Vedci našli nový bič na strašiaka mužov. Rakovinu prostaty liečia elektrickým prúdom, výsledky sú výborné

  • V rámci liečby rakoviny prostaty sa posúvame míľovými krokmi vpred
  • Nemocnica University College London Hospital do boja vytasila silné zbrane – liečbu na základe elektrických prúdov
Unsplash/National Cancer Institute, Unsplash/Matheus Ferrero
  • V rámci liečby rakoviny prostaty sa posúvame míľovými krokmi vpred
  • Nemocnica University College London Hospital do boja vytasila silné zbrane – liečbu na základe elektrických prúdov

Rakovina prostaty patrí medzi najčastejšie onkologické ochorenia, no vďaka prelomovej liečbe svitá na lepšie časy – operácia, ktorá by mala trvať približne hodinu, funguje na báze elektrických prúdov. 

Urológ Roman Sokol v rozhovore pre TV JOJ povedal, že rakovina prostaty má na Slovensku alarmujúce čísla. „Ročne na Slovensku ochorie na nádor prsníka 3 000 žien a čo sa týka mužov, je to približne 3 500 mužov s rakovinou prostaty, celosvetovo je to približne 1 200 000 ľudí,“ vyhlásil. 

Urológovia kladú obrovskú dôraz na prevenciu. „Muži sa hanbia a pohlavné zdravie je v spoločnosti stále tabu. Navyše, naše zdravotníctvo je stále zamerané skôr na liečenie chorôb, než na predchádzanie ich vzniku,“ vyjadril sa pre Startitup urológ Ján Švihra.

Prelomová liečba

Portál The Telegraph informuje, že medicína sa v súvislosti s liečbou rakoviny prostaty posúva míľovým krokom – nemocnica University College London Hospital používa liečbu, ktorá môže byť v boji proti rakovine prostaty prelomovou. 

Nová metóda sa nazýva „Nanoknife“, funguje na báze elektrických prúdov. „Proces nazývaný ireverzibilná elektroporácia zahŕňa vysielanie elektrických impulzov do nádorov, ktoré rozrežú membránu buniek,“ vysvetľuje Daily Mail.  

Podľa odborníkov je nová liečba omnoho menej invazívna –  je presná, dá sa vykonať rýchlejšie a s menším počtom vedľajších účinkov. Ako uvádza The Telegraph, doteraz sa rakovina prostaty liečila predovšetkým chirurgickým zákrokom alebo rádioterapiou, dané druhy liečby často sprevádzali vedľajšie príznaky, ako problémy s močením či strata sexuálnej funkcie. 

Operácia má trvať približne hodinu. Ako dopĺňa Daily Mail, pacienti by po nej nemuseli byť hospitalizovaní cez noc, čo by mohli prispieť k zníženiu náporu v nemocniciach. 

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Telegraph, TV JOJ, Daily Telegraph

Najnovšie videá

Trendové videá