Vedci objavili šiestu chuť: Náš jazyk je omnoho zložitejší, ako sme si mysleli

  • Vedci skúmali reakciu chuťových buniek na určitú látku
  • Vďaka tomu zistili, že náš jazyk dokáže rozoznať ešte jednu chuť navyše, nielen tie základné
jazyk
Chuťové bunky Unsplash/Joey Nicotra
  • Vedci skúmali reakciu chuťových buniek na určitú látku
  • Vďaka tomu zistili, že náš jazyk dokáže rozoznať ešte jednu chuť navyše, nielen tie základné

Všetci už dlhé roky vieme, že ľudia majú päť základných chutí, a to sladkú, kyslú, slanú, horkú a umami. No najnovšie výskumy, publikované vo vedeckom časopise Nature communications, naznačujú, že by sa do tohto zoznamu mohla pridať ešte jedna základná chuť.

Túto novú chuť, ktorá zatiaľ nemá oficiálne meno, výskumníci objavili ako reakciu na látku nazývanú chlorid amónny. Vedci z University of Southern California a University of Colorado zistili, že táto látka má špecifický spôsob, ako aktivuje chuťové receptory na jazyku.

Aktivácia chuťových buniek

Keď sa chlorid amónny dostane na jazyk, vytvára chuťový zážitok, ktorý sa dá opísať ako zvláštna kombinácia horkosti, slanosti a miernej kyslosti. Aj keď experti už dávno vedeli, ako na to reagujú zvieratá, presný spôsob, akým na to reagujú chuťové bunky u ľudí, bol doteraz záhadou, informuje Science Alert.

Chlorid amónny sa používa v rôznych oblastiach vrátane liekov a hnojív. V niektorých ázijských krajinách sa dokonca používa na to, aby jedlo bolo chrumkavé. V niektorých častiach Európy sa pridáva ako „salmiaková soľ“ do tmavých sladkostí, ktoré poznáme pod názvom „sladké drievko“.

„Ak žijete v severskej krajine, určite ste s touto chuťou už zoznámení a možno ju aj obľubujete,“ hovorí neurovedkyňa Emily Liman z univerzity Dornsife v južnej Kalifornii.

Proces vnímania chutí je komplexný a fascinujúci, zahŕňa interakcie medzi chuťovými pohárikmi na jazyku, vôňou, zrakom a sluchom, ktoré náš mozog interpretuje ako konkrétnu chuťovú skúsenosť. Naše individuálne vnímanie chutí ovplyvňuje naše preferencie, výber potravy a dokonca aj kultúrne rozdiely. Tým sa stáva dôležitým aspektom nášho dennodenného života.

Pri výskume použili špeciálny proteín pre novú chuť

Tento výskum vychádza z predchádzajúceho skúmania proteínu otopetrin1 (OTOP1). Ten pomohol objasniť, ako sa detegujú kyslé chute a aký vplyv majú na hladiny kyseliny v bunkách. Teraz vedci ukázali, že tento proteín reaguje aj na chlorid amónny.

Receptor OTOP1 prejavil rovnakú reakciu na oba stimuly, čo vedcov rozhodne prekvapilo. Navyše, pri testoch na laboratórnych myšiach, ktoré nemali gén OTOP1, nemali problém s potravinami obsahujúcimi chlorid amónny. Myši s týmto génom sa však tejto látke aktívne vyhýbali.

Objav tohto predtým neznámeho spôsobu aktivácie receptorov naznačuje možnosť pridania šiestej chuti na zoznam. Avšak na potvrdenie tohto zistenia bude potrebný ďalší výskum. Treba spomenúť, že potenciálne nové chute boli už v minulosti identifikované, ale nezískali oficiálne uznanie.

V budúcnosti si vedci plánujú podrobnejšie preskúmať, ako receptor OTOP1 reaguje na chlorid amónny a ako sa táto reakcia môže líšiť medzi rôznymi druhmi. Tím vedcov poznamenáva, že rôzne zvieratá reagujú na chlorid amónny rozličným spôsobom.

Je zaujímavé, že aj také jednoduché organizmy ako červy Caenorhabditis elegans dokážu rozpoznať túto chuť a vyhnúť sa niektorým potenciálnym potravinám, ktoré ju obsahujú.

To naznačuje, že prirodzená evolúcia nás možno naučila vnímať túto chuť ako signál na vyhýbanie sa chemickým látkam, ktoré by mohli byť toxické. Moderným ľuďom sa ale časom podarilo prispôsobiť sa a konzumovať ich v malých množstvách.

„Amónium je vo svojej podstate jedovaté, takže má zmysel, že sme vyvinuli chuťové mechanizmy na jeho detekciu,vysvetľuje Limanová.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: Science Alert, Nature communications

Najnovšie videá

Trendové videá