Vedci objavili „nanoprotilátky“, ktoré dokážu účinne a lacno bojovať proti koronavírusu. Pochádzajú z lamy

  • Vedci objavili ďalšie účinné látky, ktoré dokážu bojovať s koronavírusom
  • Americký Národný inštitút zdravotníctva (NIH) izoloval súbor protilátok, ktoré sa zvyknú označovať aj ako „nanoprotilátky“
  • Vedci ich našli v proteínoch lamy, ktorej druh sa nazýva Cormac
  • Nanoprotilátky sú stabilné, lacné a jednoduché pre výrobu. Podávať by sa mohli aj v spreji
coronavirus-4914028_1280-2
Pixabay/Tumisu
  • Vedci objavili ďalšie účinné látky, ktoré dokážu bojovať s koronavírusom
  • Americký Národný inštitút zdravotníctva (NIH) izoloval súbor protilátok, ktoré sa zvyknú označovať aj ako „nanoprotilátky“
  • Vedci ich našli v proteínoch lamy, ktorej druh sa nazýva Cormac
  • Nanoprotilátky sú stabilné, lacné a jednoduché pre výrobu. Podávať by sa mohli aj v spreji

Vedci objavili ďalšie účinné látky, ktoré dokážu bojovať s koronavírusom. Americký Národný inštitút zdravotníctva (NIH) izoloval súbor protilátok, ktoré sa zvyknú označovať aj ako „nanoprotilátky“  a dokážu bojovať proti vírusu SARS-CoV-2, ktorý spôsobuje ochorenie COVID-19. Vedci ich našli v proteínoch lamy, ktorej druh sa nazýva Cormac.

Priebežné výsledky publikované v odbornom periodiku Nature, naznačujú, že aspoň jedna z týchto nanoprotilátok, môže zabrániť infekciám a detekovať vírusové častice. Vedci pomenovali účinnú látku ako NIH-CoVnb-112.

Fantastické výsledky: Očkovanie chráni pred koronavírusom oveľa lepšie ako prekonané ochorenie

Látka dokáže zablokovať takzvanú „cestu koronavírusu“ tým, že zachytí takzvaný spike proteín SARS-CoV-2. „Spike proteín SARS-CoV-2 funguje ako kľúč,“ uviedol Thomas J. Esparza, hlavný autor štúdie vo vyhlásení

Po inhalácii môžu ostať účinné 

Ukázalo sa, že látka funguje rovnako dobre buď v tekutej alebo vo forme aerosólu, čo naznačuje, že po inhalácii môže zostať účinná. Pacientom by sa tak mohla podávať prostredníctvom nosného spreja. „Dýchacie cesty sú miestom, kde sa dosť látok vstrebá,“ uviedol infektológ Petr Smejkal pre Český rozhlas.

Štúdiu viedli neurovedci Thomas J.  Esparza a David L. Brody, ktorí pracujú v laboratóriu na výskum mozgu v Národnom ústave neurologických porúch a mozgovej príhody (NINDS) NIH.

„Roky sme testovali, ako používať nanočastice na zlepšenie zobrazovania mozgu. Keď pandémia vypukla, vedeli sme, že je to situácia raz za život, pri ktorej treba všetku pomoc, a tak sme sa zapojili do boja,“ uviedol David Brody, ktorý je tiež profesorom na Uniformed Services University for Health Sciences vo vyhlásení. „Dúfame, že tieto anti-COVID-19 nanoprotilátky môžu byť vysoko účinné a všestranné v boji proti pandémii koronavírusu.“

Nanoprotilátky prirodzene vytvárajú imunitné systémy ťavovitých zvierat, medzi nimi ťavy, lamy a alpaky.  V priemere sú tieto proteíny asi desatinou hmotnosti väčšiny ľudských buniek. Nanoprotilátky môžu zohrať významnú rolu v boji proti vírusom, baktériám, a iným útočníkom, tiež známych ako antigény.

Stabilné, lacné a jednoduché pre výrobu 

Nanoprotilátky sa stali vedcami obľúbené vďaka svojej stabilite, ľahkej výrobe a hlavne nízkym nákladom na výrobu. Experimentovať s nimi začalo čoraz viac vedcov. Napríklad pred niekoľkými rokmi vedci preukázali, že humanizované nanočastice môžu byť pri liečbe autoimunitnej formy trombotickej trombocytopenickej purpury, zriedkavej poruchy krvi, účinnejšie ako súčasné terapie.

Za týmto účelom vedci imunizovali nanoprotilátky z lamy päťkrát počas 28 dní verziou spike proteínu SARS-CoV-2. Po testovaní stoviek nanoprotilátok zistili, že lama Cormac vyprodukovala 13 nanoprotilátok, ktoré by mohli byť silnými kandidátmi. Z nich najlepšie reagoval práve NIH-CoVnb-112. Štúdie v skúmavkách preukázali, že táto nanoprotilátka sa viaže na ACE2 receptor 2- až 10-krát silnejšie ako nanoprotilátky produkované inými laboratóriami.

zdroj: Unsplash/Chris

Nanoprotilátky môžu byť účinné aj pri prevencii koronavírusových infekcií. Pri experimente v Petriho miskách vedci zistili, že nanoprotilátky bránia vírusu v infikovaní buniek.

„Aj keď máme pred sebou oveľa viac práce, tieto výsledky predstavujú sľubný prvý krok,“ uviedol Esparza. „S podporou NIH sa rýchlo posúvame vpred, aby sme otestovali, či by tieto nanoprotilátky mohli byť bezpečnou a účinnou preventívnou liečbou pre COVID-19. Spolupracovníci tiež pracujú na zistení, či by ich bolo možné použiť na lacné a presné testovanie.“

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Zdroje: NIH, Nature, Český rozhlas

Najnovšie videá

Trendové videá