VEDCI: Nechaj svoje deti zašpiniť sa. Za mesiac im to rapídne zlepší imunitu
- Na výroku „hrali sme sa vonku, jedli sme hlinu a sme tu“ je trocha pravdy
- Teraz to dokazuje aj vedecká štúdia, ktorej výsledky ťa prekvapia
- Na výroku „hrali sme sa vonku, jedli sme hlinu a sme tu“ je trocha pravdy
- Teraz to dokazuje aj vedecká štúdia, ktorej výsledky ťa prekvapia
Výsledky novej štúdie ukazujú, že zmena podložia detských ihrísk zo štrku na lesnú zeminu by mohla pomôcť zvýšiť imunitu detí žijúcich v mestách už za jeden mesiac. Doslovné hranie sa v špine ich vystaví širšiemu spektru kožných a črevných baktérií, ktoré umožnia ich telu stať sa odolnejším.
75 detí, mesiac času
Ak rozmýšľaš nad tým, či je les pre tvoje dieťa skutočne vhodným prostredím na hranie sa, odpoveď znie – áno. Fínski vedci z The University of Helsinki testovali 75 detí vo veku 3 až 5 rokov v 10 centrách dennej starostlivosti v dvoch fínskych mestách Lahti a Tampere a sledovali, ako zmena ich herného prostredia zmenila kožnú a črevnú mikrobiotu, ako aj imunitné markery v krvi, informuje Science Advances.
Niektorým z centier muselo byť pre tento účel zmenené herné podložie zo štrku na lesnú pôdu a trávu. Tri z centier toto podložie už predom používali, trom ďalším centrám sa ponechalo pôvodné štrkové podložie. Len mesiac po danej zmene zozbierali vedci vzorky z kože, krvi a stolice detí.
Výsledky šokovali aj výskumníkov
Vedci očakávali zlepšenie imunity skúmaných detí, no výsledky prekonali ich očakávania. Už po mesiaci využívania zmeneného herného prostredia zo štrku na pôdu badali u daných detí výrazné zmeny mikrobioty, ktorá takmer korešpondovala mikrobióte detí dlhodobo využívajúcich prírodné prostredie. Navyše, počet protizápalových proteínov sa voči prezápalovým výrazne zvýšil, čo potvrdilo zlepšenie imunitného systému.
„Boli sme prekvapení, že zistenia boli také jasné, aj keď sme nezískali toľko účastníkov, ako sme dúfali,“ uviedol vo vyhlásení Aki Sinkkonen, autor štúdie.
Prirodzené všeobecné zdravie
Existuje mnoho väzieb medzi biliónmi mikroorganizmov, ktoré žijú v ľudskom tele a jeho bezprostrednom okolí a všeobecným zdravím človeka. Tieto mikroorganizmy majú značný vplyv na rôzne oblasti zdravia, od početných ochorení ako astma, prejedania sa, až po mentálne zdravie, vedci sa domnievajú, že môžu dokonca ovplyvniť aj ľudskú osobnosť.
Výskumy, aký veľký vplyv majú dané mikroorganizmy na naše zdravie je, momentálne, iba v začiatkoch, informuje IFLScience.
Zdroje: Science Advances, IFLScience