Vedci objavili protilátku, ktorá účinne zabíja koronavírus
- Protilátka v laboratórnych testoch veľmi účinne zabíjala nový typ koronavírusu
- V ľudskom tele však takto dobre fungovať nemusí, sú potrebné ďalšie testy

- Protilátka v laboratórnych testoch veľmi účinne zabíjala nový typ koronavírusu
- V ľudskom tele však takto dobre fungovať nemusí, sú potrebné ďalšie testy
Vedci na univerzite v Holandskom Utrechte vyvinuli látku, ktorú nazvali 47D11. V laboratórnych testoch vynikajúco účinkovala proti novému koronavírusu, ale aj proti koronavírusu SARS, píše agentúra Bloomberg.
Protilátka 47D11 porazila koronavírus v laboratórnom teste, kde bola veľmi účinná v bunkových kultúrach. Je to významný a sľubný objav, ktorý predstavuje nádej na vynájdenie lieku na chorobu COVID-19. Vedci však upozorňujú, že je to iba laboratórny test. Látku ešte čakajú testy na zvieratách a napokon na ľuďoch.
Jeden z autorov výskumu, Berend-Jan Bosch z Utrecht University v Holandsku, pre vedecký časopis Nature Communications uviedol, že je potrebný ďalší výskum, ako sa protilátka bude správať v klinických podmienkach a ako precízne bude koronavírus likvidovať.
ČÍTAJ TIEŽ >> Koronavírus online: Pribudlo osem nových prípadov, urobili 2060 testov
Nová protilátka napáda proteíny na povrchu koronavírusu. Sú to tie, ktoré tvoria jeho korunku a po ktorých dostal meno (korona-koruna). Práve nimi sa dokáže veľmi efektívne napojiť na ľudské tkanivá. Protilátka z dielne holandských vedcov likviduje presne tento proteín.
Takto dokáže protilátka 47D11 zatočiť nielen so SARSnCoV2, ale aj s inými koronavírusmi.
Monoklonálne protilátky sú proteíny vyvinuté v laboratóriu a pripomínajú prirodzené protilátky, ktoré si vytvára telo. Pomáhajú bojovať s baktériami a vírusmi tak, že atakujú najzraniteľnejšiu časť vírusu.
Čítajte viac z kategórie: Koronavírus
Zdroj: Bloomberg