslenia napraviť pomocou špeciálnych výpočtov.
Práve vďaka tomuto javu objavili galaxiu Firefly Sparkle. Medzi nami a touto galaxiou sa nachádza veľký zhluk galaxií. Tento zhluk funguje ako zväčšovacie sklo. Svetlo z Firefly Sparkle k nám putovalo vyše 13 miliárd rokov. Vesmírny teleskop JWST dokáže toto svetlo zachytiť vďaka svojim špeciálnym infračerveným senzorom.
„Naša rekonštrukcia ukazuje, že zhluky aktívne sa tvoriacich hviezd sú obklopené difúznym svetlom z iných nerozlíšených hviezd,“ hovorí astrofyzik Kartheik Iyer z Kolumbijskej univerzity v USA. „Táto galaxia je doslova v procese montáže.“
Vedci v galaxii našli desať jasných zhlukov hviezd. Každý zhluk žiari inou farbou, čo znamená, že hviezdy v nich vznikajú v rôznom čase. Tieto zhluky tvoria polovicu hmotnosti celej galaxie. Hmotnosť galaxie zodpovedá tomu, čo vedci očakávali od mladej verzie našej Mliečnej dráhy. Tento objav nám ukazuje, ako prebiehalo formovanie galaxií v ranom vesmíre.
Rast mladých galaxií
Vedci zistili, že Firefly Sparkle nie je v kozme osamelá. V jej blízkosti sa nachádzajú dve ďalšie galaxie. Jedna leží len 6 500 svetelných rokov od nej. Druhá sa vznáša vo vzdialenosti 42 000 svetelných rokov. Pre vesmírne meradlo ide o veľmi malé vzdialenosti.
Tieto tri galaxie vytvárajú zaujímavý vesmírny tanec. Ich vzájomná blízkosť naznačuje, že ich spája gravitačná sila. Tento objav potvrdzuje teóriu o raste galaxií. Aj naša Mliečna dráha vyrástla podobným spôsobom – postupne pohltila menšie galaxie vo svojom okolí.
„Už dlho sa predpovedalo, že galaxie v ranom vesmíre vznikajú postupnými interakciami a zlučovaním s inými menšími galaxiami,“ hovorí astrofyzik Yoshihisa Asada z Kyoto University v Japonsku. „Možno sme svedkami tohto procesu v akcii.“
Firefly Sparkle nám ponúka jedinečný pohľad do minulosti. Ukazuje, ako prebiehalo formovanie galaxií v mladom vesmíre. Vďaka novému vesmírnemu teleskopu JWST môžeme očakávať viac takýchto objavov.
„Toto je len prvá z mnohých takýchto galaxií, ktoré JWST objaví,“ hovorí astronómka Maruša Bradač z Univerzity v Ľubľane v Slovinsku.
„Rovnako ako mikroskopy nám umožňujú vidieť peľové zrná z rastlín, neuveriteľné rozlíšenie Webba a zväčšujúca sila gravitačných šošoviek nám umožňujú vidieť malé kúsky vo vnútri galaxií. Náš tím teraz analyzuje všetky rané galaxie a výsledky ukazujú na rovnakým smerom: ešte sa musíme dozvedieť oveľa viac o tom, ako sa tieto rané galaxie vytvorili.“
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Webb Space Telescope, Nature