Vedci odhalili, ako zabrániť zhoršeniu pamäti. Ide o bežnú rutinu, ktorú mnoho Slovákov podceňuje

  • Zlý spánok poškodzuje upratovací systém mozgu
  • Lee z Hongkongu skúmala glymfatický systém
  • Toxické proteíny spôsobujú Alzheimera a Parkinsonovu chorobu
bolesť hlavy, spánok
Ilustračné foto Unsplash/Anthony Tran/I Aiony Haust
  • Zlý spánok poškodzuje upratovací systém mozgu
  • Lee z Hongkongu skúmala glymfatický systém
  • Toxické proteíny spôsobujú Alzheimera a Parkinsonovu chorobu

Mozog má vlastný upratovací systém. Pri kvalitnom spánku tento systém pracuje naplno – odstraňuje škodlivé látky a udržiava mozog zdravý. Ale čo sa stane pri zlom spánku? Vedci z Hongkonskej univerzity (HKU) priniesli nové poznatky o tom, ako kvalita spánku ovplyvňuje tento dôležitý proces. Informujú o tom weby sciencedaily aj hku.

Prepojenie medzi spánkom a zdravím mozgu

Výskum pod vedením profesorky Tatie M.C. Lee, vedúcej katedry psychologických vied a klinickej psychológie a profesorky neuropsychológie na HKU, odhaľuje fascinujúce súvislosti. Mnohé štúdie už dávnejšie preukázali spojenie medzi nekvalitným spánkom a zhoršením funkcií mozgu. Tím profesorky Lee sa však zameral na konkrétny mechanizmus – takzvaný gliálno-lymfatický (glymfatický) systém.

Tento systém predstavuje transportnú dráhu tekutín, ktorá zohráva kľúčovú úlohu pri odstraňovaní odpadových látok z mozgu. Efektívnosť tohto „čistiaceho systému“ zásadne ovplyvňuje zdravie mozgu, najmä u starnúcej populácie.

Keď čistiaci systém zlyhá

Profesorka Lee so svojím tímom sa snažili pochopiť vzťah medzi glymfatickým systémom a mozgom u ľudí, ktorí trpia poruchami spánku. Tento vzťah je podľa ich zistení základom pre zhoršovanie pamäti.

Porucha glymfatického systému vedie k hromadeniu toxických proteínov v mozgu. Tento proces nedávno spojili vedci s viacerými neurologickými ochoreniami, ako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova choroba či epilepsia.

Kvalita spánku, aktivita mozgu a fungovanie glymfatického systému spolu úzko súvisia,“ vysvetľuje profesorka Lee. „Pochopenie toho, ako kvalita spánku ovplyvňuje glymfatický systém a neurónové siete v ľudskom mozgu, nám poskytuje cenný pohľad na neurofyziologické mechanizmy, ktoré sú základom zmien pamäti súvisiacich s vekom.

Výskum s presvedčivými výsledkami

Výskumný tím študoval 72 starších dospelých pomocou funkčných vyšetrení magnetickou rezonanciou (MRI) a záznamov spánku. Výsledky jasne ukazujú, že zlá kvalita spánku negatívne ovplyvňuje normálne fungovanie mozgu tým, že deaktivuje regeneračný glymfatický systém.

Naše výsledky jasne odhaľujú vplyv spánku na sieť ľudského mozgu prostredníctvom glymfatického systému, čo následne ovplyvňuje výkon pamäti u starších dospelých,“ hovorí profesorka Lee. „Udržiavanie efektívneho fungovania glymfatického systému sa preto javí ako kľúčové pre podporu zdravého starnutia.

Praktický význam pre každodenný život

Tento výskum otvára nové možnosti pre pochopenie príčin porúch pamäti u starších ľudí. Ukazuje, že dobrý spánok nie je len príjemným odpočinkom, ale má zásadný význam pre udržanie zdravia mozgu. Kvalitný spánok umožňuje mozgovému „upratovaciemu systému“ efektívne odstraňovať škodlivé látky. Pomáha udržať si bystrosť a dobrú pamäť aj vo vyššom veku.

Spánok tak získava ešte významnejšiu úlohu v každodennom živote. Nejde len o to, koľko hodín človek strávi v posteli, ale predovšetkým o kvalitu spánku. Pravidelné spánkové návyky, pohodlné spánkové prostredie a odstránenie rušivých faktorov môžu významne prispieť k efektívnemu fungovaniu glymfatického systému. Tým podporujú celkové zdravie mozgu.

Pre starších ľudí a ich blízkych to predstavuje dôležitú informáciu – investícia do kvalitného spánku znamená zároveň investíciu do ochrany kognitívnych funkcií. Pomáha predchádzať vážnym neurologickým ochoreniam.

Výskumníci teraz môžu na základe týchto poznatkov hľadať nové terapeutické prístupy. Tie sa zamerajú na podporu glymfatického systému a zlepšenie spánku u ohrozených skupín obyvateľstva.

Táto prelomová štúdia bola nedávno publikovaná v časopise Molecular Psychiatry pod názvom „Účinky spánku na glymfatické fungovanie a multimodálnu sieť ľudského mozgu ovplyvňujúcu pamäť u starších dospelých“.

Hongkonská štúdia tak pripomína, že zdravý spánok predstavuje jeden z najdôležitejších faktorov v boji proti starnutiu mozgu a súvisiacim ochoreniam. Pozornosť venovaná kvalite spánku by sa mala stať prioritou každého, kto sa zaujíma o svoje dlhodobé mentálne zdravie. Pomôže zachovať si jasnú myseľ aj v pokročilom veku.

Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti

Zdroje: sciencedaily, hku, nature

Najnovšie videá

Trendové videá