Vedci objavili závažné prepojenie: Za autizmom môže stáť chemický prvok prítomný v pitnej vode
- Nová štúdia opisuje prepojenie medzi obsahom lítia v pitnej vode a autizmom
- Na závery je ešte priskoro
- Výsledky mohlo ovplyvniť viacero faktorov
- Nová štúdia opisuje prepojenie medzi obsahom lítia v pitnej vode a autizmom
- Na závery je ešte priskoro
- Výsledky mohlo ovplyvniť viacero faktorov
Vakcíny spôsobujú autizmus a podobné konšpirácie. Snáď každý, kto kedy brázdil internetom, už na podobné pseudoteórie narazil. Rovnako šialene by mohlo znieť prepojenie medzi obyčajnou vodou z kohútika a spomenutou poruchou. Nová vedecká štúdia však naznačuje, že opak je pravdou.
Stopa vedie k lítiu
Na štúdiu uverejnenú v online časopise JAMA Pediatrics upozornil portál IFL Science. Predtým ako sa však pustíme do detailov výskumu, je potrebné uviesť veci na pravú mieru. Štúdia nedokazuje, že existuje kauzalita medzi autizmom a obsahom lítia v pitnej vode. Načrtáva len možné prepojenie, ktoré však zatiaľ nie je dostatočné na vyvodenie akýchkoľvek záverov.
Každopádne, dáta neklamú a tie zozbierané zo zdravotného registra celej dánskej populácie ukazujú zvláštny trend. U detí, ktorých matky konzumovali vodu s vysokým obsahom lítia, bol spozorovaný nárast rizika výskytu autizmu.
V konkrétnych číslach ide o 24 – 26 % nárast pri konzumácii vody so stredným obsahom lítia a až o 46 % nárast pri konzumácii vody s vysokým obsahom lítia, v porovnaní s vodou s nízkym obsahom tejto látky. Vedci celkovo analyzovali vzorku o počte 76 480 detí, pričom bol u 12 799 z nich diagnostikovaný autizmus. Subjekty boli narodené medzi rokmi 1997 – 2013.
Precízne dáta
Ako ďalej vysvetľuje stránka prestížnej univerzity Yale, vedci v štúdii skúmali 151 rôznych vodárenských systémov, čo predstavuje približne polovicu celkovej dodávky vody Dánska.
Výskumníci mali zároveň k dispozícii dánsky civilný register, čo im umožnilo s vysokou presnosťou určiť, na akej adrese ženy počas tehotenstva bývali, a teda aj, z ktorého systému čerpali vodu.
Vzhľadom na oficiálne dáta, veľkosť vzorky a započítanie iných rizikových faktorov pre výskyt autizmu sú výsledky štúdie skutočne precízne. Vedci však napriek tomu odporúčajú pracovať s týmito zisteniami opatrne a dávať si pozor na interpretáciu dát.
Autizmus je totiž veľmi komplexnou poruchou a odborníci jej stále úplne nerozumejú. Je preto ťažké hovoriť o spúšťačoch jeho výskytu. Rovnako môže dáta skresliť viacero iných faktorov, ktoré do úvahy autori štúdie nebrali.
Na závery je ešte priskoro
Vedci rátali napríklad s úrovňou znečistenia vzduchu či socio-ekonomickými postaveniami matiek, no vynechali faktory ako blízkosť diagnostických centier pre mentálne poruchy k bydlisku skúmaných rodín. Ide však o jeden z činiteľov, ktorý môže významne upraviť dané výsledky.
Túto teóriu podporuje aj skutočnosť, že percentuálne bol výskyt autizmu vyšší v mestských oblastiach, kde je prístup k diagnostickým centrám jednoduchší. Nižší bol naopak vo vidieckych oblastiach, kde sa podobné zariadenia tak často nenachádzajú.
Na druhú stranu, existujú aj argumenty, ktoré podporujú teóriu o rizikovosti prvku. Ako informuje portál Neuroscience News, lítium je látkou, ktorá sa prirodzene vyskytuje vo vode a je zároveň súčasťou mnohých liekov.
Ako stabilizátor nálad sa často predpisuje ľuďom s depresiami či hraničnou poruchou osobnosti. Liečivá sa však spravidla nepredpisujú tehotným ženám, kvôli viacerým dôkazom o ich prepojení s potratmi či s poruchami vývinu plodu.
Na skutočné vyvodenie záverov by však bolo potrebné väčšie množstvo výskumu, ktorý by zahŕňal napríklad dáta z iných krajín či zahrnutie všetkých možných faktorov s potenciálom skresliť výsledky.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: IFL Science, JAMA, Yale, Neuroscience News