Vedci odhalili, čo poháňa tvoje najtemnejšie impulzy. Nová štúdia môže pomôcť identifikovať nebezpečných ľudí
- Psychológia z Nemecka a Dánska sa v najnovšom výskume spojili
- Odhalili v ľudskej psychike temný faktor, ktorý prirovnávajú k všeobecnej inteligencii
- Inšpirovali sa tak 100 rokov starými zisteniami Charlesa Spearsmana
- Psychológia z Nemecka a Dánska sa v najnovšom výskume spojili
- Odhalili v ľudskej psychike temný faktor, ktorý prirovnávajú k všeobecnej inteligencii
- Inšpirovali sa tak 100 rokov starými zisteniami Charlesa Spearsmana
Každý z nás má nejaké zlé vlastnosti, ktorých by sa rád zbavil. Možno aj tebe komplikujú život a už si si niekedy kvôli nim pokazil vzťahy s rodinou či kamarátmi.
V novej štúdii sa psychológovia pozreli bližšie na negatívne vlastnosti, ktoré sú prítomné takmer u každého človeka: psychopatiu (nedostatok empatie), narcizmus (nadmerné sebapohltenie) či takzvaný machiavelizmus (viera, že účel svätí prostriedky), informuje Science Alert.
Sú prepojené
Tieto tri aspekty ľudskej povahy sa nazývajú aj temná triáda. Práve s temnou triádou sú následne spojené aj ďalšie črty, ktorými ľudia disponujú, ako sú egoizmus, sadizmus, zlomyseľnosť a niekoľko ďalších.
Hoci sa na prvý pohľad zdá, že medzi týmito vlastnosťami sú pozoruhodné rozdiely – a môže sa zdať prijateľnejšie byť egoistom ako psychopatom, nový výskum ukazuje, že všetky temné aspekty ľudskej osobnosti sú veľmi úzko prepojené.
Objavom nového výskumu je skutočnosť, že za všetkými sa skrýva jediné centrum v mozgu a dá sa prirovnať k všeobecnej inteligencii, píše oficiálna stránka Univerzity v Kodani.
Inšpiráciou im boli viac než 100 rokov staré zistenia Charlesa Spearmana, ktorý ukázal, že ľudia, ktorí dosahujú vysoké skóre v jednom type inteligenčného testu, zvyčajne dosiahnu podobný výsledok aj v iných typoch.
Odhalili tiež, čo je hnacou silou týchto impulzov a pomenovali ju D – temný faktor osobnosti. V praxi to znamená, že ak už si nositeľom jednej z týchto vlastností, je pravdepodobné, že disponuješ aj niektorou ďalšou.
Oficiálna definícia temného faktora osobnosti je aj všeobecná tendencia maximalizovať svoj individuálny úžitok. Človek, ktorého povaha disponuje týmito črtami, väčšinou uprednostňuje svoje vlastné ciele a záujmy a nehľadí na to, aké dopady to bude mať na ostatných. Zároveň necíti výčitky svedomia a sám pred sebou svoje konanie ospravedlňuje a nehanbí sa zaň.
Spoločný základ, iné prejavy
Hoci vyššie spomenuté vlastnosti majú spoločného menovateľa, môžu sa prejavovať inými spôsobmi. Narcisti majú napríklad problém s ospravedlnením sa za svoje činy, zatiaľ čo sadisti vyvolávajú vo svojich obetiach pocit neužitočnosti.
Autormi štúdie sú Info Zettler, profesor psychológie na Univerzite v Kodani a jeho dvaja nemeckí kolegovia, Morten Moshagen z Ulmskej univerzity a Benjamin E. Hilbig z univerzity v Koblenz-Landau.
Štúdie sa zúčastnilo viac ako 2 500 ľudí. V dotazníkoch sa ich vedci pýtali, do akej miery súhlasia s výrokmi ako „je ťažké dosiahnuť náš cieľ bez toho, aby sme niekomu neublížili“ alebo „som si vedomý svojej výnimočnosti, všetci mi to hovoria“.
Okrem toho bolo predmetom štúdie aj skúmanie názoru na agresivitu, neetické správanie a prchkosť zúčastnených.
Vedci štúdiu zverejnili v akademickom časopise Psychological Review. Nové poznatky môžu pomôcť terapeutom a výskumníkom pracujúcim s ľuďmi, ktorých tento temný faktor výrazne ovplyvňuje.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: Science Alert, University of Copenhagen, Dark Factor