Vedci objavili nový vírus v najhlbšom mieste sveta. Odhaľujú, či pre ľudstvo znamená hrozbu

  • Čínski vedci odhalili nový vírus
  • Našli ho na dne oceánu
  • Pre ľudí by však nemal predstavovať zvýšenú hrozbu
vírus
Unsplash/CDC
  • Čínski vedci odhalili nový vírus
  • Našli ho na dne oceánu
  • Pre ľudí by však nemal predstavovať zvýšenú hrozbu

Čínski vedci identifikovali nový vírus na dne oceánu v najhlbšom známom mieste na Zemi – v Mariánskej priekope. Podľa štúdie, ktorú uverejnili, bol tento patogén objavený v usadeninách, ktoré sa nachádzajú 8 kilometrov pod hladinou. 

„Kdekoľvek je život, môžete sa staviť, že tam pracujú regulačné orgány,“ povedal Min Wang, morský virológ z Oceánskej univerzity. Práve on viedol aj samotný výskum. Ďalej Wang uviedol, že v tomto prípade ide celkom istotne o vírusy.

Požierači baktérií

Vírusy sa, samozrejme, delia na niekoľko kategórií. Tento konkrétny vírus patrí do kategórie bakteriofágov, ktoré sú tiež známe ako vírusy požierajúce baktérie. Prežívajú tým, že sa množia vo vnútri baktérií.

Portál Daily Mail informoval jeden z autorov tejto štúdie Yue Su, že izolácia a lepšie pochopenie génových knižníc týchto požieračov môže mať potenciálne prospešné dôsledky pre ľudí.

Vírus sa našiel v sedimentoch, konkrétnejšie v hĺbke 8,9 kilometra pod hladinou. Portál Walkers píše, že celková zatiaľ odmeraná hĺbka Mariánskej priekopy by mala byť viac ako 10 000 metrov. Pre lepšiu predstavu o hĺbke priekopy si môžeš predstaviť, že by si do vody ponoril najvyššiu horu sveta Mount Everest a stále by si sa nedostal na dno. 

Vírus nepredstavuje hrozbu

Podľa štúdie je celkom bežné, že baktérie infikované týmto novým vírusom sa nachádzali prevažne v usadeninách na dne oceánu. 

Podľa vedca, ktorý sa vyjadril pre Daily Mail, v súčasnosti neexistuje žiadny dôkaz o tom, že by také bakteriofágy, ako je tento vírus v oceánskych sedimentoch, predstavovali pre ľudstvo riziko. Dokonca by nemali predstavovať žiaden výrazný problém ani pre podmorský život. Zatiaľ sa totiž neukázalo, že by hostiteľom bolo niečo iné ako baktéria. 

vírus
zdroj: Unsplash/CDC

„Podľa našich najlepších vedomostí ide o najhlbšie známy izolovaný fág vo svetovom oceáne,“ povedal vedúci výskumu Wang.

Ďalej informuje, že to naznačuje obmedzený výskum hadalových vírusov, teda vírusov z hlbokých oceánskych zón, ktoré zatiaľ nezaznamenali infekcie zvierat alebo ľudí. Nie je však zatiaľ vylúčená ani existencia vírusov v tejto zóne, ktoré by mohli infikovať aj zvieratá a ľudí. Plánujú preto už aj ďalší výskum.

Množí sa v hostiteľovi

Vo výskume ďalej píšu, že tento nový vírus, ktorý dostal označenie vB_HmeY_H4907, má podobnú štruktúru ako jeho hostiteľ. Nezabíja bakteriálnu bunku, pretože operuje v režime lyzogenézy, čo znamená, že sa do hostiteľa infikuje a množí vo vnútri neho.

Výsledky výskumu otvárajú nové otázky ohľadom toho, ako vírusy prežívajú v extrémnych a odľahlých prostrediach a ako sa vyvíjajú v spolupráci so svojimi hostiteľmi. Tím plánuje ďalej skúmať interakcie medzi vírusmi v hlbokom oceáne a ich hostiteľmi, zároveň hľadať aj nové vírusy na ďalších extrémnych miestach.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Walkers, Daily Mail, Journals

Najnovšie videá

Trendové videá