Vedci odhalili, čo zaberá na komáre. Ak budeš voňať ako konkrétne ovocie, dajú ti pokoj
- Vedci z Virginia Tech skúmali, aké arómy odpudzujú komáre
- Úlohu zohráva mydlo aj náš prirodzený pach
- Jeden druh ovocia zaberá najlepšie
- Vedci z Virginia Tech skúmali, aké arómy odpudzujú komáre
- Úlohu zohráva mydlo aj náš prirodzený pach
- Jeden druh ovocia zaberá najlepšie
Prichádza leto a s ním aj otravné a takmer všadeprítomné komáre. Ak si jedným z tých ľudí, ktorí majú pocit, že na týchto malých upírov pôsobia ako magnet, vedci pre teba majú riešenie. Okrem repelentu môžeš na odohnanie komárov využiť aj konkrétny druh mydla.
Umývať sa nestačí
O zistení tímu výskumníkov z univerzity Virginia Tech informuje portál EurekAlert!. V správe uverejnenej v časopise iScience informujú o rôznych druhoch mydiel a ich schopnosti odpudzovať, či naopak priťahovať samičky komára.
V experimente vedci skúmali hŕstku dobrovoľníkov a ich príťažlivosť pre komáre predtým a potom, ako sa umyli viacerými typmi mydla. Išlo o produkty značiek Dove, Simple Truth a Native.
Výsledky však nie sú jednoznačné. To, na koho komár sadne, totiž nezávisí len od arómy, ktorú na tele mydlá zanechajú. Každý človek má svoj unikátny pachový profil, ktorý môže závisieť od toho, akým spôsobom žije, čo konzumuje či kde sa pohybuje.
Mydlá s týmto profilom interagujú vždy inak a tým sa líši aj reakcia komárov. „Mydlá drasticky menia, ako zapáchame, nielen pridaním chemikálií, ale aj tým, že spôsobujú zmeny v látkach, ktoré už prirodzene produkujeme,“ priblížila jedna z autoriek štúdie, biologička Chloé Lahondère.
V závislosti od človeka teda môžu mydlá aj prilákať komáre, aj ich odpudiť. Vo všeobecnosti najlepšie fungovalo mydlo značky Native. Naopak, mydlá značiek Dove a Simple Truth mali potenciál komáre skôr navnadiť, no toto pravidlo neplatilo u všetkých dobrovoľníkov.
„Pre komára nie je najdôležitejšia najprominentnejšia chemikália, ale skôr špecifické asociácie a kombinácie chemikálií, nielen z mydla, ale aj z našich osobných telesných pachov,“ vysvetľuje Clément Vinauger, ďalší z autorov štúdie.
Čo platí na komáre
Náš prirodzený pach pritom zohráva skutočne významnú rolu. Túto skutočnosť vedci pozorovali pri využití mydiel, ktoré obsahujú limonén – zlúčeninu, ktorá je známa svojou schopnosťou odpudzovať komáre. Pri kontakte s niektorými z dobrovoľníkov však začala pôsobiť presne opačným spôsobom.
Aj napriek týmto špecifikám však tím výskumníkov dokázal identifikovať vôňu, ktorá v boji proti komárom fungovala najlepšie. Konkrétne ňou je kokosová aróma. Tá počas experimentov vykazovala najvyššiu efektivitu v odháňaní tohto otravného hmyzu.
„Vybral by som si mydlo s kokosovou vôňou, ak by som chcel zmierniť, ako veľmi priťahujem komáre,“ zakončil Vinauger.
Bratislava rozdáva pomoc
Proti komárom bojuje plošne aj Slovensko, konkrétne Bratislava. Tá, ako sme ťa informovali, po novom občanom rozdáva špeciálne BTI tablety, ktoré dokážu efektívne zabíjať komárie larvy.
Mesto sa pre tento krok rozhodlo, pretože proti tomuto hmyzu nedokáže zasahovať všade postrekmi a vrtuľníkmi. Výnimkou sú napríklad záhrady s jazierkami, ktoré sa často stanú liahňami pre komáre. Práve v tomto prípade dokážu pomôcť spomínané tablety.
„Larvicíd BTI je pritom selektívny – efektívne ničí larvy komárov, no pre ostatné živočíchy a rastliny je neškodný,“ dopĺňa mesto.
Ako vyplýva z príspevku, v ktorom Bratislava o kroku informovala, tablety sú pre občanov zadarmo a stačí si ich iba prísť vyzdvihnúť na magistráte na Primaciálnom námestí 1 na Službách občanom.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: EurekAlert!, iScience, archív Startitup