Vedci našli záhadnú „dutinu“ vo vesmíre, nevieme ako vznikla. Ukazuje, že smrť hviezdy môže viesť k zrodu nových hviezd
- Americkí astronómovia našli vo vesmíre dutinu v tvare gule
- Nie sú si úplne istí, ako táto dutina vznikla, majú ale dve teórie. Obe zahŕňajú supernovy
- Dutina by však mohla pomôcť objasniť proces vzniku nových hviezd
- Objavili ju pomocou 3D máp, ktoré prvý raz mapovali tvar a veľkosť molekulárnych oblakov
- Americkí astronómovia našli vo vesmíre dutinu v tvare gule
- Nie sú si úplne istí, ako táto dutina vznikla, majú ale dve teórie. Obe zahŕňajú supernovy
- Dutina by však mohla pomôcť objasniť proces vzniku nových hviezd
- Objavili ju pomocou 3D máp, ktoré prvý raz mapovali tvar a veľkosť molekulárnych oblakov
Americkí astronómovia našli vo vesmíre dutinu v tvare gule, ktorá by mohla pomôcť objasniť to ako vznikajú hviezdy, ukazuje nová štúdia, napísalo o nej IOP Science.
Záhadná dutina sa nachádza sa v priestore medzi súhvezdiami Perseus a Býk a tiahne sa naprieč takmer 500 svetelných rokov.
Smrť hviezdy môže viesť k zrodu nových hviezd
Vedci tvrdia, že dutina je obklopená molekulárnymi mrakmi vyššie menovaných súhvezdí, čo je oblasť v priestore, kde sa tvoria hviezdy.
„Na povrchu tejto obrovskej bubliny sa tvoria alebo existujú stovky hviezd,“ uviedol vo vyhlásení Shmuel Bialy, postdoctorálny výskumník z Ústavu pre teóriu a výpočty (ITC) v Centre for Astrophysics (CfA), ktorý štúdiu viedol.
Astronómovia si ale nie sú istí, ako presne vznikla táto dutina. „Máme dve teórie. Buď jedna supernova vybuchla v jadre tejto bubliny a vytlačila plyn smerom von, čím sa vytvára to, čo dnes nazývame „superškrupina Perseus-Býk“, alebo to časom vytvorila séria supernov, vyskytujúcich sa milióny rokov,“ vysvetlil Bialy.
Ich zistenia naznačujú, že molekulárne oblaky Perseus a Býk nie sú nezávislými štruktúrami vo vesmíre, ako si doteraz vedci mysleli. Skôr sa tieto objekty vytvorili spolu z tej istej supernovej rázovej vlny. „Toto dokazuje, že keď hviezda zomrie, jej supernova generuje reťazec udalostí, ktoré môžu v konečnom dôsledku viesť k zrodu nových hviezd,“ hovorí vedúci štúdie.
Dutinu objavili pomocou 3D technológie
Za objavom dutiny stojí jedinečná technológia 3D máp, pomocou ktorej vedci mapovali tvar a veľkosť molekulárnych oblakov. Ide vôbec o prvú 3D mapu molekulárnych oblakov, doteraz boli tieto objekty zmapované len pomocou dvojrozmerných technológií.
Vedci pri vytváraní máp použili údaje z vesmírneho observatória Gaia, ktoré spustila Európska vesmírna agentúra (ESA). Rovnako ako aj rekonštrukciu prachu, ktorú vytvorili vedci z Max Planck Institute for Astronomy v Nemecku.
Z týchto poznatkov zišli hneď dve štúdie. Jedna, ktorá sa zamerala na záhadnú dutinu a druhá na 3D mapovanie molekulárnych oblakov. Obe boli zverejnené v Astrophysical Journal (ApJ).
„Tieto oblaky sme mohli vidieť už desaťročia, ale nikdy sme nevedeli ich skutočný tvar, hĺbku alebo hrúbku. Tiež sme si neboli istí, ako ďaleko sú oblaky,“ povedala Catherine Zucker, postdoktorandská výskumníčka, ktorá bola vedúcou štúdie zameranej na mapovanie. „Teraz vieme, kde ležia, s iba 1 percentnou neistotou, čo nám umožňuje rozpoznať túto prázdnotu medzi nimi.“
Vďaka technológii môžeme lepšie pochopiť vesmír
Vedci tvrdia, že si vybrali mapovanie, aby im pomohlo lepšie pochopiť procesy vo vesmíre.
„Existuje mnoho rôznych teórií, ako sa plyn prestavuje na hviezdy,“ vysvetľuje Zucker. „Astronómovia v minulosti testovali tieto teoretické nápady pomocou simulácií, ale je to vôbec prvýkrát, čo môžeme použiť skutočné – nesimulované – 3D pohľady na porovnanie teórie s pozorovaním a vyhodnotenie, ktoré teórie fungujú najlepšie.“
Štúdia zameraná na 3D mapy zverejnila vizualizácie aj pre širokú verejnosť. Vedci a verejnosť môžu interagovať s vizualizáciou dutiny a jej okolitých molekulárnych oblakov jednoduchým naskenovaním QR kódu v papieri pomocou svojho smartfónu.
„Môžete doslova nechať vesmír plávať nad vašim kuchynským stolom,“ hovorí harvardská profesorka a astronómka Alyssa Goodman, spoluautorka oboch štúdií a zakladateľka softvéru na vizualizáciu údajov, ktorý bol použitý na vytvorenie máp molekulárnych oblakov.
V budúcnosti by chceli vedci zájsť ešte ďalej a vytvárať články, ktoré budú zahŕňať zvuk, video a vylepšené vizuály.
„Tieto 3D vizualizácie môžu pomôcť vedcom aj verejnosti pochopiť, čo sa deje vo vesmíre a aké sú silné efekty supernov,“ uviedla Goodman.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Astrophysical Journal , Astrophysical Journal , HARVARD-SMITHSONIAN CENTER FOR ASTROPHYSICS