Vedci odhalili, ako byť šťastnejší: „Tabletku“ má po ruke každý

  • Štúdia skúmala, ako vplývajú sociálne interakcie na šťastie ľudí
  • Vedci zistili oveľa viac
Ilustračná fotografia
Ilustračná fotografia Archív Canva
  • Štúdia skúmala, ako vplývajú sociálne interakcie na šťastie ľudí
  • Vedci zistili oveľa viac

O tomto si možno ešte nikdy nepočul. Ak sa stále „naháňaš za šťastím“ a máš pocit, že si úplný smoliar, možno máme pre teba riešenie. Ak však patríš medzi introvertov, zas také jednoduché to nebude.

Na druhej strane, ak si extrovert, svoje pudy – rozprávať sa s cudzími ľuďmi, už nikdy nezastavuj. Práve toto je cesta za šťastím. Zhováranie sa, no nielen s tými, ktorých máme najradšej, ale aj s tými, ktorých vôbec nepoznáme a nič o nich nevieme.

Štúdia zistila, že ľudia, ktorí sa rozprávajú aj cudzími ľuďmi, sú šťastnejší.

O tom, že existuje prepojenie medzi šťastím a sociálnymi interakciami, niet pochýb. Vedci z Harvadovej univerzity však do tejto problematiky išli ešte hlbšie – skúmali, ktorý typ interakcie je pre ľudí prospešný.

Ako informuje The Guardian, do štúdie bolo zapojených až 50 000 ľudí z ôsmich krajín. Vedcom sa podarilo zistiť, že ľudia, ktorí nadväzovali konverzácie aj s neznámymi jedincami, boli spokojnejší a šťastnejší.

Jednoducho sa ukázalo, že rozhovor so širším okruhom ľudí je pre šťastie človeka významnejší ako celkový čas, ktorý strávi interakciou so svojím priateľom či rodinou. To znamená, že až tak nezáleží na tom, koľko času sa rozprávaš s jedným človekom. Skôr ide o to, s koľkými ľuďmi konverzuješ a či ich poznáš, alebo nie.

„Množstvo sociálnej interakcie v každodennom živote jednotlivca je skutočne jedným z najdôslednejších prediktorov psychickej pohody,“ ozrejmili vedci v štúdii.

Rozmanitosť v sociálnych vzťahoch

Zaujímavé zistenie je, že jednotlivci častejšie diskutovali o vážnych témach s ľuďmi, s ktorými nemali hlbšie puto. Tento záver celkom odbočuje od tradičnej teórie medziľudských vzťahov.

Ešte pozoruhodnejšie je, že účastníci, ktorí komunikovali s náhodným cudzincom, boli rovnako šťastní ako tí, ktorí sa rozprávali so svojou polovičkou.

„Rôzne typy sociálnych interakcií, napríklad emocionálne, inštrumentálne, finančné či informačné, majú tendenciu dávať nám rôzne sociálne vzťahy. Ide napríklad o partnera, rodinu, priateľov či kolegov,“ napísali autori v štúdii.

Snáď najprínosnejším záverom je fakt, že rozhovory s cudzími ľuďmi nám do života môžu priniesť ďaleko viac, než si v skutočnosti myslíme. Ako uvádza New York Post, takzvané „slabé väzby“ zohrávajú v našich životoch dôležitú úlohu.

ľudia
zdroj: Unsplash/Christopher Burns

Krátky rozhovor s človekom v obchode, čašníkom či akýmkoľvek okoloidúcim pozitívne vplýva na naše prežívanie. Udržiavame vďaka tomu rozmanitosť v sociálnych vzťahoch a prichádzame k informáciám, ktoré ľudia v našom najbližšom kruhu nemusia mať.

Ani náhodou však nemusí ísť o hĺbavé rozhovory, pri ktorých stráviš veľa času. V princípe ide o akýsi „small talk“ a vôbec nezáleží na jeho téme. Faktom je, že diverzita sociálneho portfólia je silnejším prediktorom šťastia ako manželstvo.

Nespravíš radosť iba sebe

Pochopiteľne, rozprávať sa s cudzími ľuďmi nie je jednoduché. Tobôž nie po pandémii, ktorá nás donútila obmedziť interakcie s ľuďmi. V dôsledku toho sme sa o niečo viac uzavreli do seba.

Často tiež zostávame ticho, pretože máme strach, že ten druhý práve nemá chuť sa rozprávať. Ak to však neskúsime, nikdy nezistíme, ako to v skutočnosti je.

ľudia
zdroj: Unsplash/ Alexander Kovacs

Ako uvádza Inc, niekedy nemusí ísť ani o priamu konverzáciu. Stačí, ak s človekom nadviažeš očný kontakt a jednoducho sa usmeješ. Samozrejme, nemôže to byť nútené. Aj sociálne interakcie by z ľudí mali vychádzať prirodzene.

Dobrou správou je, že pravdepodobne potešíš aj tú druhú osobu. Inými slovami, ak prekonáš svoj strach zo sociálnej interakcie s cudzím človekom, nebudeš spokojnejší len ty, ale aj človek, s ktorým nadviažeš kontakt.

Text sme zrevidovali, upravili, doplnili o nové informácie a vydali nanovo. Článok bol pôvodne publikovaný 31. októbra 2022.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: The Guardian, New York Post, Inc, PNAS

Najnovšie videá

Trendové videá