Vedci objavili na hladine oceánu bratranca herpesu. Vírus sa nepodobá ničomu, čo doposiaľ poznali
- Vedci objavili nový typ vírusu
- Nazýva sa mirusvírus a vymyká sa všetkým doterajším poznatkom
- Mohol by byť kľúčom k pochopeniu vývoja vírusov
- Vedci objavili nový typ vírusu
- Nazýva sa mirusvírus a vymyká sa všetkým doterajším poznatkom
- Mohol by byť kľúčom k pochopeniu vývoja vírusov
V oblasti virológie práve „dropla“ novinka. Je ňou objavenie doposiaľ neznámeho typu vírusov, ktoré sa nepodobajú na nič, čo vedci poznajú a sú dokonca sú príbuzné vírusu, ktorému sa podarilo nakaziť polovicu sveta. Podľa odborníkov však nie je dôvod na obavy.
Zvláštny objav
O veľkolepom objave informuje portál IFL Science. Nový typ vírusu dostal názov „mirusvírus“, pričom predpona „mirus“ v latinčine znamená „úžasné“ alebo „zvláštne“. Prívlastok si vyslúžili svojou jedinečnosťou.
Zdá sa totiž, že zdieľa evolučných predchodcov s herpetickými vírusmi, a teda vírusmi, ktoré sú pôvodcami rôznych zdravotných neduhov, cez obyčajný a otravný herpes na perách, až po nepríjemnú a vysoko nákazlivú pohlavnú chorobu.
Tu však podobnosť končí. Väčšina genetickej informácie mirusvírusu je podobná génom obrovských vírusov, čo, ako názov naznačuje, sú jednoducho vírusy, ktoré sú väčšie, než je bežné. Aby bol vírus označený za obrovský, musí byť spravidla väčší, ako najmenšie typy baktérií.
Ako sme však vyššie uviedli, nie je treba sa obávať. Vírusy boli objavené pokojne si žijúce na hladinách morí a oceánov v oblastiach, ktoré dostávajú množstvo slnečných lúčov. Napádajú pritom výhradne jednobunkové morské organizmy.
Spája dva svety
Ich prepojenie na herpetické vírusy je však prinajmenšom zvláštne práve kvôli kvantu rozdielov. Vzdialenému bratrancovi mirusvírusov sa totiž podarilo nakaziť takmer polovicu ľudstva.
Virológovia však dúfajú, že objavenie tohto nového typu by im mohlo pochopiť komplexný vývoj vírusov. Ako totiž vysvetľuje štúdia uverejnená v časopise Nature, dvojvláknové DNA vírusy, kam patria aj mirusvírusy, sú rozdelené do dvoch hlavných skupín nazývaných Duplodnaviria a Varidnaviria na základe rozdielov v ich génoch, ktoré riadia tvar a štruktúru vírusu.
Mirusvírusy, odbornejšie povedané Mirusviricota sú rozšírené a majú zložité črty, ktoré spájajú dve vzdialene príbuzné skupiny vírusov, čo poskytuje pohľad na vývoj týchto vírusov. Inými slovami, ide o divnú kombináciu dvoch podstatne rozdielnych skupín, čo však dokáže vedcom pomôcť pochopiť ich historický vývoj do dnešných podôb.
Nové vírusy boli nájdené skúmaním údajov zhromaždených expedíciou s názvom Tara Ocean. Tento projekt zhromaždil viac ako 35 000 vzoriek vírusov, rias a planktónu z viac ako 200 rôznych miest po celom svete.
„Expedícia zmenila naše chápanie plnaktónovej ekológie. Naša štúdia dokazuje, že táto neuveriteľná expedícia poskytuje aj odpovede na základné evolučné otázky. V spojení s mirusvírusmi však treba ešte veľa zistiť a pochopiť,“ cituje IFL Science jedného z autorov štúdie, Morgana Gaïa.
„Celková prevalencia, funkčná komplexnosť a overená transkripčná aktivita Mirusviricota poukazujú na významnú úlohu mirusvírusov v ekológii morských ekosystémov. Tento novoobjavený kmeň nielenže rozširuje naše chápanie ekológie planktónu, ale poskytuje aj nové poznatky o vývoji vírusov,“ uzatvárajú vedci v štúdii.
Zdroje: IFL Science, Nature