Vedci našli mikroplasty v kľúčových orgánoch tela. Potvrdili ich spojitosť so vznikom rakoviny
- Nebezpečné častice prenikajú do všetkých orgánov, vrátane mozgu
- Štúdia potvrdzuje súvislosť medzi mikroplastmi a vznikom rakoviny
- Nebezpečné častice prenikajú do všetkých orgánov, vrátane mozgu
- Štúdia potvrdzuje súvislosť medzi mikroplastmi a vznikom rakoviny
Za posledných sedem dekád sa výroba plastov celosvetovo dramaticky zvýšila. V 50. rokoch minulého storočia sa vyrobilo len 1,5 milióna ton plastov ročne. Do roku 2021 toto číslo vystúpilo na neuveriteľných 390,7 milióna ton.
Plasty sa už v súčasnosti nachádzajú takmer všade a prinášajú so sebou aj viaceré riziká. Okrem iného znečisťujú pôdu, vodu aj vzduch. Dostali sa dokonca aj do potravinového reťazca, píše portál IFL Science.
Nová štúdia z prestížneho časopisu Trends in Analytical Chemistry prináša alarmujúce zistenia o mikroplastoch v ľudskom tele. Vedci analyzovali 61 výskumných článkov a ďalších 840 štúdií o toxikológii mikroplastov v 237 periodikách.
Podmienkou boli kľúčové slová MNP a toxikológia. Výsledky štúdie jasne ukazujú, že tieto nebezpečné častice prenikajú do takmer všetkých častí ľudského tela.
Najviac ohrozujú deti a seniorov
Časom sa plasty rozkladajú na menšie časti – mikroplasty a nanoplasty (MNP). Vedci ich našli v najrozličnejších častiach tela – v tepnách, žilách, kostnej dreni, krvných zrazeninách, v koži, spermiách, semenníkoch, maternici a dokonca aj v placente. Objavili ich aj v tráviacom a dýchacom systéme ľudí, v slinách, spúte, na mandliach, v pľúcach, pečeni, ako aj v žlčových kameňoch a výkaloch.
Vedci v štúdiách identifikovali plasty v tele rôznymi spôsobmi. Použili spektroskopiu, mikroskopiu aj pyrolýznu plynovú chromatografiu. Ide o techniku chemickej analýzy, ktorá rozkladá vzorky na menšie zložky na účely hodnotenia – s hmotnostnou spektrometriou.
Najčastejšie sa mikroplasty do tela dostávajú vdýchnutím. Najviac ohrozené sú pritom deti a seniori nad 60 rokov. „Môže to byť spôsobené tým, že bábätká sa plazia vo vnútornom prostredí a majú nedostatočne vyvinutý imunitný systém,“ vysvetľujú autori štúdie.
Súvislosť medzi MNP a rakovinou
Toxikologický výskum odhalil aj ťažké následky na zdravie. MNP v bunkách vyvolávajú oxidačný stres – stav, keď sa v tele poruší rovnováha medzi voľnými radikálmi a antioxidantmi. Narúšajú tiež funkciu mitochondrií a spôsobujú zápalové reakcie, ktoré môžu viesť až k smrti buniek.
Ešte znepokojujúcejšie je, že mikroplasty dokážu prekonať hematoencefalickú a črevno-mozgovú bariéru. To môže viesť k vzniku neurodegeneratívnych ochorení. Výskum potvrdil aj súvislosť medzi MNP a vznikom rakoviny, zápalových ochorení čriev, aterosklerózy a trombózy.
„MNP s rôznymi typmi, tvarmi a veľkosťami sme našli v ľudských organizmoch. Pozoruhodné je, že výskyt MNP výrazne koreluje s príslušnými léziami a ochoreniami, čo je kľúčovým dôkazom, že MNP poškodzujú ľudské zdravie,“ potvrdzuje výskumný tím.
Budúcnosť výskumu
Vedci teraz skúmajú presné mechanizmy, ako mikroplasty poškodzujú ľudské tkanivá. Potrebujú lepšie pochopiť vzťah medzi koncentráciou MNP a vznikom ochorení. Dôležité je aj vyvinúť presnejšie metódy na meranie množstva mikroplastov v tele.
Výskumníci zdôrazňujú potrebu ďalších štúdií v realistických podmienkach. Len tak dokážu presne určiť, aké nebezpečné mikroplasty pre ľudské zdravie skutočne sú. Zároveň pracujú na metódach, ako mikroplasty rozložiť a zneškodniť.
„Celkovo možno povedať, že hoci sa vykonalo veľa práce v oblasti detekcie MNP a toxikologických štúdií v ľudských systémoch, stále to zďaleka nestačí,“ uzatvára výskumný tím. Vedci preto vyzývajú na urýchlené prijatie opatrení na obmedzenie výroby a používania plastov.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: IFL Science, Science Direct