Vedci objavili spôsob, ako žiť o 20 rokov dlhšie. Bežné korenie je účinnejšie ako najdrahšie lieky

  • Zdravé stravovanie vôbec nemusí byť nudné
  • Tieto triky ti pomôžu posunúť tvoju stravovaciu rutinu na vyšší a zdravší level
Na snímke je zdravá strava a supermarket
Ilustračné foto Pexels.com
  • Zdravé stravovanie vôbec nemusí byť nudné
  • Tieto triky ti pomôžu posunúť tvoju stravovaciu rutinu na vyšší a zdravší level

Skús si svoje jedlo poriadne dochutiť. Koreniny nie sú len na to, aby jedlo chutilo lepšie. Mnohé z nich majú aj úžasné zdravotné benefity. Napríklad škorica pomáha regulovať hladinu cukru v krvi, kurkuma má protizápalové účinky a chilli zrýchľuje metabolizmus.

Zázvor je často používaný na zmiernenie tráviacich ťažkostí a čierne korenie podporuje trávenie tým, že stimuluje produkciu tráviacich enzýmov. Potvrdila to dokonca aj iránska štúdia z vedeckého denníka s názvom Racionality and Scientific Lifestyle for Health.

Na zníženie svojho kalorického príjmu môžeš skúsiť urobiť v kuchyni pár šikovných zámen. Vymeň pšeničné cestoviny za hrachové, šošovicové alebo kukuričné. Biely cukor za stéviu, agáve či ryžový sirup. Zameň bielu ryžu za kuskus a bulgur.

Zameraj sa skôr na nakupovanie správnych ingrediencií ako na nakupovanie hotových jedál. Spracuj si ich sám. Takýchto výmen existujú tisíce a je len na tebe, ktoré implementuješ.

Na snímke sú koreniny
zdroj: Pexels.com

Zdravé stravovanie: Radšej menej a často

Tvoja myseľ sa pri stravovaní dá oklamať jednoduchým trikom. Ak si svoje porcie budeš nakladať na malý tanier, tanier bude pôsobiť plnšie a tvoj mozog si bude myslieť, že zjedol viac. Zároveň dbaj na to, aby si jedol pomaly. Vychutnaj si jedlo všetkými zmyslami. Uži si jeho chuť a každé sústo poriadne spracuj.

Pre náš tráviaci trakt je ľahšie spracovávať jedlo pravidelne ako návalovo. Jedz v pravidelných intervaloch a približne v rovnakých hodinách dňa. Snaž sa neprejesť a jedz len dovtedy, kým vládzeš. Ak jedlo nezješ celé, odlož si ho radšej na neskôr. Zdravé stravovanie je aj o tom, aby si sa naučil počúvať signály svojho tela a vedel, kedy už máš dosť.

Bonusový tip: buď k sebe láskavý

Pamätaj, že prechod na zdravé stravovanie je cesta, nie cieľ. Buď k sebe milý a neočakávaj, že sa všetko zmení zo dňa na deň. Je úplne v poriadku, ak si občas dáš niečo menej zdravé. Dôležité je, aby si sa cítil dobre a aby ti nový spôsob stravovania prinášal radosť, nie stres. Koniec koncov, ide len o to, aby sme sa cítili lepšie. Dobrú (a zdravú) chuť!

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: Národný inštitút zdravia, Racionality and Scientific Lifestyle for Health.

Najnovšie videá

Trendové videá