Vedci objavili stratené mesto v Amazónii. V tropickom urbanizme nechýbajú pyramídy a kozmológia
- Osady sú veľké približne 128 kilometrov štvorcových
- Vedci použili LIDAR na sondovanie oblasti
- Naskenované miesto môže obsahovať aj malé osady
- Osady sú veľké približne 128 kilometrov štvorcových
- Vedci použili LIDAR na sondovanie oblasti
- Naskenované miesto môže obsahovať aj malé osady
Ruiny obrovskej starovekej civilizácie, ktorá ostala po stáročia ukrytá pod husto zalesnenou krajinou bolívijskej Amazónie, boli teraz zmapované do detailov lasermi vystrelenými z vrtuľníka, informuje nová štúdia zverejnená na portáli Nature.
Ozrutné osady sa rozprestierajú na ploche približne 128 kilometrov štvorcových v regióne Llanos de Mojos v Bolívii. Osady zahŕňajú pyramídy, hrádze, hradby kanály, vyvýšené „lesné ostrovy“ a budovy usporiadané spôsobom, ktorý naznačuje kozmologický svetonázor.
Stavby boli postavené kultúrou Casarabe, domorodým obyvateľstvom, ktoré prekvitalo v rokoch 500 až 1400 nášho letopočtu na asi 2 735 kilometroch štvorcových amazonského dažďového pralesa. Nález je podľa jedného člena výskumného tímu „ohromujúci“.
„Zatiaľ čo expedície v teréne a domorodé znalosti predtým vrhli svetlo na stratené osady tohto regiónu, technika diaľkového snímania nazývaná Light Detection and Ranging (LIDAR) teraz odhalila obrovský rozsah a zložitosť tejto civilizácie,“ opisuje portál Vice.
Vedci pod vedením Heiko Prümers, archeológa z Nemeckého archeologického inštitútu v Berlíne, použili LIDAR na sondovanie pozostatkov dvoch veľkých osád nazývaných Cotoca a Landívar, spoločne s 24 menšími oblasťami, vrátane 15 ďalších, ktoré boli predtým neznáme moderným výskumníkom.
Výsledky skenovania naznačujú, že vzor osídlenia kultúry Casarabe predstavuje typ tropického urbanizmu s nízkou hustotou, ktorý v Amazónii ešte nebol zaznamenaný. Upevnili tiež argumenty, že západná Amazónia bola v predhispánskych časoch riedko osídlená.
„Architektonické usporiadanie veľkých sídlisk kultúry Casarabe naznačuje, že obyvatelia tohto regiónu vytvorili novú spoločenskú a verejnú krajinu prostredníctvom monumentality,“ uviedol Prümers a jeho kolegovia v štúdii.
„Navrhujeme, aby systém osídlenia kultúry Casarabe bol jedinečnou formou tropického agrárneho urbanizmu s nízkou hustotou – pokiaľ je nám známe, prvý známy prípad pre celé tropické nížiny Južnej Ameriky.“
Skenovacia technika Light Detection and Ranging využíva laserové impulzy
Skenery LIDAR fungujú tak, že strieľajú laserové impulzy na pozemné oblasti z leteckých dopravných prostriedkov a zaznamenávajú čas, za ktorý sa signál odrazí späť. Týmto spôsobom môže metóda generovať podrobnosti o topografii, ktoré sú mimo dosahu iných prístrojov.
LIDAR je obzvlášť obľúbeným nástrojom pre archeológov pracujúcich na miestach, ktoré sú pokryté hustou vegetáciou, pretože môžu odhaliť podrobnosti o minulých sídlach, ktoré je ťažké spozorovať pozemne.
„Zatiaľ čo niektoré zo zasypaných štruktúr v Llanos de Mojos boli známe, nové údaje LIDAR odhalili rozľahlú sieť osád spojených vyvýšenými hrádzami, ktoré sa tiahnu míle cez zelený terén a v ktorých bola voda riadená obrovským systémom kanálov a nádrží,“ opisuje portál Vice.
Dve veľké osady, Cotoca a Landívar, boli chránené obrannými štruktúrami, ktoré zahŕňali napríklad priekopy a valy. Znaky občianskeho a obradného života sú zakomponované do hustejšie obývaných oblastí, ako sú približne 21 metrov vysoké kužeľové pyramídy a hlinené budovy, ktoré prekvapivo nadobúdajú tvar písmena U.
„Rozsah a vypracovanie občiansko-slávnostnej architektúry sú kľúčovými aspektmi veľkých sídlisk,“ uviedol Prümers a jeho kolegovia v štúdii.
„Orientácia budov, ktoré tvoria občiansko-obradové centrá dvoch veľkých sídlisk, je veľmi jednotná smerom na severozápad. Pravdepodobne to odráža kozmologický svetonázor, ktorý je prítomný aj v orientácii rozšírených pohrebísk kultúry Casarabe.“
Zatiaľ čo väčšina z týchto pamiatok sa objavuje v hustejšie osídlených ruinách, naskenovaná oblasť mohla obsahovať aj nespočetné množstvo malých osád. Tieto malé osady sú príliš jemné na to, aby ich LIDAR dokázal odhaliť a zaznačiť.
„Celkovo vzaté, nové zistenia ponúkajú podmanivý pohľad na spoločnosť, ktorá v tomto zalesnenom regióne po stáročia prosperovala a vybudovala masívnu poľnohospodársku a akvakultúrnu infraštruktúru, ktorá udržala bohatý spoločenský a rituálny život,“ konštatuje portál Vice.
„Údaje ako také prispievajú k diskusii o globálnom bohatstve ranej mestskej diverzity a pomôžu predefinovať kategórie používané pre minulé a súčasné amazonské spoločnosti,“ uviedli na záver pre portál Vice.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroje: NATURE, VICE