Ročne na ňu umierajú stovky Slovákov: Vedci našli spôsob, ako „šetrne“ odstrániť národ konkrétnej rakoviny
- Lekári vo Veľkej Británii testujú novú liečbu rakoviny
- Nová metóda ničí nádory oveľa šetrnejšie
- Lekári vo Veľkej Británii testujú novú liečbu rakoviny
- Nová metóda ničí nádory oveľa šetrnejšie
Vo Veľkej Británii skúšajú lekári nový spôsob liečby rakoviny prostaty. Využíva vysokofrekvenčné zvukové vlny na zničenie nádoru. Hlavnou výhodou je, že má oveľa menej vedľajších účinkov v porovnaní s tradičnými metódami liečby.
Účinné a krátke ošetrenie
Vo Veľkej Británii skúmajú nemocnice novú metódu liečby rakoviny prostaty, ktorá by mohla predstavovať prielom v tejto oblasti. Podľa denníka The Sun sa pri liečbe tohto zložitého ochorenia využívajú vysokofrekvenčné zvukové vlny.
Táto liečba prináša so sebou hneď viacero výhod. Portál Wales Online uvádza, že liečebný proces má výrazne nižšie vedľajšie účinky v porovnaní s predchádzajúcimi liečebnými metódami.
Ďalším pozitívnym aspektom je, že táto liečba dosahuje úspešnosť porovnateľnú s aktuálnymi metódami. Navyše, ošetrenie vysokofrekvenčnými zvukovými vlnami je krátke, a pacienti sa môžu vrátiť k bežným aktivitám už po dvoch týždňoch.
Sprístupnenie liečby
Obyvateľ Spojeného kráľovstva Andrew Sanders bol jedným z prvých pacientov, ktorí túto liečbu podstúpili.
„Ste síce v celkovej anestézii, ale v nemocnici ste len jeden deň. Je skvelé vedieť, že sa ešte v ten deň vrátite domov,“ popísal, pričom apeloval na to, že po zákroku necítil žiadnu bolesť.
Do tejto chvíle boli testy novej metódy vykonávané iba odborníkmi v špecializovaných centrách. Nadácia Prost8 sa momentálne snaží, aby sa táto liečba dostala aj do iných regiónov Spojeného kráľovstva.
Nedávno sa začala používať aj v anglickom meste Bath. Okrem toho sa tá istá metóda skúma aj v rôznych ďalších štádiách výskumu, kde vedci zisťujú, či by mohla byť účinná aj pri liečbe iných ochorení.
Slovensko je v rámci rakoviny treťou najhoršou krajinou EÚ
Výskyt rakoviny na Slovensku presahuje priemer EÚ predovšetkým pri rakovine prostaty, prsníka, pľúc, čriev a konečníka, informovala RTVS.
Slovensko je z hľadiska úmrtnosti na rakovinu po Maďarsku a Chorvátsku treťou najhoršou krajinou EÚ – 293 úmrtí na 100 000 obyvateľov (247), pričom zasahuje viac mužov. Podľa regiónov je úmrtnosť na rakovinu najvyššia v Nitrianskom kraji (329,5) a najnižšia v Žilinskom kraji (273,6).
V našej krajine narastajú obavy v súvislosti s obezitou, nadváhou a spotrebou alkoholu, ktorých prevalencia je vyššia ako priemer EÚ. Viac sa dozvieš priamo v správe Organizácie pre hospodársku spoluprácu a rozvoj (OECD), ktorú vytvorila v spolupráci s EÚ.
Karcinóm prostaty je po karcinóme pľúc a hrubého čreva tretím najčastejším malígnym ochorením u mužov. Je známe, že rakovina prostaty postihuje najmä starších mužov – až v 80% sa prejavuje u mužov nad 65 rokov. Podľa informácií Národného onkologického inštitútu žije na Slovensku celkovo 9000 ľudí s touto diagnózou a podľa odhadov NOI za rok 2021 evidujeme takmer 2 800 nových prípadov. V roku 2020 na toto ochorenie zomrelo približne 600 mužov, informovalo ministerstvo zdravotníctva v roku 2021.
„Časovaná bomba“ na bunky
Len nedávno sa v tejto oblasti podarilo vedcom urobiť prevratný objav v boji proti rakovine. Výskumníci z University of California, Davis a z Indiana University vyvinuli stratégiu na otvorenie jadra rakovinových nádorov, čím zvýšili účinnosť liečby liekmi.
Ako sme ťa informovali, tento inovatívny prístup zahŕňa využitie, takpovediac, „časovanej bomby“ na bunky, ktoré lemujú krvné cievy spojené s nádormi. Tieto krvné cievy zohrávajú kľúčovú úlohu pri kontrole prístupu k nádorovým tkanivám a kým sa neotvoria, imunitné bunky majú problém preniknúť do nádoru. To je však nutné, aby s ním dokázali účinne bojovať.
Kľúč k tejto stratégii spočíva v aktivácii „receptora smrti“ na spomenutých bunkách, známeho ako Fas alebo CD95, pomocou špecifickej protilátky. Akonáhle je receptor spustený, iniciuje programovanú smrť bunky.
Vedci sa domnievajú, že až doteraz bol tento receptor v imunoterapii rakoviny trochu „podceňovaný“. Napriek svojmu potenciálu, žiadna protilátka zameraná na jeho aktiváciu doteraz nepostúpila do klinických skúšok.
Preniknutie do nádoru
Nedávne experimenty úspešne identifikovali špecifické protilátky, ktoré, keď sú pripojené k Fas receptorom, účinne navodia sebadeštrukciu v cieľových bunkách. Tento objav predstavuje významný prielom, ktorý ponúka nové potenciálne metódy liečby, ako vysvetlil imunológ a hlavný autor štúdie Jogender Tushir-Singh.
Identifikovaná protilátka umožňuje iným terapiám rakoviny, ako je terapia CAR-T, prístup k väčšiemu počtu cieľov v nádore. CAR-T terapia zahŕňa naprogramovanie vlastných bielych krviniek (T-buniek) človeka na napadnutie špecifických rakovinových buniek.
Tieto imunitné bunky však často čelia problémom pri preniknutí do nádoru. Komplikácie predstavujú okolité bunky, ktorým chýbajú rozpoznateľné antigény, ktoré sa typicky používajú na zacielenie nádorových buniek. Špecificky naprogramované biele krvinky na ne nedokážu zaútočiť, keďže ich jednoducho nepovažujú za „nepriateľské“, a tak sa nedokážu dostať k cieľovým rakovinovým bunkám.
Terapia CAR-T bola v minulosti úspešná najmä pri liečbe rakoviny krvi alebo leukémie. Stretávala sa však s ťažkosťami pri dosahovaní konzistentného úspechu proti pevným nádorom. Práve tieto nové zistenia by však mohli prispieť k zvýšeniu účinnosti inak prelomovej liečby.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: The Sun, Wales Online, Prost8, Archív SIU, RTVS, OECD, Ministerstvo zdravotníctva SR